Haberler

Delaware’de İş Kurmak

Delaware, dünyada iş kurmak için en iyi, en basit ve şirket dostu eyalet olarak ün kazanmıştır. Fortune 500 listesinin %65’i ve ABD’de aktif olarak faaliyet gösteren şirketlerin neredeyse %50’sinden fazlası Delaware’de kurulmuştur. Her geçen gün birçok yeni girişimci iş kurmak için Delaware eyaletini tercih etmektedir.

Delaware’de Şirket Kurmanın Avantajları Nelerdir?

Delaware eyaletinin şirketlerine sunduğu yasal ve sorumluluk güvencesi diğer eyaletlerin sunduğu koşullarla kıyaslanamaz. Bu avantajlar Delaware eyaletini ABD’de iş kurmanın başkenti haline getirmiştir.

Delaware’de iş kurmanın başlıca avantajlarından biri de eyaletin sağladığı vergi tasarrufudur. Delaware’de kurulan şirketler vergi ödememektedir;

 • Eyalet dışındaki işletmeleri için eyalet gelir vergisi,
 • Delaware’de ikamet etmiyorlarsa emlak vergisinden muaftırlar,
 • ve kurumsal satış vergisi.
 • Vergilerinden muaf olan yerleşik olmayan bireyler, hisse senetleri için Delaware gelir vergisi ödemezler.
 • Ayrıca, eyalet dışında faaliyet gösteren şirketlerin Delaware’de işletme ruhsatı alması gerekmez.

Amerikan Hukuk Reformu Enstitüsü tarafından 2015 yılında yapılan geniş çaplı bir araştırmada Delaware sorumluluk sisteminde ilk sırada yer almıştır. Uzmanlara göre bunun nedeni, Delaware eyaletinin “Delaware’s Court of Chancery” adı verilen benzersiz, güçlü, deneyimli ve şirket dostu ticari mahkemelere sahip olmasıdır.

Delaware’de Şirket Gizliliği

Delaware eyaletindeki şirket sahipleri şirket içinde yapılan anlaşma ile gizliliklerini sağlayabilirler. Bu gizlilik şirket bünyesinde hazırlanan işletme sözleşmesi ile sağlanmaktadır. Ortaklar tarafından yapılan toplantı bir şirketin sahiplerini belirler. Ayrıca şirket ortaklarının isimlerinin kuruluş belgesine yazılması zorunlu değildir. Böylece şirket sahiplerinin korunması amaçlanmıştır. Ayrıca, şirketler çalışanları ile ilgili bilgileri kamuoyu ile paylaşmakla yükümlü değildir. Delaware eyaletinde yapılan tüm işlemler kamuya açık olarak yapılmaktadır. Delaware Kayıtlı Temsilcileri, kişisel bilgileri yalnızca yasal süreçleri gerçekleştirmek için ve yasal gereklilikler olduğu sürece paylaşır.

Neden Delaware?

Delaware eyaleti birçok farklı kolaylık sağlamaktadır;

 • İşinizi kurmak için Delaware’de ikamet etmenize gerek yok.
 • Operasyonlarınızı bizim aracılığımızla yürüttüğünüz sürece adresinizin Delaware eyaletinde bulunması gerekmiyor.
 • Dünya çapındaki uygulamalarla karşılaştırıldığında, Delaware’de şirket kuruluşu ve kuruluş sonrası süreçler oldukça elverişlidir.
 • Tek bir kişi şirket sahibi olarak tam yetki ve sorumluluğa sahip olabilir ve tüm süreçleri yürütebilir.
 • Girişimciler ve yatırımcılar Delaware’de kurulan şirketleri diğer eyaletlerde kurulan şirketlere göre daha çok tercih etmektedirler.
 • Delaware’de kurulan bir anonim şirketin yönetim kurulu ve yöneticileri, satmak istedikleri hisselerin fiyatlarını belirleyebilmektedir.

Tüm avantajlar göz önüne alındığında, Delaware eyaleti bir şirketin ihtiyaç duyduğu tüm kolaylıkları sunmaktadır. Siz de bir şirket sahibinin aradığı tüm kolaylıkları sunan bir eyalette şirketinizi kolaylıkla kurabilirsiniz.

 

 

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu