Haberler

Birleşik Krallık’ta Vergi Türleri

Birleşik Krallık’ta bir şirket kurduğunuzda, daha acil konularla ilgilenirken vergilerin göz ardı edilmesi gibi farklı türden sorunlar dikkatinizi dağıtabilir. Ancak, vergi ödemelerini geç yapan işletmelerin önemli cezalarla karşı karşıya kaldığını unutmamak çok önemlidir. Bu nedenle küçük ölçekli işletme sahipleri vergi yükümlülüklerinin farkında olmalıdır. Peki, vergi ödemeye ne zaman başlanmalı? İşletmenin ne kadar vergi ödemesi gerekiyor?

Vergi ödemeye ne zaman başlanmalı?

2020 için vergi yılı 6 Nisan 2020’de başlar ve 5 Nisan 2021’de sona erer. Her verginin farklı ödeme planları vardır. İngiltere’de Workhy aracılığıyla bir şirket kurarsanız sizi çeşitli vergiler ve son ödeme tarihleri hakkında bilgilendiririz.

Birleşik Krallık’ta Vergi Türleri

Kurumlar Vergisi

Kurumlar vergisi, mali yıldaki ticari kârınız üzerinden alınan bir vergidir. Bu vergi türü, işletmenizin hesap döneminin bitiş tarihini takip eden dokuz ay ve bir gün içinde ödenmelidir. Bu genellikle 31 Mart’tır, yani 1 Ocak’ta kurumlar vergisi ödemeniz gerekir. Mevcut kurumlar vergisi oranı %19’dur.

Gelir Vergisi

Gelir vergisi, maaş ve temettü gibi gelirleriniz üzerinden şahsen ödenir. Limited şirket yöneticisiyseniz gelir vergisi, kazandıkça öde (PAYE) iş planı aracılığıyla ödenir. Bağımsız tüccarlar, öz değerlendirme vergi beyannamesi de dahil olmak üzere, işletme kârına dayalı gelir vergisini ödemekle yükümlüdür.

Ulusal Sigorta

Ulusal Sigorta, devlet emeklilik maaşınızı artırmanızı ve kamu hizmetleri için ödeme yapmanızı sağlar. Gelir vergisinde olduğu gibi, Ulusal Sigorta da PAYE aracılığıyla limited şirket yöneticilerinden tahsil edilir. Bağımsız tüccarlar için ödeme süreci biraz farklıdır. Yıllık öz değerlendirme beyannamesinin bir parçası olarak hesaplanır. Daha sonra, hesabınızdaki ödemenizin (31 Temmuz) bir parçası olarak 31 Ocak’a kadar HMRC’ye ödenir.

KDV

KDV, mal ve hizmetlerin maliyetine eklenen bir tüketim vergisidir. Şirketler KDV için otomatik olarak kayıt yaptırmazlar. Yıllık ciro KDV eşiğini (£85,000) aşmadığı sürece ödeme zorunluluğu yoktur. Şirketiniz yükümlülük altındaysa KDV’nin üç ayda bir ödenmesi gerekir. KDV beyannameleri, üç aylık dönem sonunu takip eden 37 gün içinde HMRC’ye (Majestelerinin Gelir ve Gümrük İdaresi) gönderilir. Cironuz belirtilen tutarın üzerindeyse, profesyonel iş ortaklarımız KDV başvurunuzu gerçekleştirir ve üç aylık beyannameleri hazırlar. Yıllık muhasebe hizmeti aldığınızda KDV başvuru ve beyan hizmeti için ekstra bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Şirketinizin vergi yükümlülüklerinin, vergilerinizin ödeme tarihlerini de tanımlayan ticari organizasyonunuz tarafından belirlendiğini unutmayın.

Limited Şirketler için Vergi Yükümlülükleri

Limited şirketler (I) Companies House’a yıllık vergi beyannamelerini sunmak, (II) yasal hesapları derlemek, (III) HMRC’ye bir şirket vergi beyannamesi sunmak ve (IV) KDV için kayıt yaptırmak (gelir 85.000 £’u aşarsa) zorundadır. Ayrıca, limited şirket müdürünün işletmeden maaş aldığını varsayalım. Bu durumda, öz değerlendirme vergi beyannamesi ve kazandığın kadar öde (PAYE) yoluyla vergi/Ulusal Sigorta ödemeleri gerekir. Profesyonel iş ortaklarımız, yıllık muhasebe hizmetinin bir parçası olarak gerekli tüm başvuru ve beyanname hazırlama süreçlerini yürütecektir.

Ortaklıklar için Vergi Yükümlülükleri

Ortaklıklar da benzer vergi yükümlülüklerine sahiptir. İş ortakları ilk etapta iş kârından kendilerine düşen pay üzerinden gelir vergisi ödemek zorundadır (bağımsız tüccarlarda olduğu gibi ortaklıklar için de aynı dağıtım geçerlidir). Ayrıca, Ulusal Sigorta ödemeleri, öz değerlendirme vergi beyannamelerini şahsen vermeleri ve gelirleri 85.000 £’u aşıyorsa KDV için kayıt yaptırmaları gerekir. Ayrıca, tayin edilen ortağın her yıl bir ortaklık öz değerlendirme vergi beyannamesi sunması gerekmektedir.

Sınırlı Ortaklıklar ve Sınırlı Sorumluluk Ortaklıkları (LLP) için Vergi Yükümlülükleri

Sınırlı ortaklığın veya LLP’nin ortakları yıllık olarak bir ortaklık öz değerlendirme vergi beyannamesi sunmak zorundadır. İş geliri eşiği karşılarsa veya aşarsa, ortaklığı KDV için kaydettirmeleri gerekir. Her ortak ayrıca şirketin kârındaki payları üzerinden gelir vergisi ödemek, öz değerlendirme vergi beyannamelerini sunmak ve Ulusal Sigorta ödemekle yükümlüdür.

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu