Haberler

Dünyanın İlk Katlanabilir Bilgisayarını Lenovo Tanıttı !

Lenovo, Accelerate 2019 etkinliğinde, dünyanın ilk katlanabilir bilgisayarını Lenovo tanıttı! Bu cihaz hangi işletim sistemini kullanıyor ? Ne zaman satışa çıkacak ? Bizlere neler sunuyor ? hepsi ve daha fazlası haberimizde.

Lenovo, Orlando’da gerçekleştirdiği kurumsal çözümlerini paylaştığı Accelerate 2019 etkinliğinde, dünyanın ilk katlanabilir bilgisayarını tanıttı. Samsung ve Huawei katlanabilir telefonlarını tanıttıktan sonra teknoloji dünyası hızlı bir şekilde katlanabilir cihazlara yoğunlaştı. Başarılı bilgisayar üreticisi Lenovo ‘da bu pazardan payını alacak gibi gözüküyor.

Dünyanın ilk katlanabilir bilgisayarı

Neden böyle bir bilgisayar ürettikleri aklımıza gelmiyor değil. Aslında cevap çok basit, taşınabilirlik. 13.3 inçlik 4:3 en boy oranına sahip bu cihaz 2K OLED bir ekranla geliyor. Bu oranlarda katladığımız da bir kitap boyutuna kadar düşüyor. Taşınabilirlikte en önemli şeylerden biride ağırlığı. Ağırlığı konusunda net bir bilgi paylaşılmadı fakat Lenovo yetkilileri 900 gr ‘dan daha hafif olduğunu söylüyorlar.

Lenovo Foldable PC

Samsung başta olmak üzere katlanabilir cihazlarda ki en büyük problemler ekrandaki teknik arızalar oluyor. Lenovo’da bu yüzden bu işi sıkı tutmuş ve LG ile birlikte çalışmışlar. Bu etkinlikte ekran konusunda daha fazla detay verilmedi.

Lenovo Foldable PC

Tamamı ekran olduğundan pil performansı merak edilen bir soru oluyor. Lenovo yetkilileri de bu konuyla ilgili olarak bir günü rahat bir şekilde çıkartabileceğini ifade etmişler. USB Type-C üzerinden şarj olacak bu cihazın kutu içeriğinden ne çıkacağı hakkında bilgi verilmedi.

Lenovo Foldable PC

Bu güne kadar çıkan katlanabilir cihazların işletim sistemi hep Android olmuştu fakat bu cihazda Windows kullanılacağı söylenildi. İşlemcisini ise İntel üretecek. Teknik olarak fazla detay verilmeyen bu cihaz büyük bir ihtimalle orta segment bir bilgisayar olacak. Bu cihaz ThinkPad X1 markasının bir parçası olarak 2020 yılında satışa sunulacağı planlanıyor. Uzunca bir zamanda var, bu zamana kadar iyileştirmelerin yapılacağını düşünüyorum. Bakalım bu serüveni hangi markalar takip edecek, ne gibi değişiklik yapacaklar heyecanla bu süreci takip ediyor olacağız.

Bu etkinlikte ülkemizden tek davetli olarak Hakkı ALKAN katıldı. Detayları birde ondan buraya tıklayarak dinleyebilirsiniz.

Bir önceki haberime de buradan ulaşabilirsiniz.

Son videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=VzFY6Y23K18

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu