Haberler

Bir Sitenin Kullandığı WordPress Teması Nasıl Bulunur?

Hiç harika görünen bir WordPress sitesine rastladınız ve aynı temayı kullanmayı dilediniz mi?

Çoğu zaman okuyuculardan, sevdikleri bir temanın adını bulmalarına yardım etmemizi istediklerini duyarız.

Neyse ki, bir sitenin temasını kontrol etmek kolay ve ücretsizdir. Bu yazıda, bir sitenin hangi WordPress temasını kullandığını nasıl bulacağınızı göstereceğiz.

Bir web sitesi oluştururken, karşılaşacağınız en büyük sorunlardan biri hangi temayı kullanacağınızdır.

Siteniz için WordPress temasını seçerken düşünmeniz gereken pek çok şey vardır. Sevdiğiniz bir düzene ve özelliklere sahip bir siteyle karşılaşırsanız, bu sizin için doğru temayı bulmak için harika bir kısa yol olabilir.

Bazı web siteleri, satın alamayacağınız özel temalar kullanır. Bununla birlikte, çoğu durumda, sitelerin en iyi ücretsiz WordPress temalarından birini veya popüler bir premium temayı kullandığını göreceksiniz .

Öyleyse, temanın adını öğrenebilir ve kendiniz indirebilir veya satın alabilirsiniz.

Bir web sitesinin hangi WordPress temasını kullandığını bulmak gerçekten çok kolay. Size üç farklı yöntem göstereceğiz.

Sitenin WordPress Temasını Algılamak için IsItWP Kullanın

Bir web sitesi tarafından kullanılan WordPress temasını tespit etmenin ilk kolay yolu, bir web sitesi teması algılayıcısı olan IsItWP’ı kullanmaktır.

IsItWP, bir WordPress web sitesi tarafından kullanılan temayı ve eklentileri size söyleyen ücretsiz bir çevrimiçi araçtır.

Sadece IsItWP web sitesini açın ve kontrol etmek istediğiniz sitenin URL’sini girin.

IsItWP 
IsItWP

IsItWP önce web sitesinin WordPress kullanıp kullanmadığını kontrol edecektir. Eğer kullanıyorsa, IsItWP sitenin hangi WordPress temasını kullandığını tespit edecek ve size sonuçları gösterecektir.

Tema İsmi Bulma
Tema İsmi Bulma

Ayrıca, web sitesi tarafından kullanılan WordPress barındırma sağlayıcısını ve WordPress eklentilerini tespit etmeye çalışacaktır. İndirme bağlantılarının yanı sıra IsItWP’nin eklentilerle ilgili incelemelerine bağlantılar içeren bir liste göreceksiniz:

Bazen sitenin teması için şuna benzer bir sonuç görürsünüz:

Tema Adı Öğrenme
Tema Adı Öğrenme

IsItWP, size özel bir WordPress teması veya alt tema hakkında ayrıntılar veremeyebilir.

Yine de temanın adını gösterecek, böylece çevrimiçi olarak arayabilir ve indirilebilir veya satın alınabilir olup olmadığını görebilirsiniz.

Yöntem 3. Bir Web Sitesi Tarafından Kullanılan WordPress Teması ‘nı El İle Algılama

Bazen web sitesi sahipleri WordPress temalarının adını değiştirir. Bu, WordPress tema algılayıcımız veya IsItWP gibi araçların hangi WordPress temasını kullandıklarını algılamasını engeller.

Ancak, hangi temayı kullandığını bulmak için çoğu zaman web sitesinin kodunu kullanabilirsiniz.

Başlayalım.

Her WordPress temasının bir style.css dosyası vardır. Bu dosya, WordPress’e temanın adını, tema yazarını, URI’yi, sürümü ve daha fazlasını söyleyen bir tema başlığı içerir. Ayrıca tema tarafından kullanılan CSS stillerini içerir.

Bu dosyayı bulmak için incelemek istediğiniz web sitesine gidin. Ekranda herhangi bir yeri sağ tıklayın ve menüden “Sayfa Kaynağını Görüntüle” yi seçin.

Wordpress Teması Adı Öğrenme
Wordpress Teması Adı Öğrenme

Bu, sayfanın kaynak kodunu yeni bir tarayıcı sekmesinde açacaktır. Şimdi kaynak kodda şuna benzer bir satır bulmanız gerekiyor:

1
<link rel='stylesheet' id='themename_style-css'  href='http://example.com/wp-content/themes/theme-name/style.css?ver=1.1.47' type='text/css' media='all' />

 

Style.css dosyasını açmak için bu satırdaki URL’ye tıklayabilirsiniz.

İpucu: Normalde, sayfa kaynağından bağlantı verilen birkaç style.css dosyası olacaktır. URL’de / wp-content / themes olanı bulmanız gerekir.

Style.css dosyasının en üstünde, WordPress blogu tarafından kullanılan tema hakkında bilgi içeren tema başlığı bloğunu göreceksiniz. Tipik olarak şuna benzer:

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Theme Name:     Theme Name
Theme URI:      https://example.com
Author:         ThemeAuthorName
Author URI:     https://example.com
Description:    My Theme is a flexible WordPress theme designed for portfolio websites
Version:        1.1.47
License:        GNU General Public License v2 or later
License URI:    http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.html
Text Domain:    hestia
Tags: blog, custom-logo, portfolio, e-commerce, rtl-language-support, post-formats, grid-layout, one-column, two-columns, custom-background, custom-colors, custom-header, custom-menu, featured-image-header, featured-images, flexible-header, full-width-template, sticky-post, theme-options, threaded-comments, translation-ready

 

Temanın URL’sini veya Tema Yazarının URL’sini burada bulabilir ve bu da sizi web sitesi tarafından kullanılan temaya götürecektir.

Ana Temayı Bulmak

Birçok WordPress sitesi, web sitelerini özelleştirmek için alt temalar kullanır. Bu durumda, tema başlıkları, kullandıkları ana tema hakkında bilgi içerecektir.

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
*
Theme Name:   My Child Theme
Description:  Just a child theme
Author:       Peter Smith
Author URL:   Write here the author's blog or website url
Template:     hestia
Version:      1.0
License:      GNU General Public License v2 or later
License URI:  http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.html
Text Domain:  my-child-theme
*/

 

Yukarıdaki örnekte, bu başlık bloğunun tema başlık bloğunda fazladan bir “Şablon” parametresi vardır. Bu şablon, bu web sitesi tarafından kullanılan ana temadır.

Ayrıca, web sitesinin kaynak koduna bakarak ana temayı da öğrenebilirsiniz. Başka bir temadan yüklenmiş başka bir style.css dosyası olduğunu göreceksiniz.

Bu diğer style.css dosyası, ana temanın stil sayfasıdır ve üzerine tıklamak, bir sitenin hangi ana temayı kullandığını size söyleyecektir.

Şimdilik bu kadar, umarız bu makale bir sitenin hangi WordPress temasını kullandığını öğrenmenize yardımcı olmuştur.

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu