Haberler

Amazon ABD’de Satış Yapma

Son zamanlarda Amazon ABD’de satış yapmak birçok kişinin ilgisini çeken ticari bir faaliyet haline geldi. Amerika Birleşik Devletleri’nde çevrimiçi bir pazar yeri olarak kurulan Amazon, yıllar içinde büyüyüp gelişerek dünyanın en büyük şirketlerinden biri haline geldi. Amazon bugün Asya ve Avrupa’da faaliyet gösterse de, Amazon ABD hala en popüler ve karlı olanıdır. Bu nedenle, birçok kişi Amazon ABD’de nasıl satış yapılacağını öğrenmek istiyor.

Amazon ABD’de satış yapmak için bir satıcı hesabı oluşturmak gereklidir. Bu blog yazısı, Amazon ABD’de nasıl satış yapılacağını, satış stratejilerini ve ne zaman bir işletme kurmanız gerektiğini ele alacaktır.

Amazon ABD’de satıcı hesabı nasıl oluşturulur?

Amazon ABD’de yalnızca Amazon Seller Central sayfasını ziyaret ederek bir satıcı hesabı oluşturabilirsiniz. Ardından, satıcı hesabınızı 5 adımda oluşturabilirsiniz.

İlk olarak, adınız, e-posta adresiniz ve şifreniz gibi temel bilgilerle kaydolmanızı gerektirir. Sırasıyla satıcı bilgilerini, fatura/mevduat bölümündeki banka hesap bilgilerini, vergi ve ürün detaylarını gönderdiğinizde satıcı hesabınız oluşturulacaktır.

Amazon satış modelleri

Amazon Tarafından Yerine Getirme (FBA)

FBA, Amazon ABD’de satış yapmak isteyen şirketlerin kullandığı en popüler satış yöntemleri arasında yer alıyor. Kısaca Fulfillment by Amazon olarak adlandırılan bu satış tekniği ile Amazon ABD’de satacağınız ürünleri Amazon’un sipariş karşılama merkezlerinde depoluyorsunuz. Bir sipariş olduğunda Amazon, siparişi verdikten sonraki iki gün içinde müşteriye teslim edilmek üzere ürünleri gönderiyor.

Şirketler bu satış yöntemi ile çalışan, lojistik ve depo maliyetleri olmadan doğrudan Amazon yerine getirme merkezleri üzerinden satış yapabiliyor. FBA programında Amazon, faturalandırma işlemlerinden ve müşteri memnuniyetinden tek başına sorumludur. Böylece FBA yöntemi ile faaliyet göstermek Amazon satıcılarına birçok konuda tasarruf sağlayacak ve müşteri memnuniyetsizliği nedeniyle Amazon ile sorun yaşamalarının önüne geçecektir.

Dropshipping

Dropshipping, Amazon’un Kuzey Amerika pazarlarında (ABD, Kanada, Meksika vb.) satış yapmak için tercih edebileceğiniz satış yöntemlerinden biridir. Bu satış yöntemini kullanarak üretim yapmadan ya da stok envanteri tutmadan ilgili tedarikçileri bularak satış kapatabilirsiniz. Dropshipping’de bulduğunuz birçok ürünü sadece Amazon US üzerinde satıcı hesabınızı oluşturarak satabilirsiniz.

Bu programda uygun tedarikçilerden temin ettiğiniz ürün detaylarını mağazanıza yüklüyor ve satışa sunuyorsunuz. Müşteriniz bir ürün sipariş ettiğinde, ürünü tedarikçiden satın alıp müşterinizin adresine yönlendiriyorsunuz. Tedarikçinizden ürünü satın aldığınız fiyat ile perakende satış fiyatınız arasındaki farktan kâr edersiniz. Doğal olarak, nakliye masrafları ve Amazon komisyonu kârınızdan düşülecektir.

 

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu