Haberler

Birleşik Krallık’ta çalışanlar nasıl işe alınır?

Eğer bir işletme işletmeye yeni başladıysanız, İK bir şirketin sahip olabileceği en önemli departmanlardan biridir. Uygun işe alım prosedürleri ve etkili işe alım, yeni işe alımlar ararken zamandan ve kaynaklardan tasarruf etmenizi sağlamanın yanı sıra genel işgücü kalitenizi ve beceri seviyenizi artıracaktır.

Bununla birlikte, Birleşik Krallık’ta işinizi yürütürken, yalnızca yeni bir çalışanı işe almadan önce değil, işe aldıktan sonra da Birleşik Krallık istihdam yasasına uymanız gerekecektir.

İster yerel bir startup ister Birleşik Krallık pazarına açılmak isteyen uluslararası bir şirket olun, ayrıntıları bilmeniz gerekir – Birleşik Krallık’ta çalışanlar nasıl işe alınır?

Birleşik Krallık’ta çalışanlar ve işçiler arasında ki fark nedir?

Birleşik Krallık iş hukukundaki en önemli ayrımlardan biri çalışan ve işçi arasındaki ayrımdır.

Ama bir dakika, dediğinizi duyuyoruz, temelde aynı değiller mi?

Cevap hayır – aynı değiller. Örneğin bir çalışan, bir iş sözleşmesinin şartları altında çalışmalıdır. Birleşik Krallık’ta böyle bir sözleşme sözlü, yazılı veya hatta zımni olabilir, sadece yazılı bir sözleşmeyi kabul eden diğer birçok ülkenin aksine. Ancak, yine de bir aydan uzun süre sizinle kalacak herhangi bir çalışan için yazılı bir beyan vermek zorundasınız ve bunu yapmak için işe alımdan itibaren iki ayınız var.

Öte yandan işçiler, çalışanlardan daha geniş bir kategoridir ve bir iş sözleşmesi ve diğer her türlü sözleşme kapsamında çalışan herkesi içerir. Bu kategori çoğunlukla geçici işçileri ve taşeron işçilerini kapsar, ancak serbest meslek sahiplerini içermez.

Birleşik Krallık’ta çalışanları işe almak için ne gereklidir?

Çalışanınız işe başlamadan önce, ona temel istihdam koşullarının yazılı ayrıntılarını sağlamalısınız. Bu, iş unvanı, ücret, çalışma saatleri, çalışma yeri, ücretli ve ücretsiz izinler, emeklilik planları, çalışma süresi ve sizin durumunuzda geçerli olan diğer faktörleri kapsar. Çalışanlarınız için bir çalışma süresi belirlerken, Çalışma Süresi Direktifi veya WTD’ye uymanız gerekecektir.

WTD, birbirini takip eden 11 saatlik asgari bir günlük dinlenme süresinin zorunlu olduğunu belirtir; bu da bir çalışanı akşam vardiyasına koyup sabah vardiyasına aktaramayacağınız anlamına gelir. Ayrıca altı saatlik çalışmadan sonra yasal bir mola ve en az 24 saatlik bir haftalık dinlenme süresi vardır. Ayrıca, çalışanınıza Birleşik Krallık’taki resmi tatillere ek olarak her yıl dört hafta ücretli izin vermeniz gerekecektir.

Çalışanınıza en az Ulusal Asgari Ücret ödemeniz gerekir ve çalışanlarınızın her birinin Birleşik Krallık’ta çalışmak için yasal haklara sahip olması gerekir. Ayrıca, işveren olur olmaz işveren sorumluluk sigortasına da ihtiyacınız olacaktır – poliçe şirketinizi en az 5 milyon sterlin tutarında kapsamalıdır. Sigortalı olmadığınız ancak işveren olarak faaliyet göstermeye devam ettiğiniz her gün için 2.500 sterlin para cezasına çarptırılabilirsiniz.

Birleşik Krallık dışından çalışanlar nasıl işe alınır?

Brexit, Birleşik Krallık’taki iş hukukuna, özellikle de yurt dışından Birleşik Krallık’ta çalışan işe alma konusunda çok çeşitli değişiklikler getirdi. 2021’in başından bu yana, bir puan sistemi uygulamaya konuldu – yabancı çalışanları ve işçileri işe almak için uygun bir sponsor lisansına ihtiyacınız olacak ve işe aldığınız herkesin belirli gereksinimleri karşılaması gerekecek.

Sponsor lisansı olmadan da İrlanda vatandaşlarının yanı sıra AB Yerleşim Programı kapsamında yerleşmiş veya önceden yerleşmiş yabancıları işe alabilirsiniz. Ayrıca Birleşik Krallık’ta süresiz kalma izni olanları da serbestçe istihdam edebilirsiniz. Sponsor lisansı almak için işletmenizin uygun olması gerekir – bu, belirli suçlardan (kara para aklama ve göçmenlik suçları dahil) sabıka kaydı olmaması anlamına gelir. İş pozisyonunun kendisi sponsor lisansı için uygun olmalıdır – daha fazla bilgi için GOV.UK web sitesine göz atın.

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu