Haberler

Bugün kontrol etmeniz gereken beş iPhone güvenlik ayarı!

# 1: GÜÇLÜ BİR ŞİFRENİZ OLDUĞUNDAN EMİN OLUN

Bilgilerini güvende tutun .000000 veya 123456’ya güvenen kişi olmayın . Bundan daha iyisin. Çok daha iyi.

Gidin  Ayarlar  >  Face ID & Parolasını  (veya  Dokunmatik Kimliğin & Şifresini  eski iPhone’lar), mevcut şifreyi girin ve ardından bir dizi seçenek almak için Şifre Kodu Seçenekler üzerine dokunun. Arasından seçim  Custom Alfanümerik Kodu  (en güvenli) veya  Custom Sayısal Kod  (ikinci en iyi seçenek) veya  4 Haneli Sayısal Kodu  (Bu son seçenek önerilmez).

# 2: KONTROL KAÇAĞI

Veri kaçağı.

Kilitli bir cihazda ne kadar bilgiye (veya ne kadar az) erişmek istediğinizi kontrol edin.

iOS 13 aşağıdakiler üzerinde kontrol sağlar:

  • Bugün Görünümü
  • Bildirim Merkezi
  • Kontrol Merkezi
  • Siri
  • Mesajla Yanıtla
  • Ev Kontrolü
  • Cüzdan
  • Cevapsız Çağrıyı Geri Getir
  • USB Aksesuarları

Ev Kontrolü ve Cüzdan dışında her şey devre dışı.Sonuç olarak, ne kadar çok kilitlerseniz cihazınız ve verileriniz o kadar güvenli olacaktır. USB Aksesuarları özelliği özellikle kullanışlıdır, çünkü iPhone veya iPad’iniz bir saatten uzun bir süredir kilitliyse Lightning portunun herhangi bir aksesuara bağlanması engellenir.ıphone güvenlik sorunu

Gidin Ayarlar > Face ID & Parolasını (veya Dokunmatik Kimlik &                      Parolasını eski iPhone’larda) ve bunun kontrol altına almak için mevcut şifreyi girin.

# 3: YARAMAZ MISINIZ VE ŞİFRELERİ TEKRAR MI KULLANIYORSUNUZ?

Web şifrelerini saklamak için iCloud Anahtar Zinciri’ni kullanırsanız, şimdi şifreyi yeniden kullanmayı kontrol etmek için kullanabilirsiniz (bu kötüdür, bu yüzden yapmayın!).

Gidin  Ayarlar  >  Şifreler & Hesaplar  >  Web Sitesi ve Uygulama Şifreleri  ya Face ID / Dokunmatik Kimlik veya şifre ile ve authenticate.

Yeniden kullanılan herhangi bir girişin yanında ünlem işareti bulunan gri bir üçgen göreceksiniz. Şifreyi değiştirmek için Web Sitesinde Şifreyi Değiştir’e dokunun  .

# 4: KİLİT EKRANI ZAMAN AŞIMINI EN AZA İNDİRİN

Güvenlik Kilit ekranı zaman aşımı ayarını ne kadar kısa sürede ayarlarsanız (30 saniye ile asla arasında değişen seçenekler vardır), iPhone veya iPad ekranınızın daha hızlı erişim için kimlik doğrulaması gerektirmesi gerekir.

Benim tavsiyem – asla asla ayarlama. Asla!

Otomatik kilitleme süresini Ayarlar  >  Ekran ve Parlaklık  >  Otomatik Kilitleme’ye giderek değiştirebilirsiniz  .

# 5: BİLDİRİM ÖNİZLEMELERİNİ GİZLE

Bildirim önizlemelerini gizleyerek rastgele gözetmenlerin verilerinizi görmesini engelleyin.

Gidin Ayarlar > Bildirimler ardından hafifçe vurun göster Previews ve seçim yaparken Unlocked .

BONUS İPUCU

İPhone’unuzu her hafta yeniden başlatın. Bu sadece performansı iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda kendinizi uzaktan istismarlara karşı korumanın basit bir yoludur.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN 

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu