Haberler

Apple’ın ilk baş belası Meizu’nun hikayesi!

Telefon pazarını takip etmeyen veya teknoloji konusuyla ilgilenmeyenlerin bilmeyeceği bir şirkettir Meizu. Fiyat Performans oranı yüksek telefonlarla ve neredeyse her ay Bim’de satışa çıkan Note 8 modeliyle azda olsa bilinen Meizu aslında çok köklü bir şirket. Aslında ne kadar bilinmese de ilk popüler Çinli akıllı telefon firması Meizu. Mart 2003’te Çinde kurulan Meizu, bir tüketici elektroniği şirketi.

Akıllı telefon furyası başlamadan önce, Türkiye de hiç bilinmeyen bir MP3 çalar üreticisiydi Meizu. Kaliteli MP3 çalarlarıyla uzak doğuda iyi bir satış başarısı yakalıyordu. Uzun zamanlar boyunca MP3 çalarlarında Samsung’un geliştirmiş olduğu işlemcileri kullanan ve uzun bir süre de Samsung’un işlemcilerini geliştiren Meizu, 2006’da akıllı telefon pazarına girmeyi düşünüyor ve 2008 yılında ilk akıllı telefonu Meizu M8’i Windows CE işletim sistemiyle duyuruyor.

Meizu’nun Apple’ın baş belası olma serüveni ise bu ilk model olan M8 ile başlıyor. Meizu M8, ilk iPhone modeli olan iPhone 2G ile çok benzer tasarıma sahip olması nedeniyle çok eleştiri alıyor ancak Meizu tarafondan herhangi bir kopyalama olmadığı ve bu cihazın iPhone 2G çıkmadan önce tasarımının bittiği ve ilgili kurumlarda fotoğrafları olduğu belirtiliyor.

Steve Jobs Çinde:

Bunu farkeden Steve Jobs hemen çine geliyor ve kamu kurumları ile görüşmesi sonucu Meizu’nun üretimlerini durduruyor. Steve Jobs bununla yetinmeyip Meizu’nun üretmiş olduğu telefonları da satmasını yasaklamak istiyor ama bunu başaramıyor.

Bundan sonra Çin içerisinde popülerliği çok artan Meizu, bu popülerliği kullanmak için M9 modelini piyasaya sürdü. Evet, daha özgün tasarımdı, Evet, daha güçlü cihazdı ama hala Apple’a benziyordu Meizu cihazlar.

Yeni Tasarım Dönemi:

Meizu, bundan sonra tartışma yaratacak modeller yerine daha özgün tasarımlar yapacaktı. MX serisi Meizu cihazlar, çıktığı sene hiçbir cihaza benzemiyordu. Tamamiyle özgün ve güzel tasarımdı. MX serisinin zirve modeli ise MX3’tü. Çok iyi özellikleri vardı, fiyatına oranla çok şey sunuyordu.

Günümüzde de oldukça özgün tasarımlarıyla diğer markalardan başkalaşan Meizu, ülkemizde pek bilinmesede ülkemizde Fiyat Performans konusunda çok bilinen Xiaomi’den daha fazlasını sunuyor. Meizu’nun Tek dezavantajı ise Güncelleme. Meizu güncelleme vermeyen bir şirket değil, oldukça güncelleme veriyor ancak bunlar ya arayüz ya da güvenlik güncellemeleri oluyor. Herhangi bir android güncellemesi söz konusu olmuyor. Meizu’nun android güncellemelerini vermesi durumunda marka algısı kırılırsa Ülkemizde Meizu’nun satış lideri olması kuşkusuz.

 

Google News Haberlerimize Abone Olmak İçin Tıklayınız…

Bu Haberi Beğenebilirsiniz!

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu