Haberler

Alibaba, Akıllı hoparlörü için yapay zekaya tam 1.4 milyar dolar yatırım yapacak !

Alibaba Group Holding Ltd, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Tmall Genie akıllı hoparlörüne odaklanan bir AI (yapay zeka) ve IoT (Nesnelerin İnterneti) sistemine 10 milyar yuan (1.41 milyar $) yatırım yapacak.

Yapılan duyuruya göre, e-ticaret devi olan Alibaba çevrimiçi alışverişin ötesinde yeni teknolojilere ve iş sektörlerine girmeye devam etmesi ile geliyor. Para, Tmall Genie’ye daha fazla içerik eklemek ve özel teknoloji geliştirmek için kullanılacak.

2017’de Tmall Genie’nin ilk modelini piyasaya sürdü. Çin’de satışa sunulmayan Amazon Echo gibi, akıllı hoparlör kullanıcılarla müzik çalmak, hava durumu bilgilerini vermek ve diğer işlevleri yerine getirmek için sesli bir arayüz aracılığıyla etkileşime girebiliyor.

Şirket o zamandan beri ekranlı cihazlar da dahil olmak üzere birkaç model yayınladı. Çarşamba günü açıklanan son modelinin fiyatı 549 yuan (77.28 $) ve 10 inçlik bir ekranla geliyor. Alibaba akıllı hoparlör sektöründe Xiaomi Corp ve Baidu Inc ile rekabet ediyor.

Araştırma şirketi Canalys’e göre, Alibaba, 2019’da tüketicilere 16,8 milyon akıllı hoparlör gönderirken Baidu 17,3 milyon sevk etti ve aradaki rekabet git gide artmaya devam ediyor.

Google News’te Bize Abone Olmak İçin Tıklayınız…

Anasayfa’ya Dönmek İçin Tıklayınız…

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu