Haberler

Apple, Biden, Musk ve diğer yüksek takipçili Twitter hesapları hacklendi

Bir dizi yüksek takipçili Twitter hesabı Çarşamba günü, kripto para dolandırıcılığı yaymak için hesapları milyonlarca takipçisi olan saldırganlar tarafından eşzamanlı olarak saldırıya uğradı. Apple, Elon Musk ve Joe Biden, gerçekleştikten sonra gizemli saatler kalan geniş hedefli bir kesmekle ele geçirilen hesaplar arasındaydı. Bilinen bir kripto para dolandırıcılığı tekniği olan bu hesaplar ve diğerleri, bir bitcoin cüzdanının adresini tanıtan bir mesaj yayınladılar.

İlk dolandırıcılık mesajlarını izleyen saatlerde Kim Kardashian West, Jeff Bezos, Bill Gates, Barack Obama, Wiz Khalifa, Warren Buffett, YouTuber MrBeast, Wendy’in, Uber, CashApp ve Mike Bloomberg de kripto para dolandırıcılığını yayınladılar.

Hala saldırıların nasıl azaldığına dair daha fazla ayrıntı öğrenirken, bilgisayar korsanının yüksek profilli hesaplara erişmek için dahili bir Twitter yönetici aracından yararlandığını bildirebiliriz. Bu rapor yakında Twitter’ın neler olduğuna dair kendi hesabı tarafından onaylandı. Çarşamba akşamı şirket, çalışanlara yönelik “koordineli bir sosyal mühendislik saldırısı” nın bir bilgisayar korsanına “iç sistemlere ve araçlara erişim” verdiğini tweetledi

Olayın kapsamı netleşmeden önce, saldırı kripto para birimi odaklı hesaplara odaklanmış gibi görünüyordu. Bir dolandırıcılık mesajı dalgasının ilk dalgasında, @bitcoin@ripple@coindesk@coinbase ve @binance aynı mesajla hacklendi: “CryptoForHealth ile ortaklık yaptık ve topluluğa 5000 BTC veriyoruz,” bir web sitesine.

Bağlantı verilen site hızla çevrimdışına alındı. Dolandırıcılar tarafından kullanılan alan adı kayıt şirketi Namesilo CEO’su Kristaps Ronka, TechCrunch’a şirketin “aldığı ilk raporda” alan adını askıya aldığını söyledi. Saldırıya uğramış hesaplar, olay devam ettikçe birden fazla bitcoin cüzdan adresini paylaşmaya kaydı ve işleri izlemeyi zorlaştırdı.

Twitter durumu ilk önce 14: 45’te kabul etti. PT Çarşamba öğleden sonra “güvenlik olayı” olarak anılıyor.

İlk başta, tweetler hızla silindiğinden, güvenliği ihlal edilmiş hesaplardan bazılarının sahiplerinin kontrolü altında olduğu ortaya çıktı. Ama sonra, Elon Musk’un hesabı aldatmaca ile ilk tweet’i silindikten sonra “merhaba” tweetledi. “Merhaba” tweet de kayboldu.

Twitter kullanıcıları durum devam ederken platformda hata mesajları gördüğünü bildirdi. TechCrunch muhabiri Natasha Mascarenhas, dişli bir tweet oluşturmaya çalışırken bu hatayı (aşağıya bakın) gördü. TechCrunch muhabiri Sarah Perez normal bir tweet atmaya çalışırken benzer bir hata gördü. Her ikisinin de doğrulanmış hesapları var.

Sorunlar devam ettikçe, doğrulanmış birçok Twitter kullanıcısı da tweet atamadığını bildirdi. 15:15 civarında PT, resmi Twitter Destek hesabı onayladı: “[Kullanıcılar], bu olayı incelerken ve çözerken şifrenizi Tweetleyemez veya sıfırlayamayabilir.” Çarşamba akşamına kadar Twitter, tweet’lerin çoğunun normale dönmesi gerektiğini, ancak şirketin “bir düzeltme üzerinde çalışmaya devam ettikçe” işlevselliğinin “gelip gidebileceğini” söyledi.

Kim hacklendi

Bu durumun, geçmişte gördüğümüz gibi tek bir hesabın ele geçirilmesi değil, tamamen başka bir şey olması üzerine erken anlaşıldı. Sağlam güvenlikle tanınan bir şirket olan Apple bile bir şekilde plana kurban gitti.

Birçok yüksek profilli hesap, ünlü bir hayran kitlesine sahip eksantrik Twitter takıntılı teknoloji figürü @elonmusk da dahil olmak üzere Çarşamba öğleden sonra hızla art arda kaçırıldı. Tesla ve SpaceX kurucusunun hesabına gönderilen bir aldatmaca tweet’i, kullanıcıları sadece bilinen herhangi bir kripto para dolandırıcılığı tekniği olan “herhangi bir ödemeyi iki katına çıkaracak” kisvesi altında belirli bir adrese bitcoin göndermeye yönlendirdi. Musk’un hesabının ilk mesajdan sonra bir süre taviz vermiş gibi göründüğü gibi, takipçilerin şüpheli adrese para gönderdiğini iddia eden takip yayınları.

Bazı Demokratik siyasi figürler Barack Obama, Joe Biden ve Mike Bloomberg de dahil olmak üzere kripto para dolandırıcılığının bir parçası olarak saldırıya uğradı. Biden kampanyasından bir yetkili TechCrunch’a, Twitter’ın eski başkan yardımcısının hesabını ele geçirildikten hemen sonra “derhal” kilitlediğini ve kampanyanın bu konuda Twitter ile yakın temas halinde kaldığını söyledi. Yazım sırasında, Cumhuriyetçi politikacılara ait hiçbir hesap saldırıya uğramış gibi görünmüyor.

Wiz Khalifa’nın hesabı da olduğu gibi, sık sık hediye gönderen popüler BitTeast MrBeast’in Twitter hesabı da tehlikeye düştü ve bitcoin adresini yeniden göndermesini özellikle takipçileri aldatmacaya sürükleyecek hale getirdi.

Olağandışı kesmek, ortak aldatmaca

Çarşamba günkü Twitter hack kapsamı sosyal ağda görülmemiş olsa da, saldırıya uğramış hesapların teşvik ettiği dolandırıcılık türleri yaygındır. Dolandırıcılar, ihlal edilen veya sızdırılan şifreleri kullanarak yüksek profilli Twitter hesaplarını devralır ve kullanıcıları kripto para fonlarını “yatırımlarını” ikiye katlayacakları kisvesi altında belirli bir adrese göndermeye teşvik eden mesajlar gönderir. Gerçekte, basit bir hırsızlık, ama işe yarayan bir aldatmaca olduğunu.

Dolandırıcılık sitesinde kullanılan ana blockchain adresi zaten 12.5’ten fazla bitcoin – USD’de yaklaşık 116.000 $ – topladı ve dakika geçtikçe artıyor.

Binance sözcüsü TechCrunch’a şunları söyledi: “Güvenlik ekibi, kripto endüstrisine yönelik bu koordineli saldırının durumunu aktif olarak araştırıyor.” Hesap saldırılarından etkilenen diğer birkaç şirket, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Hesabın saldırılarının nasıl gerçekleştiği hemen bilinmiyor. Bununla birlikte, güvenlik araştırmacıları saldırganların kurbanların hesaplarını tamamen ele geçirdiğini ve gerçek kullanıcının yeniden erişim kazanmasını zorlaştırmak için hesapla ilişkili e-posta adresini değiştirdiğini tespit etti.

Dolandırıcılar, konuşmayı kaçırmak ve şüpheli olmayan kurbanları göz ardı etmek için ünlüler ve kamu figürleri gibi yüksek profilli hesaplara sıklıkla yanıt verir. Twitter genellikle bu hesapları oldukça hızlı kapatır.

Bir Twitter sözcüsü, ulaşıldığında şirketin konuyu “aradığını” ancak hemen yorum yapmadığını söyledi.

Ana Sayfaya Dönmek İçin

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu