Haberler

Estonya e-Vatandaşlık Süreçleri ve Online İşetme Nasıl Kurulur?

Estonya, yabancıların ülkeyi hiç ziyaret etmek zorunda kalmadan e-İkamet sahibi olmalarına izin veren dünyadaki ilk ülkedir. Estonya, 2014 yılında e-İkamet sürecini başlatarak, başvuruda bulunan ve özel bir kimlik kartı alan tüm Estonyalı olmayanların Estonya’da daha önce yalnızca vatandaşlara sunulan birçok hizmete erişmesine izin verdi. Bir e-İkamet sahibi olmanın birçok faydası olabilir – özellikle de bir girişimciyseniz. Estonya e-İkametgahı işinize tam olarak nasıl yardımcı olabilir? Hadi öğrenelim.

e-İkamet süreci nedir?

Estonya’ya taşınmadan ve bir ton evrak işiyle uğraşmak zorunda kalmadan Estonya’da iş yapmanın bir yolunu arıyorsanız, e-Residency almak en kolay yol olabilir. Yakınlarda bir Estonya büyükelçiliğine erişiminiz olması koşuluyla, dünyanın herhangi bir yerinden Estonya e-İkamet kartı alabilirsiniz.

Yeni akıllı kimliğinizle, belgeleri imzalamanıza, şirket kurmanıza ve hatta vergi beyan etmenize olanak tanıyan resmi olarak tanınan dijital kimliğe sahip olursunuz. Daha pek çok özellik mevcut ve Estonya e-İkamet süreci 2014’ten bu yana sürekli gelişiyor ve düzenli olarak ek özellikler ekleniyor.

Neden Estonya’da bir şirket açmak isteyesiniz ki? AB, NATO, OECD ve Avro bölgesinin bir üyesi olarak Estonya, birçok kazançlı pazara açılan bir kapıdır. Ülkede çok düşük başlangıç ve bakım maliyetlerinin yanı sıra düşük vergiler ve minimum bürokrasi bulunmaktadır. Ülkedeki hizmetlerin çoğu dijitalleştirilmiştir ve vergi beyannamesi gibi hizmetler, herhangi bir yere gitmeye gerek kalmadan yalnızca birkaç dakikada halledilebilmektedir.

Estonya e-İkametgahının faydaları nelerdir?

Çoğu durumda Estonya e-İkametgahı, AB’de iş yapmak isteyen konumdan bağımsız şirketler ve girişimciler tarafından kullanılır. Program, yabancılar tarafından Estonya’da bir iş kurma ve yönetme sürecini basitleştirmek ve çevrimiçi olarak birçok yararlı hizmete erişmelerini sağlamak için tasarlanmıştır.

Bir e-Resident olarak, bir ticari banka hesabı için başvurabilir ve güvenli çevrimiçi bankacılık hizmetlerinin yanı sıra Paypal gibi uluslararası ödeme sağlayıcılarına tam erişim elde edebilirsiniz. Buna ek olarak, resmi belgeleri dijital olarak imzalayabilecek ve şirket yönetimini çocuk oyuncağı haline getirebileceksiniz.

Estonya e-İkamet süreci aracılığıyla vergilerinizi ödemek de mümkündür, ancak kartı almanın gelir vergilendirmesi üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Ayrıca gelir yükümlülüğü de oluşturmaz, bu nedenle endişelenecek bir şey yoktur. E-İkamet sahibi olduktan sonra, bankacılıktan vergilere kadar bir işi yürütmekle bağlantılı tüm önemli alanları yönetebilir ve uzak bir ülkede başarılı bir iş yürütmenize olanak tanırsınız. İster bir yazılım mühendisi ister bir grafik tasarımcı olun, işiniz konuma bağlı değilse, Estonya e-İkamet programından özgürce yararlanabilirsiniz.

Estonya e-Residency için nasıl başvurulur?

Estonya’da e-Residency için başvuru süreci basit ve hızlıdır. Başvurmak için tek yapmanız gereken çevrimiçi bir form doldurmak ve ulusal pasaportunuz gibi yeterli belgelerin yanı sıra başvurunuzun gerekçesini iletmektir. Genellikle, gerekçeniz sonucu çok fazla etkilememelidir – genel olarak, geçmişte mali açıdan yanlış bir davranışta bulunmadıysanız ve Estonya’da iş yapmak niyetindeyseniz, kabul edileceksiniz.

Bir devlet ücreti ödedikten ve başvurunuz kabul edildikten sonra, genellikle sadece kimlik teyidi amacıyla yapılan bir mülakat için herhangi bir Estonya büyükelçiliğine gitmeniz gerekecektir. Başvuruyu gönderdikten yaklaşık üç ay sonra gerçekleşen başarılı bir mülakatın ardından, 5 yıl boyunca geçerli olacak e-İkamet kartınızı alacaksınız. Bu sürenin sonunda yeni bir kart almanız ve süreci tekrarlamanız gerekecektir.

e-İkamet süreci sayesinde 80.000’den fazla e-İkamet sahibi ve 17.000 şirket kuruldu

2021 yılında yapılan resmi anket, 83.000’den fazla e-Sakinin akıllı kartları için başarıyla başvurduğunu ve yaklaşık 17.500 Estonya şirketinin onlar tarafından kurulduğunu gösterdi! Dünyanın dört bir yanından girişimciler, %0 kurumlar vergisi, kağıtsız yönetim ve dünyanın en gelişmiş dijital pazarlarından birini sunduğu için işleri için Estonya’yı seçiyor.

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu