Haberler

FBI’ı mutlu etmek içim bir reklam engelleyici yükleyin

23Şu anda dünya çapında reklam engelleyici kullananların sayısı giderek artıyor – bilgisayarlarda 300 milyondan fazla ve cep telefonlarında 530 milyondan fazla – şimdi beklenmedik bir müttefikin desteğine sahipler: FBI, bir PSA’da kişisel siber güvenliği güçlendirmek için reklam engelleyicilerin kullanılmasını resmen tavsiye etti ve web sitelerine musallat olan çok sayıda sahte reklama yanlışlıkla tıklama riskini gerekçe gösterdi.

Google ya da Facebook başta olmak üzere, yalnızca ne kadar para kazanabilecekleriyle ilgilenen bazı şirketlerin pragmatizmi göz önüne alındığında, reklamcılığın bu şekilde kötüye kullanılması bizi şaşırtmamalıdır. Google en başından beri, deneyimsiz kullanıcıları dolandıran çevirici reklamlarla zengin olmaktan mutluydu ve bugün de her türlü reklama izin vererek bunu sürdürüyor. Facebook, muhtemelen tarihteki en büyük seçim manipülasyonlarından biri olan Cambridge Analytica skandalıyla daha da ileri gitti ve bu nedenle 725 milyon dolar ceza ödemeye mahkum edildi.

İnternet reklamcılığı dolandırıcılıklar, virüsler, izleyiciler, bilgi hırsızlığı ve daha pek çok kötü haberle boğuşuyor. Reklamları engellemek artık bir isyan, müdahaleci formatlara karşı protesto ya da kişisel verimliliği koruma eylemi değil, basit bir güvenlik kararıdır. Bunu sadece kendiniz yüklediğinizde değil, ki bunu okuyorsanız zaten yüklemişsinizdir, aynı zamanda ebeveynlerinizin bilgisayarına yüklediğinizde ya da sorun hakkında daha az deneyimi olan diğer kullanıcılar için de düşünün: onları sadece sık sık bir makaleyi okumalarını engelleyecek bir sıkıntıdan kurtarmıyorsunuz, çünkü bunu yapmalarını engelleyen gereksiz şeyler görecekler ya da önceden etkinleştirilen sesle aptal ve sinir bozucu videolardan kaçınacaklar, aynı zamanda onları her türlü kötü niyetli saldırıdan da koruyorsunuz.

Dolayısıyla, Google’ın reklam ekosistemini yeniden tanımlayarak ve Chrome tarayıcısının hakimiyetine güvenerek reklam engelleyicilerin kullanımını sabote etmeye yönelik son çabaları yalnızca antitröst yasasının ihlali değil, aynı zamanda sorumsuzluktur. Google’ın işinin reklama dayanmaya devam etmesi, tüm web kullanıcılarının yalnızca genel olarak can sıkıcı değil, aynı zamanda bizi güvenlik açıklarına maruz bırakan gizliliğimize yönelik bir istila olan bir iş modeline maruz kalması gerektiği anlamına gelmez.

Bir kullanıcı olarak ne yapmalısınız? Öncelikle Chrome’u terk edin. Diğer insanların %65’inin kullandığı tarayıcıyı kullanmak tehlikelidir, çünkü suçluların bu tarayıcıda güvenlik açıkları aramak için büyük bir teşviki vardır; ve ikinci olarak, bu tarayıcıyı geliştiren şirket aynı zamanda öncelikle reklamcılıkla yaşıyorsa, gizliliğiniz için bir sorun teşkil eder. İkinci olarak, bir reklam engelleyici yükleyin: AdBlock, AdBlock Plus, Ghostery, uBlock Origin ya da başka bir şey. YouTube’da bile reklamlardan arınmış ve potansiyel olarak daha güvenli daha iyi bir tarama deneyimi elde edeceksiniz. Ayrıca sizden daha az deneyimi olan diğer kullanıcılara da tavsiye eder ya da yüklerseniz, günün iyiliğini yapmış olacaksınız ve bu da FBI’ı mutlu edecektir.

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu