Haberler

2023 SEO TRENDLERİ: Dünya değişiyor !

Merhabalar, bu içeriğimizle birlikte 2023 SEO TRENDLERİ konusuna sizin için değindik.

Daha önce popüler olan trendler şimdi yavaş yavaş unutulmaya yüz tutuyor. 2023 SEO TRENDLERİ de güncellenerek listeye yeni öğeler ekleniyor. Bugün sizlerle 2023 yılı için SEO da belirleyici olacak faktörleri anlatmak istiyorum.

Yüksek kaliteli içerik uzun zaman önce web sitenizin rütbe popülaritesi için belirleyici bir faktörü haline geldi ve hala SEO önceliğinde ilk sırada yer alıyor. Google, kötü yazılmış içeriği sevmez ve kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayamazsanız veya web sitenizde hoş bir kullanıcı deneyimi yaratamazsanız sizi çok hızlı bir şekilde sıralamalarda indirir. Aklınızda her daim bulundurun: yüksek kalite içerik artık bir zorunluluktur, bunu sağlayamamanız demek, sıralamanızın düşmesi anlamına gelir.

Bir an için kısa makaleler yazıp bunları tonlarca anahtar kelimeyle optimize edebileceğinizi ve bu sayede sıralamalarınızı arttırabileceğinizi düşündüyseniz, o zaman şunu söylemeliyim: bu teknik maalesef çok eski ve modası geçmiş durumda. Artık makalenizin kalitesi, kullanılan anahtar kelimelerin miktarından daha önemlidir. Makul miktarda anahtar kelime kullanarak içeriğinizi doğal bir şekilde yazmanız daha yararlı bir strateji olacaktır. Anahtar kelimelerinize gecikmeden başlayın derim. WebCEO Anahtar Kelime Araştırma Aracını kullanarak anahtar kelimelerine dair bilgileri edinebilirsiniz. Ardından bunları önemli ölçütlerle analiz edin:

Web CEO Anahtar Kelimesi İstatistikleri

TRAFİK KAYNAKLARINIZI YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİN

Web sitenizi aylık olarak ziyaret eden milyonlarca kişinin olduğunu varsayalım, bu ziyaretçilerin yalnızca %2-3’üne satış yapmayı hedefliyorsanız başarısız oldunuz. Kalan %97-98, web sitenizdeki “Şimdi Satın Al” düğmesini asla tıklamaz. Bu durumda, ziyaretçileri web sitenize çekmeyi başardınız ama müşteriye dönüştüremediniz.

Yararsız trafiklere son verin ve gerçek hedeflere odaklanın. Doğru hedeflerle sağlam bir SEO stratejisi oluşturun. Makaleleriniz için doğru anahtar kelimeleri seçin ve müşterilerinize karşı koyamayacakları, onlara fayda sağlayacak teklifler oluşturarak doğru platformlardan ulaştırın.

WebCEO Google Analytics Entegrasyonu, alınan trafiği tamamlanan sizin için hedeflediğinden ihtiyaç duyduğunuz kaynaklar için analiz etmenize yardımcı olacaktır.

2021 SEO

OTORİTENİZİ KANITLAYIN: E.A.T. KONSEPT

E.A.T. Kavramı nedir?

E.A.T. kavramı, uzmanlık, otorite ve güven anlamına gelir ve bir web yöneticisinin (veya metin yazarının) çalıştığı bir işte kanıtlanmış bir profesyonel olduğu ve muhtemelen insanların refahını olumsuz yönde etkilemeyecek kamuya açık içerik üreten kişidir. Google, niteliklerin, diplomaların ve/veya sertifikaların kanıtlarını arayabilir.

E.A.T. neden önemli olacak?

Google, kullanıcıların yalnızca alakalı, yeni ve KANITLANMIŞ verileri görmesini istediğini söylüyor. İçerikleriniz algoritmaya göre kullanıcılara zarar verebilirse, Google bunu yakalayacak ve web sitenizi yerin kırk kat altına gömerek cezalandıracaktır. Kendinizi, web sitenizi koruyun ve ne hakkında yazdığınızı bildiğinizi kanıtlamaya çalışın. Kanıtlanmamış veriler, bir web sitesinin sıralaması için bir felaket olabilir. Başkalarının çabucak öğrendiği, kulaktan doğma, doğru olmayan bir şey yazarsanız, cezaların sizi bulması uzun sürmeyebilir.

Google, Kullanıcılara zarar verebilecek web sitelerini tespit etmeye ve cezalandırmaya odaklanan belirli algoritmalar geliştirmiş ve durmaksızın bu sistemleri de güncellemektedir.

E.A.T. en iyi nasıl çalışır?

Kendinizi doğru bir şekilde tanıtın: “Hakkında” sayfasında tüm başarılarınızı , kim olduğunuzu sıralamalı ve insanların bilgilerinizi korkmadan neden kullanabileceklerini hakkında sayfanızda onlara anlatmalısınız.

Diğer İnternet platformlarında olumlu eleştiriler toplayın: Web siteniz, insanların siz ve işiniz hakkında bilgi edinebilecekleri tek yer değildir. İnsanların farklı hizmetler hakkında fikirlerini paylaşabilecekleri birçok web sitesi var. Bunlar övgü veya suçlama olabilir. İnsanlara utanmayacağınız veya suçlu hissetmeyeceğiniz en iyi bilgiyi sağlayın.

Kaynaklara bağlantı verin: günümüzde insanlar bilmedikleri veya şüpheli buldukları kaynaklara güvenmezler ve sonuç olarak size güvenmeyebilirler, bu sebeple içeriklerinizde kaynak göstermeye özen gösterin.

Geri bağlantılarınızın kalitesini WebCEO Backlink Kalite Kontrol Aracı ile kontrol edebilirsiniz.

2021 SEO TRENDLERİ

YEREL SEO’YA BAŞLAYIN

Yerel SEO, bu yıl pek çok insan evde oturması sebebi ile daha az gerçekleştirildi. Bu yine de pes etmek için bir sebep değil. Dünyada olup bitenlere rağmen Google, yerel aramaya ve sonuçların SERP’ler de nasıl gösterildiğine ilişkin algoritmasını sürekli olarak günceller, verileri filtrelemek için yeni yöntemler uygular ve farklı işletme türleri için belirli kısıtlamalar ve fırsatlar belirler.

Yerel bir içerik üreticisi iseniz hedef kitlenizin varlığınızdan haberdar olmasını istiyorsanız yerel optimizasyonunuzu artık ertelemeden başlamanız gerekiyor. WebCEO Google My Business Modülü ile performansınızın takibini yapabilir, rakipleriniz hakkında bilgi edinebilir, onları takip edebilir ve insanların Google Haritalar da bıraktığı incelemelerle yorumlayabilirsiniz.

SEO TRENDLERİ

İŞLETMENİZİN YENİLİKLERİ YAKALAMASINI SAĞLAYIN

Gerçek mekanda faaliyet gösteren bir işletme yürütseniz bile teklifinizi her zaman yeni seçeneklerle genişletebilmelisiniz. İnsanlar çevrimiçi olmayı tercih ediyor. Bu tavsiyeler çok kolay görev değil, ancak ayakta kalmak istiyorsanız, kesinlikle bir çözüm bulmalısınız. Biz, kötü günleriniz için yedek plan olarak kullanabileceğiniz birkaç seçenek sunmak istiyoruz.

1. Teslimat: Faaliyet alanınız yiyecek ve içecek ise, bu değişikliğe ayak uydurmak daha kolaydır. Her zamanki gibi çalışacaksınız, ancak müşterilere hizmet etme şekli farklı olacaktır. İnsanlara yiyecek ve içecek sağlamak için esnek, temiz ve uygun fiyatlı bir sistem geliştirin, kesinlikle kullanacaklar. Bu sistemi önceden tanıtmak harika olacaktır, böylece insanlar buna daha erken alışacak.

İşletmenizin faaliyet gösterdiği şehirlerin teslimat firmaları ile işbirliği yapabilirsiniz. Bu işbirliği, pazarlama hedeflerinde kullanılabilir: ortağınızın web sitesinde veya sosyal medyada – belki de insanların sevdiği indirimlerle – tüm bunlar size daha fazla dönüşüm ve trafik getirecektir.

2. Paket servisi olan restoran: paket servis, yiyecek ve içecek restoranları için yaygındır. Ancak diğer ürün türleri için kullanamayacağınızı kim söyledi?

Müşterilere bu şekilde hizmet vermeyi nasıl yorumluyorsunuz?

Web siteniz üzerine biraz çalışmalar yapın. Tamamen paket yemek satışı üzerine bir sayfa oluşturun ve alışveriş için kampanyalar sağlayın. Web sitesi ziyaretçileri bir ürün sipariş eder, çevrimiçi ödemesini yapar, mağazanızdaki özel bir sayfaya yönlendirilir ve mutlu bir şekilde web sitenizden ayrılır.

Bazı işletmeler, bu tür bir özelliğe uyum sağlamada bazı zorluklar yaşayabilir. Ancak, işinizi kurtarmak istiyorsanız bu çok hayati. Bir müşteri, bir çalışana bir şey belirtmek isterse, mesajlar, telefon görüşmeleri, e-postalar kullanarak her şeye ulaşması gerek.

3. Çevrimiçi Konsültasyonlar: insanlar zamanda tasarruf etmelerine yardımcı olduğu için internet üzerinde çalışmayı gittikçe daha fazla tercih ediyor. Hukuk, Finansal Planlama ve Gayrimenkul ile ilgili işletmeler bu sistemi hemen uygulayabilirler. Web sitenize odak anahtar kelimeler yerleştirerek müşteri tabanınızı ve İnternet popülerliğinizi genişletebilirsiniz.

Bu duruma nasıl uyuyorsunuz? – Adım adım telefon / video talimatları

Çevrimiçi danışmanlık hizmetleri nasıl tanımlanabilir? – “Çevrimiçi Danışma / Talimatlar / Hizmetler” için bir sayfa oluşturun. Orada uzmanlarınızı listeleyebilir ve profillerini oluşturabilir, becerilerini, deneyimlerini vb. Sıralayabilir ve evinize/ofisinize gelmeden insanlara nasıl yardım edebileceklerini gösterebilirsiniz.

Bu SEO’yu nasıl geliştirecek? Yerel ve sayfa içi SEO açısından iki hususu vardır:

Web sitenizde çevrimiçi hizmetlere odaklanacak çok çeşitli yeni anahtar kelimeler olacaktır;
Daha fazla insana yardım edeceğinizi varsaydığından, hizmetleriniz hakkında daha olumlu incelemeler alabileceksiniz.

Bu oldukça iddialı bir fikir ve belki herkese uymayabilir, ama… neden olmasın? Bir süre önce insanlar Dünya’nın yuvarlak olduğuna inanmıyordu, ancak işler değişme eğilimindeydi.

4. Video / Fotoğraf Turları: Bu, emlak acenteleri ve mobilya mağazaları gibi müşterilerine objeler gösteren işletmeler için harika bir fikirdir. 3D fotoğrafçılık gibi modern teknolojiler dünyayı kasıp kavurdu. İşletmenizi çevrimiçi topluluğa daha iyi yayabilmek için bunu kullanabilirsiniz.

Bu fikir nasıl işliyor?

Bunu uygulamak için birkaç seçenek vardır:

Çevrimiçi galeriler: burada, bir müşterinin ürünler arasında gerçek bir galerideki gibi sergiler arasında gezinebileceği 3 boyutlu galerileri kastediyoruz. Fotoğraflar size çok zaman kazandıracak, ancak her ayrıntıyı yakalamanız gerekecek.

MÜŞTERİLERİNİZİ BÜYÜK BİR KULLANICI DENEYİMİ (UX) İLE ETKİLEYİN

Google’ın arama sonuçlarını filtrelemeye başlamasından bu yana dikkatinizi vermeniz gereken bir nokta daha var. Harika bir UX (kullanıcı deneyimi). 2021 ve sonrasında en çok tartışılan konulardan biri olacak kullanıcı deneyimi. İnsanların internette gezinmek ve araştırmalarda bulunmak için mobil cihazları masaüstü bilgisayarlardan daha fazla kullanmaya başladığından beri SEO en büyük unsurlardan biri haline geldi. Web sitelerini mobil cihazlar için optimize etme gerekliliği her web yöneticisinin bir görevi konumunda adeta.

MOBİL ARAMADA KONUMLARINIZA DİKKAT EDİN

Sürekli yeni teknolojiler geliştirme çağında yaşıyoruz. Her yaştan insan yeni trendleri takip etmeye ve bir an önce bunlara hakim olmaya çalışıyor. Sizlerde bu trendleri takip etmeli, aynı yolu izlemelisiniz. Unutmayın ki mobil arama gün geçtikçe daha popüler hale geliyor.

İçeriğinizi, mobil aramalarda bulunması ve erişilmesi kolay olacak şekilde düzenlerseniz kullanıcılar web sitenizi daha sık ziyaret edeceklerdir. Web sitenizi sadece masaüstü bilgisayarlar için optimize edilmiş halde bırakmak şimdiye kadarki en kötü fikirdir. Bununla birlikte mobil optimizasyonunu mutlaka yapmanız gerektiği konusunda sizi uyaralım.

WebCEO SEO Analiz Aracı, mobil açıdan 2021’e hazır olup olmadığınızı kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Web sitenizin mobil cihazlar için ne kadar iyi optimize edildiğini size gösterecektir:

SEO

Web sitenizi optimize ettiğiniz anahtar kelimeler için mobil sıralamalarınızı izlemek için WebCEO Sıralama İzleme Aracını kullanabilirsiniz:

Seo Nasıl Yapılır ?

VİDEO PAZARLAMA STRATEJİNİZ ÜZERİNE ÇALIŞMAYA BAŞLAYIN

Gelişen teknoloji ile birlikte videolar hayatımızın her yerinde. İnsanlar videoları her yerde kullanmayı tercih ediyorlar, çünkü ilginç, eğlenceli, çok yönlü ve her cihazdan kullanılabilirler. Bu nedenle bu tür içerikler trend olmanıza yardımcı olabilir.

Muhtemelen aklınıza gelen ilk şey YouTube’dur. Bu anlaşılabilir. YouTube hala Google’ın hemen ardından geliyor ve tanıtım için en önemli platformlardan birisidir, Ancak bunu özel olarak hedeflemeyin, çünkü YouTube yeni başlayanlar için oldukça rekabetçi bir yerdir. İşletmeniz yükselişteyse, çok fazla çaba ve zaman kaybetme riskini alırsınız.

İş hedeflerinize ulaşmak için kullanabileceğiniz birçok platform var. Faaliyet alanınızı video formatı açısından genişletin ve SEO stratejinize “Sosyal Medya Pazarlaması” ekleyin.

Video pazarlama yapmanın en iyi yolu nedir?

Bölün ve yönetin: Daha büyük bir videoyu kırpın, kırpın ve yeniden yönlendirin ve bunları Instagram hikayelerine yerleştirin, Snapchat ve diğer platformlara uygulayın, bu gibi platformlar size çok sayıda ilgili ziyaretçi getirebilir. YouTube için hazırlayacağınız uzun bir videoyu kırpın ve videonun tamamına bir bağlantıyla veya YouTube kanalınızın adıyla bu platformlarda kısa bir parçasını yayınlayın. İlgilenen bir kişi ana videoya ve sitenizi tıklayarak ziyaret edecektir. Elbette bu optimizasyon adımını kaçıramazsınız.

WebCEO Sıralama İzleme Aracı, videolarınızın hangi sorgular için görüntülendiğini size gösterecektir. Bu araçta YouTube sıralamalarınızı da görebilirsiniz, sıralamanızı almak istediğiniz arama motorlarından biri olarak YouTube’u seçin. Bu, başka hiçbir yerde bulamayacağınız benzersiz bir özelliktir.

SEO Fiyatları

MARKA BİLİNCİNİZİ ARTIRIN VE INFLUENCERLAR İLE GÜVEN İNŞA EDİN

Influencer’ların milyonlarca takipçisi olabilir ve bu takipçiler sizin potansiyel müşterileriniz olabilir. Sosyal medya blog yazarları, güven ile ilişkilendirildikleri için ürün tedarikçileri arasında her zaman talep görmüştür. Marka elçisinize ne kadar güvenirse, o kadar çok satış yaparsınız.

Şu anda, blog yazarları her zamankinden daha başarılı oluyor çünkü koşullar Instagram, YouTube, Facebook vb. platformlar ile gönderilerini daha iyi pazarlanabilmelerini sağlıyor.

Önemli ! influencerlar ile ortaklık kurmak, influencer takipçileri, mevcut etkileşimler ve müşteri güven düzeyi gibi konularda bazı veriler toplamanız sizin yararınıza olacaktır. Takipçi sayısı nedeniyle herhangi bir Etkileyici seçmeyin. 50-100.000 takipçisi olan, ancak yüksek bir etkileşim seviyesine ulaşamayan dolandırıcılarda bulunmakta. İyi bir şekilde yapına işbirliği markanıza önemli ölçüde yüksek karlar kazandırabilir.

KİŞİSEL KULLANICI VERİLERİNİN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYIN

İnsanlar son yıllarda internet üzerinde ki güvenliklerinin daha fazla farkına vardılar. Özel veriler kesinlikle ve her web sitesinde gizli kalmalıdır. Web siteniz mal satmak veya yeniden satmakla ilgiliyse güvenlik daha da gereklidir, çünkü kullanıcılar banka hesapları ve kartlarıyla ilgili verileri sitenizde bırakır. Onlar tarafından güvenilmek istiyorsanız, web sitenize kullanıcıların takdir ettiği tüm güvenlik sertifikalarını sağlayan bir barındırma sistemi üzerinde biraz zaman ve para harcayın. Web siteniz için “Güvenli değil” (http) durumu, sıralamalarınızın düştüğünü görmenin hızlı bir yoludur. Google, arama sonucu listelerini oluştururken web sitenizin güvenlik durumunu dikkate alır. Bu en önemli faktörlerin ilk 10’unda yer alan bir sıralama faktörüdür. Kullanıcılarınızın kişisel verilerini koruyun ve bunun için Google sıralamalarınızı daha sadık bir şekilde koruyacaktır.

YAPILANDIRILMIŞ VERİLERLE TOPLANIN

Yapılandırılmış veriler, Google’ın bir sayfadaki içeriğin ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olur. Bu, sitenizin daha fazla dikkat çekecek öne çıkan bir snippet olmasına da yardımcı olabilir. Bu sıfır Konumundaki en iyi sonuç, Yanıtlar bölümünde küçük bir “Soru-Cevap menüsü” veya SERP’de nasıl yapılır formu veya sonuçlar sayfasının sağ üst köşesindeki Bilgi Paneli olabilir.

İçerik yapılandırması web yöneticileri için büyük bir sorun haline geldi. “Öne çıkan bir snippet nasıl alınır?” – aslında kendi başınıza çözmeye çalışabileceğiniz bir sorundur. Yapmanız gereken tek şey, değerli anahtar kelimelerle yüksek kaliteli içerik yazmak ve verilerinizi yapılandırmak (Şema ve Açık Grafik kodunu kullanarak), böylece belirli bir sorgu için birinci sınıf bir yanıt olacaktır. Wikipedia bu tür cevapların mükemmel bir örneğidir. Elbette çoğu durumda başarılı olmak zor olacak, ancak denemeye değer.

Anahtar Kelime

Öne çıkan snippet’ler için nasıl optimize edilir?

İçeriğinizin düzeni üzerinde çalışın: Bu yazma stilinizde bir şeyi değiştirmeniz gerektiği anlamına gelmez, sadece kullanıcılar ve Google ile daha kolay çalışmanıza yardımcı olacak bazı küçük ayrıntılar ekleyin. Örneğin, makalelerinize makale içerisinde veya başlığınızda kullanacağınız terimlerin tanımları ile başlayın. Google, bu içerik parçalarını kullanıcıların sorgularına en alakalı kısa yanıtlar olarak kabul edebilir.

Şema İşaretlemesini Uygula: Şema işaretlemesi, SERP’lerde fark edilmeniz için harika bir yardımcıdır. Örneğin, işaretlenmiş SSS sayfalarının SERP’lerde zengin sonuçlar şeklinde görünme şansı daha yüksektir. Sayfanızın düzeninin sizin için çalışmasını sağlamak için kullanabileceğiniz birçok Şema kodu türü vardır.

Ne tür öne çıkan snippet’lerin bulunduğunu öğrenin ve web sitenize uyanlar için içeriğinizi optimize edin.

SONUÇTA trendler her geçen gün gelişerek ilerliypr. Gelecekte ne olacağını ve sırasıyla hangi değişimlerden geçeceğimizi bilmiyoruz. Bununla birlikte, SEO içindeki herhangi bir yarışı kazanmak için her koşula uyum sağlamalı ve iş modellerimizi bunlara uyarlamalıyız.

Diğer içeriklerimizi görmek için buraya tıklayın.

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu