Haberler

ABD’de Şirket İçin En Önemli 10 Yasal Belge Nelerdir?

ABD’de yasal belgelerin yazılması söz konusu olduğunda, genel olarak süreçle ilgili fazla deneyiminiz yoksa (yani biçimlendirmeye aşina değilseniz, hatta hangi belgeleri sunmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi değilseniz) başınız belaya girebilir. Bir avukat değilseniz ve sözleşmelerden gerekli politikalara kadar tüm yasal belgeleri doğru şekilde hazırlama, yazma ve derleme konusunda kendi becerilerinize güvenemiyorsanız, bu işi bu alanda daha uzman birine bırakmak genellikle en iyisidir.

Ancak, herkesin tüm bunları uygun bir fiyata yapabilecek bir uzman tutma fırsatı olmayacaktır.

ABD’de işletmeniz için kullanabileceğiniz en iyi 10 yasal belge

1. Bağımsız Yüklenici Sözleşmesi

Bağımsız Yüklenici Sözleşmesi, bir müşteri ile yüklenici arasındaki anlaşmanın şartlarını detaylandıran bir sözleşmedir. Bu, projenin uzunluğundan ödeme ayrıntılarına kadar çeşitli unsurları içerecektir, bu nedenle genellikle bir hizmet sağlayan tüm işletmeler için bir gerekliliktir.

2. Çalışan Teklif Mektubu

Bunlar genellikle iş teklifi alan herkese gönderilmesi gereken resmi mektuplardır. Başlangıç tarihi, maaş vb. gibi pozisyonla ilgili temel bilgilerin yanı sıra adayın işveren tarafından iş için seçildiğinin teyidini de içermeleri gerekecektir.

3. Çalışan Sözleşmesi

Tüm işletmeler için gerekli olmasa da, bir çalışan sözleşmesi, kabul edilen pozisyon için herhangi bir yükümlülük veya beklentiyi ana hatlarıyla belirleyecek ve bu da genellikle daha sonra herhangi bir çalışan / işveren anlaşmazlığını önlemeye yardımcı olacaktır.

4. Hizmet Şartları ve Gizlilik Politikası

İşletmeniz için bir web siteniz varsa, çevrimiçi bir gizlilik politikanız ve hizmet şartlarınız olması önemlidir. Site ziyaretçilerinden herhangi bir bilgi topluyorsanız gizlilik politikası bir gerekliliktir (bu, bilgilerin nasıl kullanıldığını açıklayacaktır). Hizmet şartları kanunen gerekli değildir, ancak içeriğinizle ilgili bir sorun olması halinde sorumluluğu sınırlandırmaya yardımcı olabilirler.

5. Hizmet, Satış ve Danışman Sözleşmesi

Bu anlaşmalar, müşteriler ve serbest çalışan danışmanlar arasında çok önemlidir. Bunlar, ücret, belgelerin geçerli olduğu süre ve sağlanacak hizmetler gibi bir dizi faktörün ayrıntılarını ana hatlarıyla belirlemede temeldir. Bu anlaşma aynı zamanda danışmanın statüsü ve sorumluluklarının yanı sıra yükümlülüklerini de detaylandırmalıdır.

6. Gizlilik Sözleşmesi

Çoğu işletmenin, örneğin mali kayıtlar gibi gizli tutulması gereken bilgilere sahip olacağını ve gizliliği sağlamak için genellikle bir gizlilik anlaşmasının (NDA) ideal yasal belge olduğunu söylemek güvenlidir. Özel kalması gereken bir şey olduğunu düşünmeseniz bile, genellikle ne olursa olsun almaya değer.

7. Sorumluluktan Kurtulma

Sorumluluktan Feragat veya Sorumluluktan Muafiyet olarak da bilinen bu yasal belgeler, ibra edenin feragatnameyi imzaladığı anlaşmalardır. Bunu yaparak, herhangi bir potansiyel hasar veya yaralanma meydana gelmesi durumunda sorumlu olacaklarını yasal olarak kabul etmiş olurlar.

8. LLC’ler için işletme sözleşmesi

İşletme sözleşmeleri, her eyalette gerekli olmasa bile, genellikle herhangi bir LLC için iyi bir fikirdir. Bunlar bir LLC’nin finansal ve işlevsel kararlarını ana hatlarıyla belirtir (ve birden fazla üye dahil olduğunda daha önemli hale gelir).

9. Mutabakat zaptı

Genellikle MOU olarak kısaltılan Mutabakat Zaptı, işinizle ilgili kişilerle yaptığınız önemli görüşmeleri detaylandırır. Yasal olarak bağlayıcı daha karmaşık belgelere dayanmadan şartları belirlemede hayati öneme sahip olabilirler.

10. Toplantı tutanakları

Çoğu eyalette, şirketlerin önemli toplantılarını yazılı olarak belgelemeleri gerekecektir. Yukarıdaki MOU’ya benzer olmakla birlikte, bunlar herhangi bir toplantı sırasında tüm taraflarca söylenenleri ve yapılanları detaylandırır ve olayların resmi bir açıklamasıdır.

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu