Haberler

cPanel Nedir?

cPanel, kullanıcıların web sitelerini, web sitesi dosyalarını, e-posta hesaplarını, veri tabanları gibi ayarlarını yönetmelerine yardımcı olan bir yazılım panelidir.

cPanel, sunucu ve web sitelerinin yönetilmesine yardımcı olmak için tasarlanmış bir araçtır. Dosyaları, veritabanlarını, e-posta hesaplarını, FTP hesaplarını ve daha fazlasını yönetmek için bir arayüz sağlar. Bu makale size cPanel’in ne tür işlevleri yerine getirdiğini ve nasıl kullanabileceğinizi gösterecektir.

cPanel ile sitenizin yedeklerini oluşturabilir veya bir şeyler ters giderse bunları geri yükleyebilirsiniz. Ayrıca, insanlar sizinle e-posta yoluyla iletişime geçtiğinde bir otomatik yanıtlayıcı ayarlayabilirsiniz.

cPanel, web barındırma hizmetleri sağlayan bir araçtır. Dosyaları ve veri tabanlarını, e-posta hesaplarını, FTP hesaplarını, alan adlarını, web sitesi performansıyla ilgili istatistikleri ve diğer özellikleri yönetmek için oldukça kullanışlı bir arayüzdür.

cPanel nasıl çalışır?

cPanel, Unix tabanlı işletim sistemlerinde çalışır, ancak ayrıca Windows için de derlenmiştir.

Diyelim ki ucuz bir web barındırma hizmeti sağlayıcısından bir alan adı ve bir web barındırma planı satın aldınız; genellikle hesabınızı yönetmek için bir FTP istemcisi kullanmanız, web dosyalarını yüklemeniz falan gerekir.

cPanel, hizmetleri başlatıp durdurabileceğiniz, kullanıcı ekleyip silebileceğiniz ve komut dosyaları yükleyebileceğiniz bir arabirim sağladığı için her şeyi kolaylaştırır.

cPanel Nedir?
cPanel Nedir?

cPanel, sunucunuzdaki her hesabı kolayca kontrol etmenize olanak tanıyan birçok araç ve özelliğe sahiptir – buna şunlar dahildir ancak bunlarla sınırlı değildir: dosya yönetimi (yükleme, indirme, silme), alan kaydı/aktarımı, e-posta hesabı oluşturma/yönetimi, fatura bilgileri, PHPMyAdmin , veritabanları ve web istatistikleri.

cPanel, kullanıcılara sunucunuzda kullanmasına izin verilen dosyalara, dizinlere ve işlemlere tam okuma-yazma erişimi sağlamanıza izin verir.

cPanel, Hosting hesabınızı kontrol eden web tabanlı bir arayüzdür. cPanel, dosyaları, şifreleri ve kullanıcıları kolayca yönetmenize, ayrıca e-posta hesapları ve diğer her türlü şeyi ayarlamanıza olanak tanır.

En temel düzeyinde cPanel, içeriği doğrudan web barındırma alanınıza yüklemek veya indirmek için kullanabileceğiniz FTP hesapları oluşturmanıza olanak tanır. Bu, yedekleme amacıyla ve kendi web sitenizi/web sayfanızı doğrudan ana bilgisayara yüklemek için kullanılabilir.

cPanel ayrıca kontrol panelinden kolayca yönetilen e-posta hesapları oluşturmanıza da olanak tanır. Benzer şekilde cPanel, web sitenize giren ve çıkan trafiği izlemenize olanak tanıyan İstatistik hesapları oluşturmanıza olanak tanır.

cPanel’i nasıl kullanırım?

Bir web barındırma müşterisiyseniz, cPanel web sitenizi yönetmenin kolay bir yolunu sağlayan bir araçtır. Bu makale, adım adım talimatlarla cPanel’i nasıl kullanacağınızı gösterecektir.

cPanel’in Kullanımı kolaydır ve web sitenizde dosya yüklemek veya değişiklik yapmak istiyorsanız ihtiyacınız olan ilk şeylerden biridir.

Diğer İçeriklerimiz İçin Tıklayın

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu