Haberler

Yeni Nesil Oyun Platformu Google Stadia Nedir ?

Google Yeni Nesil Oyun Platformu Gogle Stadia’yı tanıttı. Artık oyun oynamak için güçlü PC/PS almayacaksınız. Google Stadia nedir?

Google geçtiğimiz aylarda söz eden Google Stadia’yı İ/O 2019 da tanıttı. Google Stadia, Google tarafından sunulan bulut oyun hizmetidir. Bulut teknolojileri uzun zamandır kendisinden söz ettiriyor. Şimdi ise Google bulut hizmetlerini bir adım daha ileriye taşıyarak bulut oyun platformu olan Stadia’yı tanıttı.

Hangi Cihazlardan Kullanabilirim ?

Stadia, elimizin altından tarayıcıyı açabildiğimiz, internete girebildiğimiz PC, televizyon, telefon gibi birçok cihazdan erişim sağlayabileceğiz. Üstelik bu cihazların işlemci, ekran kartı, RAM, HDD gibi donanımlarının da üst seviye olmasına gerek yok. Bu yüzden artık oyun oynamak için üst seviye cihazlara ihtiyacımız olmayacak.

Stadia, için sadece tarayıcıyı kullanabildiğimiz bir cihaz ve hızlı bir internete (ne yazık ki durum ülkemizde pek iç açıcı değil) ihtiyacımız var.

PC/PS’ de oynadığımız çoğu oyunda ne yazık ki ilerlememizi kaydedemiyoruz fakat Stadia’da bu duruma da bir çözüm bulunmuş durumda. Online olduğu için farklı cihazlardan oynasak bile kayıt edilecek ve bu sayede ilerlememiz kaybolmayacak.

google stadia ile ilgili görsel sonucu

Donanım  Özellikleri

Stadia, 2.7 GHz hızında 32 bit CPU ve 16GB RAM’e sahip. Ayrıca bu sistemde 10.7 teraflopsluk bir GPU kullanılmış. Bu GPU’nun ne kadar hızlı olduğunu anlamak isteyenlere şunları belirtelim. Xbox One X 6 teraflops, PS4 Pro ise 4.2 teraflopsluk GPU gücüne sahip. 1080P ve 60 FPS gibi iddialı bir kalitede bu hizmeti sunacak. Birçok oyun sever bu değerleri kendi cihazından erişemiyor.

Diğer bir özelliği ise Google Asistan desteği oluyor. Oyun sırasında oyununuzu bölmeden Google Asistan ile arama yapabileceksiniz.

Stadia İlk Olarak Hangi Ülkelere Gelecek ?

Google Stadia’nın 2019 sonuna kadar kullanıcıların erişim sağlaması bekleniyor.Önce ABD, Kanada, İngiltere ve bazı Avrupa ülkelerinde kullanılacak. Ne yazık ki ülkemize uzun süreler (en azından 5G çıkana kadar) gelmeyeceği gelse de başarılı bir kullanıcı deneyimi sunamayacağı aşikar.

Google Stadia’nın Fiyatı Ne kadar Olacak?

Fiyat konusunda ise henüz herhangi bir açıklama yapılmadı.

Stadia, ile oyun performansına buradan ulaşabilirsiniz.

Google Stadia

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu