Girişim ve Startup

Startupfon’un SPK Lisansı Alması Girişimcilik Ekosistemine Umut Veriyor

Startupfon’un SPK’dan Kitle Fonlama Lisansı alması, Türkiye’nin girişimcilik ekosistemi için önemli bir gelişme. Bu lisans, Startupfon’un girişimlere yönelik yatırım fırsatlarını artırmasına ve Girişim Sermayesi Fonları ile yatırım yaptığı girişimleri startupfon.com platformu üzerinden ortak yatırım yapmak isteyen yatırımcılarla buluşturmasına olanak tanıyacak.

Startupfon, bu lisans ile özellikle ekosisteme yeni katılan veya girişim sermayesi fonlarına katılmadan bu kurumların yatırım yaptığı girişimlerde yatırımcı olmak isteyen bireysel ve kurumsal yatırımcılara, platform üzerinden girişimlere ortak yatırımcı (co-investor) olma imkânı tanıyor. Aynı zamanda, yatırımcılara yatırım fırsatlarına erişim, girişimcilerin değerlendirilmesi, yatırım şartları müzakeresi, değerleme ve portföy yönetimi gibi tüm süreçleri kolayca yönetme olanağı sunuyor.

Startupfon’un Kurucu Ortağı Gülsüm Çıracı, verdiği demeçte;

“Yatırımcıların karşılaştığı en büyük sorunları çözmek için odaklandık ve yatırımcılarımıza yatırım süreçlerini kolaylaştırma taahhüdünde bulunuyoruz. Yatırımcılarımız, platformumuz aracılığıyla yatırım yaptıkları girişimlerin performansını da takip edebilecekler.” dedi.

Dünyada Angellist, OurCrowd gibi ortak yatırım platformlarının başarılı şekilde yürüttüğü yatırımlara benzer bir modelin Türkiye ekosistemindeki yatırımcıların sorunlarına çözüm bulabileceği fikri ile yola çıktıklarını belirten Çıracı;

“Dünya genelinde başarılı yatırımlara imza atan platformlar, Türkiye’de benzer bir modelin gerekliliğine işaret ediyor. Minimum yatırım tutarı 50.000 TL olarak belirlenen platformumuz, yatırımcılarına fon süzgecinden geçmiş girişimlerin due diligence, değerleme ve yatırım şartlarına erişim gibi önemli avantajlar sunacak. Türkiye’nin ilk ortak yatırım platformu olarak girişim sermayesi fonlarımız ile önümüzdeki 5 yıl içinde, Türkiye’nin dört bir yanından gelen 100’den fazla girişime yatırım yapmayı planlıyoruz. Yatırım yapacağımız teknoloji girişimlerinin yenilikçi, sürdürülebilir teknolojilere sahip olma ve uluslararası pazarlara teknoloji ihraç edebilme potansiyeli gibi özelliklerine dikkat ediyoruz. Büyüme potansiyeline sahip erken aşama girişimlerine uluslararası network, iş geliştirme, takım oluşturma, kriz yönetimi gibi konularda destek vererek bu girişimlerin yeni istihdam alanları yaratmasına ve teknoloji ihraç eden firmalara dönüşmesine katkıda bulunmayı hedefliyoruz.” dedi.

Bu lisansın, Türkiye’nin girişimcilik ekosisteminin büyümesine ve gelişmesine önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Startupfon’un bu lisansı almasıyla, girişimlere yatırım yapmak isteyen daha fazla yatırımcı için fırsatlar artacak ve bu da girişimlerin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olacaktır.

Bu içerikte, Startupfon’un SPK lisansı almasının girişimcilik ekosistemi için önemini vurguladık. Ayrıca, Startupfon’un yatırım stratejisini ve gelecek planlarını da kısaca anlattık.

Bu içeriği kendi sitenizde paylaşmak isterseniz, aşağıdaki değişiklikleri yapabilirsiniz:

  • Başlığı, kendi sitenizin içeriğine ve hedef kitlenize uygun olarak değiştirebilirsiniz.
  • İçerikte, kendi sitenizin URL’sini veya logosunu ekleyebilirsiniz.
  • İçeriği, kendi sitenizin tasarımına ve yazım kurallarına uygun olarak düzenleyebilirsiniz.

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu