Haberler

512GB Kapasiteli ADATA SE800 Harici SSD İncelemesi !

Depolama deyince aklınıza ne geliyor? Peki yüksek hızlı depolama dersem ne düşünürsünüz? Muhtemelen aklınıza yüksek hızlara çıkabilen SSD’ler geliyordur. Şimdilerde hard diskler üzerine işletim sistemi kurmak neredeyse işkence haline geldi, biz bunca yıl hard diskler ile nasıl idare ettik? sorularını bizlere sordurmayı da başardılar.

Son 10 yıllık zaman diliminde gelişen teknolojiyle birlikte hayatımıza SSD depolama birimleri girdi. SSD depolama teknolojileri, HDD teknolojilerine göre daha kompakt, daha hafif, daha dayanıklı olmasının yanı sıra aynı zamanda saniyede okuma ve yazma hızları daha fazla, yani kısacası HDD’lere nazaran ciddi oranda daha iyiler.

Sata, M.2 derken şimdilerde de harici olarak karşımıza çıkan SSD modellerinden biri olan ADATA SE800 modelini yaklaşık 1 aylık süreçte bende kullanmaktayım. Bu içeriğimde kendi deneyimlerimle birlikte ürünün özelliklerini size aktarmak istiyorum, o halde başlayalım.

Her ne kadar Covid19 sürecinde ürünün kutusunu evime getirmeyi unutup ta ofiste bırakmış olsam da, SE800 adeta elim ayağım haline geldi diyebilirim ama bir dakika ilk baştan anlatmalıyım yaşadığım sürecimi. Kargom bana gelmeden önce ürünümü detaylı bir şekilde araştırmış olsam da, ADATA SE800 elime ulaştığında büyük bir merakla kutuyu hemen açıverdim.

Kutu İçeriklerinde Ne Var ?

Benim gibi kutulara önem veren birisi için kutunun sade ve şık oluşu çok önemli bir artı, ürünün kutusu da aynen bu şekilde karşıma çıktığı için zaten SE800 1-0 önde başladı benim için. Her neyse, kutuyu açtığımda karşıma kullanım klavuzu, USB 3.2 Tip C’den C’ye kablo, USB 3.2 Tip C’den A’ya toplam iki adet kablo ve son olarak da ürünümüz çıktı.

Ürün Detayları Nedir ?

Ürünümüzün rengi mavi olsa da siyah renk seçeneği de bulunuyor ancak mavi renk beni benden aldığını söyleyebilirim. Ürünümüzde ilk gözümüze çarpan şey tabi ki de boyutu oluyor. Gerçekten çok küçük bir boyutla karşımıza çıkan ADATA SE800 aynı zamanda çok hafif olmasıyla yanımdan asla ayırmayacağım ürünlerin başında olmayı başarıyor.

SE800 aynı kutusunun da olduğu gibi sade ama bir o kadarda şık bir tasarımla karşımıza çıkmayı başarıyor. Gövdesi tamamen metal bir yüzeye sahip olurken sağ ve sol kısımları sert plastikle korunmuş, hal böyle olunca da bu ürün IP68 sertifikası ile su ve toza dayanıklı hale gelmiş.

Ürünümüzün metal bir yüzeye sahip olmasının bir diğer avantajı da ısınma problemlerinin oluşunu engellemesi oluyor. SE800 Windows, Mac OS, Linux ve Android işletim sistemlerinde kullanılabilmekte. Android işletim sistemin de kullanılmasının avantajları da elbette dönem dönem görüyoruz. Ürünümüzün üzerinde bir adet Type C girişi ve birde veri transferlerini gösteren mavi bildirim ışığı bulunuyor.

Covid 19 sürecinin ülkemizde başlamadan hemen öncesinde elime ulaşan SE800 ofisimizde adeta hayatımızı kurtaran çözümlerden birisi oldu. İşimiz gereği bir çok video çekimi yapıyor, ses kayıtları oluşturuyoruz ve çoğu zamanda bu dosyaların boyutları da oldukça yüksek oluyor. Bu dosyaların editörlerimizin bilgisayarlarına transfer edilerek işlenmesi gerekiyor ve eski teknolojiler ile bu transfer işlemleri baştan başa bir eziyet haline geliyor zira kopyalama ve yapıştırma işlemleri saatleri bulduğu oluyor.

İşte tamda ihtiyacımızın bulunduğu zamanda hayatımıza giren SE800 ofisimizde bizlere pek çok yararı dokunarak işimizi baya bir hızlandırdı, bitti mi ?Tabi ki de hayır. Covid 19 bir anda geli verdi ülkemize ve bir anda ofisimiz tedbir amacıyla kapatılarak On-Line evden çalışma sürecine geçme kararı alındı. Ofisimizden ayrılmamız için yaklaşık 1 saatimiz ve bilgisayarımızdan transfer etmemiz gereken onlarca dosyamız vardı. Çok şükür ki korkmama gerek bile kalmadı zira SE800 yanımda bulunuyordu. Hızlı bir şekilde dosya transferlerimi ilk olarak SE800’e oradan da dizüstü bilgisayarıma aktarmayı başardık kendisi ile. Teşekkürler ADATA ve teşekkürler SE800

SE800 Performans Testi

Ürünümüzün göstermiş olduğu performanslara baktığımız zaman saniyede 436MB okuma ve 677MB yazma hızlarına ulaştığını görmekteyiz.

Ürünün sitesine gitmek için buraya tıklayın

Google News Haberlerimize Abone Olabilirsiniz ! 

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu