Haberler

Amerika Birleşik Devletleri’nde Vergi ve Teşvikler

Vergi, ABD şirketinizi kurduktan sonra ele alınması gereken en önemli konulardan biridir. Şirketiniz nerede olursa olsun vergi yükümlülüklerine uyup uymadığınız büyük önem taşıyor. Vergi açısından ABD’de oldukça avantajlı eyaletlerden biri Delaware’dir. Delaware’de kurulan ancak başka bir eyalette faaliyet gösteren bir şirket, eyalette gelir elde etmiyor. Bu sayede eyalet vergi yükümlülüklerinden muaf tutuluyor. Bu tür şirketler sadece sabit bir ücret olan Franchise Vergisini ödemek zorunda.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Vergiler

Franchise Vergisi ve Ödeme Tarihleri:

Franchise Vergisi, bir Delaware şirketine sahip olma hakkı veya ayrıcalığı için Delaware eyaleti tarafından uygulanan ücrettir. Bu verginin şirketin geliri veya faaliyeti üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Verginin son ödeme tarihi şirket türüne bağlı olarak değişmektedir.

Bir şirketin Franchise Vergisi her yılın en geç 1 Mart tarihine kadar ödenmelidir. Vergi 1 Mart’ta veya öncesinde ödenmezse, devlet gecikme cezası olarak 200 USD ve aylık %1,5 faiz alır.

Delaware LLC’nin Franchise Vergisi her yıl 1 Haziran’dan önce ödenir. Sınırlı Ortaklık Franchise Vergisi de her yıl en geç 1 Haziran’a kadar ödenmelidir. Vergi 1 Haziran’da veya öncesinde ödenmezse, hükümet gecikme cezası olarak 200 USD ve aylık %1,5 faiz talep eder.

Şirketinizin Delaware Şirketler Bölümü tarafından geçersiz olarak işaretlenmesini istemediğinizi varsayalım. Bu durumda, Delaware Franchise Verginizi düzenli olarak ödemeniz ve aktif bir Delaware Kayıtlı Temsilcisi tutmanız gerekir.

Tüm bu gereksinimleri karşılamazsanız, şirketiniz idari bir fesihle karşı karşıya kalabilir. Örneğin, Delaware LLC’niz Franchise Vergisini art arda üç yıl boyunca ödemezse, Delaware Eyaleti şirketiniz için İptal Edilmiş / Geçersiz statüsü koyacaktır.

Aynı koşullar Delaware Corporation’ınız için de geçerlidir. Delaware Franchise Verginizi ödemez ve Yıllık Raporu iki yıl içinde teslim etmezseniz, Delaware Eyaleti şirketinizi idari olarak feshedecektir.

Kullanmayı tercih etmeniz durumunda, Workhy aşağıdaki gibi hizmetler sunar:

  • Satış Vergisi ödemelerinin yapılması,
  • Bordro,
  • Quickbooks temizliği,
  • 1040, 1040NR, 1040EZ, 1040ES,
  • 1120, 5742 formları,
  • ve ITIN & EIN Başvurusu.

Ayrıca uluslararası vergi alanında İngilizce, İspanyolca ve Türkçe dillerinde özel danışmanlık hizmetleri de sunmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Teşvikler

  • Amerika Birleşik Devletleri’nde marka tescili ve reklam, devlet desteğinden yararlanan ve şubesi olan şirketler için ticari faaliyetlerinin %60’ı oranında desteklenmektedir. Bu teşvik en fazla 150.000 ABD Doları ile sağlanmaktadır.
  • Devlet desteğinden yararlanan ancak şubesi bulunmayan şirketler için Amerika Birleşik Devletleri’ndeki marka tescili ve reklam faaliyetlerinin %60’ı desteklenir. Bu teşvik azami 250.000 ABD Doları ile sağlanmaktadır.

Firmaların reklam, tanıtım ve pazarlama desteklerinden yararlanabilmeleri için yurtiçi marka tescil belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Bir şirketin tanıtım yapacağı ülkede marka tescil belgesine sahip olması veya bu belgeyi almak için başvuruda bulunması gerekir. Bu destekten kira yardımına benzer şekilde yararlanabilirsiniz. Bu desteğin geçerlilik süresi en fazla dört yıldır.

Marka tescil belgesine sahip şirketler yurt dışında faaliyet gösteren markalarını tescil ettirmek ve sürdürmek için belirli ücretler ödemek zorunda kalacaklardır. Yurt dışında marka tesciline ilişkin giderlerin %50’si azami 50.000 ABD Doları ile desteklenmektedir. Bu destekten en fazla 4 yıllık bir süre için yararlanabilirsiniz.

Bu desteğe başvuran ancak marka tescil belgesi olmayan şirketlerin başvuru süresi içerisinde belgelerini almaları gerekmektedir.

Delaware eyaletinde şirket kurmanın avantajlarına ilişkin blog yazımızı da bu linke tıklayarak görebilirsiniz.

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu