HaberlerTeknolojiYapay Zeka

ChatGPT Mağazası Önümüzdeki Hafta Açılacak

OpenAI’nin ChatGPT için GPT’leri tanıtmasının üzerinden birkaç ay geçti; geçen yıl Kasım ayının başında gerçekleşen OpenAI DevDay’in açılış konuşmasında yapılan duyurular arasında en ilginç olanı buydu. O zaman da söylediğimiz gibi GPT, GPT’ye ek olarak başka veri kaynakları da ekleyebildiğimiz ve yanıtları uygun gördüğümüz parametrelere göre koşullandırabildiğimiz özel bir sohbet botu, bir ChatGPT’dir.

Kişisel kullanımımız veya profesyonel ortamımız için bu GPT’lerden birini oluşturmamızı engelleyen hiçbir şey olmamasına rağmen, en ilginç şey, bu özel sohbet botlarını oluşturan geliştiricilerin, o sırada belirtildiği gibi, birkaç gün içinde (duyurudan itibaren) dağıtımına başlayacak bir mağaza aracılığıyla bunlardan para kazanabilmeleridir. Bu çok ilginç çünkü yüksek düzeyde uzmanlığa ve aynı zamanda güvenilirliğe sahip bir sohbet robotu çok ilginç bir araç olabilir ve bu nedenle paraya değer.

Sam Altman’ın görevden alınması ve ardından görevine iade edilmesiyle OpenAI’yi aniden bir tsunami vurduğunda hala ChatGPT mağazasının açılmasını bekliyorduk. Kuşkusuz şirketin planlarının her birini etkileyen bir krizdi ve buna mağazanın konuşlandırılmasını da dahil edebiliriz. Ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Altman’ın görevine iade edilmesinden kısa bir süre sonra, büyük bir yazar kolektifi tarafından uzun zamandır beklenen dava başladı. Şirketin çok fazla açık cephesi olduğunu anlayabiliyoruz, buna GPT’lerin gizliliğiyle ilgili endişeleri de eklemeliyiz… böyle bir lansman için en iyi zaman gibi görünmüyordu.

Ancak görünen o ki, şirket bazı açık gökyüzü görmeye başladı ve sonuç olarak planlarına geri dönüyorlar. The Verge’e göre OpenAI, geliştiricileri ChatGPT mağazasının önümüzdeki hafta açılacağı konusunda bilgilendiriyor. Daha spesifik olarak, bu bilgi GPT Üreticileri olarak adlandırılan kişilere gönderiliyor ve onlara GPT’lerini chatbot mağazasında sunabilmeleri için yerine getirmeleri gereken koşullar hatırlatılıyor.

Ancak bu noktada, OpenAI’nin geliştiricilere özel sohbet robotlarının kullanımı için ne kadar ücret alacaklarını henüz açıklamadığını belirtmek önemlidir. Geliştiricilerin sohbet botlarının kullanımına dayalı olarak ücret alacaklarını belirtti, ancak bu henüz en azından kamuya açık olarak geliştirilmedi. Dolayısıyla, GPT’lerin kullanımının ChatGPT Plus kullanıcıları için ücretsiz olacağını ve bu nedenle GPT Geliştiricilerine yapılacak ödemelerin OpenAI’nin premium kullanıcılarından topladığı aylık ücretlerden geleceğini anlayabiliriz.

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu