Haberler

Birleşik Krallık Başlangıç Maliyetleri ve Vergileri için Eksiksiz Kılavuz

Birleşik Krallık’ta bir iş kurmanın genellikle birkaç farklı başlangıç maliyeti vardır. Birleşik Krallık’ta iş kurmayı tercih ediyorsanız, bunun beraberinde getirebileceği tüm masrafların farkında olmanız önemlidir. Dikkate alınması gereken birkaç husustan biri vergilerdir ve sürecin mümkün olduğunca sorunsuz ilerlemesini istiyorsanız, tüm vergi gereksinimlerinizin karşılandığından emin olmak isteyeceksiniz.

Birleşik Krallık’taki ticari vergi oranlarından ne bekleyebilirsiniz?

Tahmin edebileceğiniz gibi, limited şirket vergi oranını (ve bunun size ne kadara mal olabileceğini) bilmek, genellikle bir şirket kurmaya başlamadan önce bilinmesi gereken önemli bir konudur.

Birleşik Krallık kurumlar vergisi 2022 şu anda %19 olarak belirlenmiştir ve Nisan 2021’den beri bu orandadır, ancak bunun sonsuza kadar belirlenen miktar olmayacağını belirtmek gerekir. Örneğin, Nisan 2023’ten itibaren 250.000 £’u aşan kârlarda %25’lik bir artış olacaktır ki bu kesinlikle önemli bir bilgidir. Örneğin petrol ve gaz şirketleri gibi genel kurumlar vergisinde birkaç özel istisna olsa da, çoğu işletme türü için genellikle aynı kalacaktır.

Genellikle, Birleşik Krallık’ın vergi sistemini anlamak ve bu sistemde gezinmek oldukça kolaydır; bu da genellikle yeni işletme sahiplerinin ne kadar borçlu olduklarını anlamalarına yardımcı olur. Mevcut %19’luk oranla, çok fazla ödeme yapma konusunda endişelenmenize gerek kalmayacaktır. Örnek olarak, vergilendirilebilir kârınız 10.000 £ ise, yalnızca 1.900 £ vergi ödemeniz gerekecektir.

Birleşik Krallık yüksek vergili bir ülke mi?

Birleşik Krallık dünyadaki en düşük vergi oranlarına sahip olmasa da, en kötü sisteme de sahip değil; aslında, birçok birey bunu Amerika Birleşik Devletleri’nden daha basit ve daha ucuz buluyor, bu da dikkate almaya değer olabilir. Kurumlar vergisi oranı, 1982’de tüm zamanların en yüksek seviyesinden 2017’de tüm zamanların en düşük seviyesine (%52’den sadece %19’a) inerek zaman içinde önemli ölçüde iyileşmiştir.

Vergi için ne kadar tasarruf etmeniz gerekiyor?

Bir kenara para koymak ve vergi faturanız için birikim yapmak genellikle iyi bir fikirdir. Genellikle, verginizin temettülerden önce ayrılması ve sizden tahsil edilecek %19’luk oranları hesaba katmanız gerekecektir (dalgalanabileceğinden ve diğer faktörlerden etkilenebileceğinden, bunların muhatap olacağınız oranlar olduğundan emin olun).

Birleşik Krallık’taki diğer önemli başlangıç maliyetleri

Araştırmalara göre, Birleşik Krallık’ta yeni kurulan şirketlerin çoğu ilk iş yıllarında 22.500 £’un üzerinde harcama yapmaktadır. Bunu akılda tutarak, Birleşik Krallık’ta iş kurmayı uman herkesin neleri karşılayabileceklerini ve yatırım yapacak önemli miktarda nakitleri yoksa mümkün olan yerlerde nasıl bütçe ayırabileceklerini düşünmeleri önemli olabilir.

Unutmamanız gereken şeylere bir örnek, bir iş kurmanın beraberinde getirebileceği kayıt ücretleridir. Tek bir tüccar olarak kaydolmakla ilgili herhangi bir ücret olmasa da, şirketler için genellikle ne tür bir iş veya niş içine girdiklerine bağlı olarak genellikle ücretler vardır.

Bunun dışında, gerekirse iş yeri, envanter ve pazarlama gibi finansal faktörleri ve hatta danışmanlar ve muhasebeciler gibi uzmanları işe almanın Birleşik Krallık başlangıç maliyetlerini de unutmayın. Bunların hepsi genel giderlerinize yansıyabilir, bu nedenle ihtiyacınız olan her şeyi ve giderlerinizin ne kadar olabileceğini göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

Yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, işe başlamadan önce Birleşik Krallık’taki başlangıç maliyetlerinizi hesaplamak ve ulaştığınız tutarın ilerlemeniz için uygun olup olmadığını belirlemektir. Kurumlar vergisinden masraflara ve iş ihtiyaçlarınıza özgü varlıklara kadar, genellikle düşünmeniz gereken çok sayıda masraf olacaktır.

Birleşik Krallık’ta bir şirket kurmanın diğer yönlerinde ne yapmanız gerektiğinden tam olarak emin değilseniz, biraz daha araştırma yapmak için zaman ayırmanızı öneririz. Bir müşteriye nasıl fatura kesileceği gibi basit şeyler bile araştırmaya değer olabilir.

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu