Haberler

ABD’de şirket kurarken hangi eyalet daha fazla avantaj sunuyor?

Şirket kurmak için en verimli eyaleti bulmak, ABD’de şirket kurmak isteyen girişimcileri en çok zorlayan konulardan biridir. Bu blog yazısında, ABD’de şirket kurarken en sık sorulan dört eyaleti ele alacağız. Vergi ile ilgili konuları ele alarak, bu dört eyaleti avantajlarına ve ortak noktalarına göre karşılaştıracağız.

ABD’de şirket kurarken dikkat etmeniz gereken iki konu var. Bunlardan ilki seçeceğiniz şirket türü iken diğeri ise şirketinizi hangi eyalette kuracağınızdır. Bir önceki blog yazımızda paylaştığımız şirket türlerine ilişkin tüm detayları öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Delaware, Wyoming, Nevada ve Florida eyaletleri diğer ABD eyaletlerine göre daha fazla tercih ediliyor. Gelin bu dört eyaleti vergi açısından karşılaştıralım ve nedenini anlayalım.

Delaware

 • Bir imtiyaz vergisi vardır. (LLC’ler için yıllık 300 USD)
 • Eyalette kurumlar vergisi yoktur.
 • Eyalette satış vergisi bulunmamaktadır.

Bir iş kurmak için en çok tercih edilen ABD eyaletlerinden biri olan Delaware, şirketlerin yalnızca Franchise vergisi ödemesini gerektirir. Bunun dışında, eyalette satış veya gelir vergisi yoktur. Bu koşullar, eyalette fiziksel olarak bulunmamanız halinde geçerlidir. Eyalette fiziksel olarak bulunurken faaliyet gösterirseniz, vergi uygulanacaktır.

Wyoming

 • Franchise vergisi yoktur.
 • Eyalette kurumlar vergisi yoktur.
 • Eyaletin satış vergisi yoktur.

Delaware’den farklı olarak, bir iş kurmak için en çok tercih edilen bir başka ABD eyaleti olan Wyoming, şirketlerin Franchise vergisi ödemesini gerektirmez. Delaware’e benzer şekilde Wyoming’de de satış veya gelir vergisi yoktur. Bu koşullar, eyalette fiziksel olarak bulunmamanız halinde geçerlidir. Eyalette fiziksel olarak bulunurken faaliyet gösterirseniz, vergi uygulanacaktır.

Nevada

 • Franchise vergisi yoktur.
 • Eyalette kurumlar vergisi yoktur.
 • Eyalette satış vergisi yoktur.

Bir ABD şirketi kurmak isteyenler için en yeni seçenek olan Nevada’da, tıpkı Wyoming gibi, satış, franchise ve eyalet vergisi yoktur. Bu koşullar, eyalette fiziksel olarak bulunmuyorsanız geçerlidir. Fiziksel olarak eyalette bulunurken faaliyet gösterirseniz, vergi uygulanacaktır.

Florida

 • Eyalette satış vergisi yoktur.
 • Bir franchise vergisi var. (LLC’ler için yıllık 138,75 USD)
 • Eyalette kurumlar vergisi bulunmamaktadır.

ABD şirket kuruluşu için sıklıkla aranan ve tercih edilen diğer eyaletlerden biri de Florida eyaletidir. Delaware gibi Florida da şirketlerin yılda bir kez Franchise vergisi ödemesini gerektiriyor. Ancak eyalette satış ve eyalet vergisi gibi vergiler bulunmuyor. Bu koşullar, eyalette fiziksel olarak bulunmuyorsanız geçerlidir. Eyalette fiziksel olarak bulunurken faaliyet gösterirseniz, uygulanan vergiler olacaktır.

ABD’de şirket kurmak için hangi eyalet daha avantajlı?

Vergi ile ilgili farklı ortak noktaların yanı sıra, yukarıda listelenen ve şirket kuruluşu için yasal temsilci gerektiren tüm eyaletlerde tek hissedarlı bir şirket kurmak mümkündür. Bu dört eyalet vergiyle ilgili benzer teklifleri paylaşsa da, ABD şirketlerinin %60’ından fazlası Delaware’de kurulmaktadır. Bunun birkaç nedeni var.

Delaware Eyalet Mahkemeleri işletme sahiplerine daha fazla gönül rahatlığı sunmaktadır. Ayrıca, girişimci dostu yasaları ve gelişmiş şirketler hukuku, farklı sorunlar ve davalarla karşılaşan şirketleri korur. Bu nedenle Delaware, yatırımcı dostu bir ABD eyaleti olarak bilinmekte ve tercih edilmektedir.

Delaware’de ayrıca gizlilik esası vardır, yani devlet ya da başka herhangi bir kişi anonim şirketinizin faaliyet alanı, şirket sahibi ve ortaklık detayları gibi bilgilere erişemez. Dolayısıyla ABD şirketi kurarken eyalet seçme kararını etkileyen faktörler arasında yer alıyor.

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu