Haberler

ABD’da ki şirket türleri nelerdir?

ABD’de şirket kurarken dikkat edilmesi gereken hususları bir önceki blog yazımızda ele almıştık. Dikkate alınması gereken şeylerden biri de ABD’deki şirket türleri ve sizin için en uygun türü seçmektir.

ABD’de bir şirket kurmanın veya bir işletmeyi dahil etmenin genel amacı, hissedarları ticari sorumluluklardan korumaktır. Hissedarların veya yatırımcıların yükümlülükleri yasal olarak şirketlerinden ayrı tutulabilir. Ayrı bir varlık olarak muamele görmek ya da görmemek, ABD’deki şirket türlerine göre belirlenir.

ABD’de birçok şirket türü vardır; ancak, Şirketler ve LLC’lerin en çok tercih edilenleri (sınırlı sorumluluk). Bu blog yazısında, ABD’deki şirket türlerini kabaca inceleyeceğiz.

Şirket nedir?

Şirket türleri, sahiplerinden ayrı olarak var olan tüzel kişiliklerdir. Bir şirket, gerekli ücretler ödendikten ve “ana sözleşme” adı verilen kuruluş belgesi devlet makamlarına teslim edildikten sonra kurulabilir.

Peki, sahiplerinden ayrı olarak var olmak ne anlama geliyor? Bir şirketin sahiplerinden bağımsız olarak işlediğini söyleyebiliriz. Başka bir deyişle, tüm hissedarlar şirketten ayrılsa bile, sözleşmeler, banka hesapları, vergi kimlik numaraları ve kira sözleşmeleri gibi her şey var olmaya ve geçerliliğini korumaya devam eder. Hissedarın halefleri, şirketin mülkiyetini elinde tutar. Ancak şirket bu konudan etkilenmez ve iş yapmaya devam eder.

Şirket türleri söz konusu olduğunda, genellikle aşağıdaki gibi ayrılırlar;

  • C-Şirketi
  • S-Şirketi
  • Kâr Amacı Gütmeyen Şirket

C-Corporation nedir?

Bir “Şirket”, Amerikan vergi sistemi tarafından otomatik olarak bir “C-Corporation” olarak kabul edilir. Sahiplerinden ayrı bir tüzel kişilik olarak kabul edilir ve vergilerini gelirine göre ödemeye tabidir. Maaş ve hizmet bedeli gibi nedenler dışında hiç kimsenin şirketten para almasına izin verilmez. İşletme giderleri ve amortisman gibi kesintilerden sonra, mevcut gelir federal hükümet ve bazen eyalet yönetimi tarafından vergilendirilir. Daha sonra kalan bakiye, şirketinizde sermaye artırmak veya hissedarlara kârdan hisse olarak dağıtmak için kullanılabilir.

Kısacası, bir C-Corporation, bir varlık olarak otomatik olarak vergilendirilmek istemeyen normal bir kuruluştur. İki kez vergilendirilir: Biri hissedar düzeyinde (temettüler için), diğeri ise kurumsal düzeydedir (kurumsal karlar için).

S-Şirketi nedir?

S-Şirketlerinin vergilendirilmesi genellikle ortaklıklarla benzerlikler gösterir. Vergi, hem şirket hem de birey olarak iki kez vergi ödemek yerine, şirketten alınan kâr payı ve maaş birleştirilerek kişisel bir vergi olarak ödenebilir. Birçok hissedar için bu, çifte vergilendirmeden kaçınmak anlamına gelmektedir.

Bir S-Corporation’a sahip olmak için karşılanması gereken belirli uygunluk gereksinimleri vardır: Şirketin 100’den fazla hissedarı olmamalıdır; hissedarlar ABD vatandaşı veya mukimi olmalı ve başka herhangi bir şirketle ilişkili olmamalıdır.

Kısacası, bir S-Corporation, ABD’deki şirket türlerinden biridir ve İç Gelir Servisi kuralları (IRS) kapsamında ortaklıklar olarak vergilendirilir.

Kâr Amacı Gütmeyen Şirket Nedir?

Kâr amacı gütmeyen şirketler, kâr odaklı şirketlerden farklı bir yasaya tabidir. Şirketin eğitim, hayır işleri, din ve bilim gibi kar amacı gütmeyen nedenlerle kurulmuş olması gerekir. Kâr amacı gütmeyen şirketler, hem eyalet hem de federal düzeyde vergi muafiyeti için başvurma hakkına sahiptir.

Ortaklık Nedir?

Ortaklıklar, iki veya daha fazla kişi tarafından, yazılı bir sözleşme yapmamakla birlikte, bir işin ticaretini yapmak, işletmek, kâr ve zararını paylaşmak amacıyla kurulmuş sayılan kuruluşlardır. Ortaklıkların gelirleri, giderleri, karları ve zararları ortakları tarafından elde edilmiş sayılır. Her ortak bu kalemleri kendi bireysel vergi beyannamesinde bildirir. Dolayısıyla, kâr paylarına dayalı bir vergi ödemesi söz konusu değildir. Ortaklar, ortaklık kârından kendilerine düşen pay için kendi bireysel vergi oranları üzerinden vergi öderler.

LLC (Sınırlı Sorumluluk) nedir?

ABD’deki şirket türlerinden biri olan LLC, hem bir şirketin hem de bir ortaklığın özelliklerini birleştirir. Anonim şirket türlerinin sınırlı sorumluluk avantajlarını, ortaklıkların bireysel vergilendirme ve yönetim esnekliği avantajlarıyla birleştirir.

  • LLC, Sınırlı Sorumluluk Şirketi anlamına gelir.
  • LLC, sahiplerin şirketin borçlarından veya yükümlülüklerinden şahsen sorumlu olmadığı anlamına gelir.
  • LLC, operasyonları kimin yürüteceğine, şirketi kimin yöneteceğine ve vergiyle ilgili prosedürlerin nasıl ele alınacağına karar verirken yönetim esnekliği sunar.
  • Bir LLC kurmaya karar verirseniz, ancak gereksinimler zaman içinde değişirse, LCC’nizi bir Şirkete dönüştürmek yine de mümkündür.

ABD’deki şirket türleri arasında LLC, şirketin gereksinimlerini karşılamada en uygun seçenek olarak kabul edilebilir.

ABD’deki şirket türleri arasında LLC, şirketin gereksinimlerini karşılamada en uygun seçenek olarak kabul edilebilir.

Yetkili Hisse Nedir?

ABD’deki şirket türlerini incelerken, yetkili hissenin ne anlama geldiğini de tartışmalıyız. Birçok eyalet, şirketlerin kuruluş döneminde hissedarlarına kaç hisse sunacaklarını göstermelerini ister. Bir hisse satıldığında, ihraç edilmişse “ihraç edilmiş” olarak kabul edilirken, tedavüldeki nama yazılı hisseler ihraç edilmemişse “ihraç edilmemiş” olarak adlandırılır. Bir şirketin belirttiğinden daha fazla hisse satmak/ihraç etmek istediğini varsayalım. Bu durumda, şirketin Kuruluş Belgesi üzerindeki kayıtlı hisseler bölümünde resmi olarak değiştirilmelidir.

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu