Haberler

İhracat ‘ta Eylül Ayı İtibari İle Rekor Kırıldı !

Eylül ayı ihracat rakamları belli oldu. Bakan Pekcan, “Eylül ihracatımız yüzde 22,6 artış ile 14,5 milyar dolara ulaştı. Bu, tarihin en yüksek Eylül ayı rakamı” dedi.

Yıllık ihracat ise 165,1 milyar dolar ile yeni tarihi zirvesini gördü.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Eylül ayı ihracat rakamlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Pekcan’ın açıklamaları şöyle;

Yıllık ihracatımız 165,1 milyar dolara ulaşarak yeni bir zirveyi görmüştür.

Eylül ayında ithalatımız, yüzde 18,1 düşüşle 16,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiş olup, böylece ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 88,4 düzeyinde gerçekleşmiştir. Bu son 9 yılın en yüksek düzeyi.

İhracat'ta Eylül Ayı İtibari İle Rekor Kırıldı !

Eylülde en çok ihracat yapılan fasıllar 2 milyar 205 milyon dolarla “motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, motosikletler ve diğer kara taşıtları”oldu.

Söz konusu ayda en çok ithalat yapılan fasıl ise 3 milyar 715 milyon dolarla “mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasından elde edilen ürünler” oldu.

İHRACATIN LİDERİ YİNE OTOMOTİV !

Eylül ayında en fazla ihracatı yaptığımız ürün yine “Motorlu Kara Taşıtları” oldu. Motorlu Kara Taşıtları tarafında Eylül ayında 2 milyar 205 milyon dolarlık ihracatlar yapılırken bir önceki yıla göre artış oranı ise yüzde 24 oldu.

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu