Asus

ASUS Sunucular Enerji Verimliliği Sıralamasında En Yüksek Puanları Elde Etti !

ÖNEMLİ NOKTALAR

  • ASUS sunucular, 16 Nisan 2020 tarihinde SPEC Power® sunucu testlerinde enerji verimliliği konusunda en yüksek puanları elde etti.
  • Intel tabanlı RS720-E9-RS8 ve AMD tabanlı RS500A-E10-PS4 raf tipi sunucular  bu puanlara Windows Server ve Linux işletim sistemlerinde ulaştı.
  • ASUS Thermal Radar 2.0 teknolojisi sunucu sıcaklığını gerçek zamanlı takip ederek fanların düşük güç tüketmesi için akıllı ayar yapıyor.
  • ASUS Power Balancer, gerçek zamanlı veri takibine dayalı bir şekilde toplam güç tüketimini azaltmak için toplam yükü otomatik düzenliyor.

Sunucu sistemleri, sunucu anakartları ve iş istasyonlarında lider olan ASUS, Standard Performance Evaluation Corporation (SPEC, www.spec.org) tarafından yapılan SPEC Power® enerji verimliliği testlerinde en yüksek puanları aldığını duyurdu. ASUS bu testlerde kullandığı Intel tabanlı RS720-E9-RS8 ve AMD tabanlı RS500A-E10-PS4 raf tipi sunucularla, ASUS sunucularının her iki CPU platformunda sunduğu gücü ve performansı kanıtlamanın yanı sıra müşterilerin BT altyapılarında yüksek hıza ve yüksek enerji verimliliğine nasıl ulaşıldığını gösterdi. Veri merkezlerinde en çok kullanılan Windows Server ve Linux işletim sistemleri üzerinde yağılan testler, gerçek çalışma koşullarındaki performansı temsil ediyor. Sonuçlar 16 Nisan 2020 tarihinde elde edildi.

ASUS termal kontrol teknolojileri

Çevresel farkındalık ve güç tüketimi son yıllarda sunucu endüstrisinde önemli birer konu haline geldi. Veri merkezlerinin daha yüksek işlem performansı, daha fazla depolama alanı ve daha hızlı bağlantıyla birlikte daha yüksek güç verimliliği talep etmesiyle bunların önemi iyice arttı. ASUS, 2019’da Thermal Radar 2.0 adlı sunucu termal denetim teknolojisini kullanıma sundu. Bu teknoloji sıcaklığı gerçek zamanlı olarak takip etme imkanı sunmasının yanı sıra fanların daha az güç harcaması için akıllı fan ayarı yapabiliyor. En yeni 2. Nesil Intel® Xeon® Scalable işlemcilerin piyasaya çıkmasıyla ASUS, en uygun güç verimliliğini sunmak için tasarlanan Power Balancer adlı yeni bir güç tasarrufu teknolojisini kullanıma sundu.

ASUS Thermal Radar 2.0

ASUS Thermal Radar 2.0, sunucunun ön panelinde ve işlemci, bellek, NVMe SSD, OCP ara bağlantı ve güç kaynağı gibi bileşenlerde yer alan toplam 56 adet ortam sensöründen yararlanarak iç ve dış sıcaklığını takip ediyor. Thermal Radar 2.0 ayrıca gerçek zamanlı sunucu kullanım biçimlerine uyum sağlamak için akıllı fan ayarları yapıyor. Fanların güç tüketimini %36 azaltabilen bu teknoloji, toplam sahip olma maliyetini azaltarak aşırı yük altındaki veri merkezleri için ideal bir çözüm sunuyor.

ASUS Power Balancer

ASUS Güç Dengeleme, gerçek zamanlı takibe dayalı olarak ASUS sunucuların toplam CPU yükünü otomatik olarak ayarlamasını sağlayan özel bir teknoloji. Toplam güç tüketimini azaltan bu teknoloji verimi artırmasının yanında maliyet ve performans dengesini de kuruyor.

ASUS’un dahili sunucu laboratuvarında Güç Dengeleme özelliğine sahip olan ve olmayan ASUS sunucuları arasında bir karşılaştırma yapıldı. Bu teknolojiden yararlanmayan sunucularda CPU %80 yük altındayken 130 watt güç tüketti. ASUS Güç Dengeleme teknolojisine sahip olan sunucu ise aynı performansı %14 güç tasarrufuyla sağladı. Testlerde elde edilen sonuçlar, Güç Dengeleme teknolojisi sayesinde ASUS sunucuların birden fazla iş parçacığının kullanılmasını gerektiren durumlarda en uygun frekansları belirleyerek CPU güç tüketimini azalttığını gösterdi.

  1. Nesil Intel Xeon Scalable işlemcilerle donatılan, raf tipi RS720-E9-RS8 sunucu

Intel tabanlı yüksek performanslı bir 2U sunucu olan RS720-E9-RS8 sürekli artan iş yükleriyle başa çıkabilmek için tasarlandı. Sekiz adet 3,5 inç SATA/SAS/4 adede kadar NVMe sabit disk, çift PCIe veya SATA M.2, sekiz adet PCIe yuvası ve tercihe bağlı iki adet 2,5 inç SATA/NVMe sabit disk seçeneğine sahip olan model hibrit bir depolama sistemi sunuyor. Sıradan güç kaynaklarından %96 daha verimli olan yedekli 850 W 80 Plus Titanium güç kaynağı ise veri merkezlerinin işletme maliyetlerini önemli oranda azaltıyor.

AMD EPYC 7002 işlemcili RS500A-E10-PS4 raf tipi sunucu

Sanallaştırma iş yükleri için ideal olan RS500A-E10-PS4 model AMD EPYC 1U sunucu, çalışırken değiştirilebilir dört adet 3,5 inç veya 2,5 inç SATA ve SAS sürücülere ve bir adet M.2 22110 SSD’ye destek veriyor. Ürün, veri merkezlerinin işletme maliyetlerini önemli oranda azaltmak için farklı güç kaynağı seçenekleriyle geliyor. Bunlar arasında sıradan güç kaynaklarından %92 daha verimli çalışan 650 W 80 Plus Platinum güç kaynakları da bulunuyor.

SPEC hakkında

Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Standard Performance Evaluation Corporation (SPEC), yeni nesil bilgi işlem sistemlerinin performansını ve enerji verimliliğini değerlendirecek standart test ve araçları geliştirmek ve desteklemek için kuruldu. SPEC, test yazılımları geliştirmenin yanı sıra üye kuruluşlar ve test lisansı alanlar tarafından elde edilen sonuçları da yayınlıyor.

SPEC’in sektörde standart haline gelen ilk testi SPECpower_ssj 2008, hacimli sunucu sınıfı bilgisayarların gücünü ve performansını değerlendirmek amacıyla yapılıyor. Yapılan ilk testlerde sunucu tarafındaki Java performansı ve planlanan ek iş yüklerini değerlendiriliyor.

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu