Haberler

Amazon ABD’de Satış Yapmak İçin Şirket Kurmak Gerekiyor Mu?

Bu blog yazısında, Amazon ABD’de satış yapmak için bir ABD şirketi kurmanın gerekli olup olmadığını ele alacağız.

İlk aşamalarda, Amazon ABD’de satış yapmak için bir şirket kurmak gerekli değildir. Ancak, belirli bir satış eşiğini aşarsanız, Amazon bu kazançları vergilendirmek için ABD’de bulunan şirketinizin ayrıntılarını göndermenizi isteyecektir. Bu da eninde sonunda şirketinizi kurmanız gerektiği anlamına gelir. Dolayısıyla, ABD şirketinizi kurduktan sonra Amazon ABD’de bir mağaza oluşturmak ve satışları kapatmak daha düzenli olacaktır. Mağazanız bireysel satıcılara kıyasla daha güvenilir görünecektir. Hesabınızın Amazon tarafından kapatılması engellenecek, bu da satışlarınızı artıracaktır.

Bir ABD şirketi kurmak

ABD’de şirket kurmak ve vergi numarası almak ortalama 2 ay sürmektedir. Ek ücretler ödeyerek süreçleri hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Ancak süreci hızlandırmak mali açıdan dramatik bir değişime neden olacağından yapılacak en doğru şey satışlara başlarken şirketi kurmak ya da satış hacimlerini yakından takip ederek doğru zamanda şirket kuruluşu için başvurmaktır.

Delaware, şirket kuruluşu için sıklıkla tercih edilen ABD eyaletidir. Bunun temel nedeni, eyalet içi satış yapılmadığı takdirde şirketin satış vergisi ödememesidir. Delaware’de iş kurmak birçok avantaj sunmaktadır. Bunlardan biri, Delaware’de bir şirket kurmanız halinde (satış vergisinden muaf başka eyaletler de var) ödeyeceğiniz başlıca vergilerin her yıl Haziran ayında eyalete ödenen franchise vergisi ve Ocak-Mart ayları arasında beyan edilen federal gelir vergisi olmasıdır.

Amazon ABD’de satış yapmak için istediğiniz herhangi bir eyalette bir LLC (Sınırlı Sorumluluk Şirketi) veya genel şirket kurabilirsiniz. ABD işletmenizi kurduktan sonra bir EIN için başvurabilirsiniz. Bu vergi numarasını aldığınızda bir banka hesabı açmak için başvurabilirsiniz. Bu noktada Brex, Mercury ve Payoneer gibi kolayca hesap açabileceğiniz ve banka kartı alabileceğiniz kurumlar bulunmaktadır.

ABD şirketinizi kurmak, bir EIN almak, bir banka hesabı açmak ve bir şirket adresi sağlamak, Amazon’un şirketinizle ilgili talep ettiği tüm bilgilere sahip olmak anlamına gelir. O andan itibaren, bilgilerinizi Amazon’a güvenli bir şekilde gönderebilir ve satış yapmaya devam edebilirsiniz. Her şey hazır.

Bununla birlikte, ABD’deki tüm şirket kuruluş işlemlerini tamamladıktan sonra, beyan ve vergi ödemeleri hariç, gerçekleştirmeniz gereken vergiyle ilgili tek bir işlem vardır. Tüm ABD vergi mükellefleri gelir vergisi beyannamelerini SSN’leri ile verirler. SSN’si olmayan vatandaşlar, özellikle de yerleşik yabancılar, gelir vergisi beyannamelerini bir ITIN ile vermek zorundadır. Vergi sezonundan önce bir ITIN başvurusunda bulunmalısınız.

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu