Haberler

Google Stadia’nın açılış tarihi ve oyunları açıklandı!

Google, ilk mart ayında duyurulan yeni video oyun platformu Stadia hakkında daha fazla bilgi açıkladı.

Stadia bir bulut oyun platformudur – bir oyun konsolu, diskler ve indirmeler almak yerine, oyuncular internet üzerinden oyun akışı sağlayabilir.
Servis Kasım ayında başlayacak ve ilk evlat edinenler için sınırlı sayıda bir başlangıç ​​paketi ile başlayacak.
EA ve Bethesda gibi stüdyolar oyun sunacak ancak Epic Games gibi büyük geliştiriciler hala kayıp.

Stadia nasıl çalışacak?

Stadia oyunları, dünyanın dört bir yanındaki Google veri merkezlerindeki sunucularda yayınlanacak ve video görüntüleri bir TV’ye aktarılacak.
Şirket, oyunculara 10’dan fazla teraflop grafik işleme verecek – Xbox One ve PS4’ün birleştiğinden daha fazlasını verecek.
Ancak gerçek dünyada ne kadar işe yarayacağı görülmeye devam ediyor. Google, BBC’nin henüz Stadia’yı denemesine izin vermedi. Servisi Haziran ayındaki E3 oyun şovunda gazetecilere gösteriyor.
Google, oyunları ultra yüksek çözünürlüklü 4K ile yayınlamak için, oyuncuların 35 Mbps indirme hızı ve 1 Mbps yükleme hızı sağlayabilen bir internet bağlantısına ihtiyaç duyacağını söylüyor.
Şirket, oyunları daha düşük bir çözünürlükte yayınlamak için en az 10 Mbps hız önermektedir.
Karşılaştırma için, Sony PlayStation Now bulut oyun hizmeti, 720p çözünürlükte oyun akışı için 5Mbps gerektiriyor.
Destiny 2, Stadia’nın lansmanını yaptı

Stadia Kaça mal olacak?

Stadia’yı Kasım’da çıktığında denemenin tek yolu başlangıç ​​paketi ile ABD’de 119 ya da 129 dolar olacak.
Koyu mavi bir Stadia denetleyicisi, bir Chromecast Ultra TV çubuğu ve Stadia Pro’ya üç aylık abonelik içeriyor.
Bu abonelik, oyuncuların 4K’da bulunan kitaplıktan oyunlar akışına izin verir.
Ancak Stadia’daki tüm oyunlar abonelik yayın kütüphanesine dahil edilmeyecek. En yeni başlıklardan bazıları ayrı olarak satın alınmak zorunda kalacak.
2020 yılından itibaren şirket, kontrol cihazlarına 59 £ ve ayrıca bir ayda 8.99 £ için bir Stadia Pro üyeliği sunacaktır.
Abone olmamayı seçen oyuncular bireysel oyunlar alabilecek, ancak 4K yerine yüksek çözünürlükte akışla sınırlı kalacak.

Hangi oyunlar mevcut olacak?

Google, Bethesda, EA Oyunları, Rockstar, Sega, Square Enix, Warner Bros ve Ubisoft gibi büyük stüdyolardan açılışta en az 30 oyun olacağını söylüyor.
Büyük başlıklar arasında Doom, Destiny 2, Final Fantasy XV, Tomb Raider’ın Yükselişi, Assassin Creed Odyssey ve Tom Clancy’nin The Division 2’si yer alıyor.
Ancak, Overwatch yapan Activision Blizzard ve Fortnite’i yapan Epic Games gibi bazı büyük stüdyolar henüz gemide değil.
Bu, şu anda dünyanın en popüler oyunlarından bazılarının Stadia’dan eksik olduğu anlamına geliyor.
IHS Markit danışmanlığından Piers Harding-Rolls, “Başlıca istisnalar, tüketicilerin bulut oyun hizmetlerini benimseme ve bilinçlendirmeyi sağlamada kilit rol oynayacak” dedi.
“Sunulan içeriğin seçimi ile Google, oyuncuları meşgul etmek için kurulan konsoldan ve bilgisayar mağazalarından daha iyi bir konumda olacağını henüz göstermedi.”

Google başkan yardımcısı Phil Harrison ile röportaj

Phil Harrison Stadia’dan sorumlu
Düşük gecikme süresi, oyunu sorunsuz ve duyarlı hale getirmek için çok önemlidir. Düşük gecikme süresi nasıl elde edilir?
Şey, Ekim ayında, teknolojimizin çok başarılı bir testini yaptık, o zamanlar Assassin Creed Odyssey olan en gelişmiş ve sofistike oyunlardan birini test ettik. Fiziksel veri merkezlerimizi topluma mümkün olduğunca yakın kuruyoruz, bu nedenle gecikme etkisini azaltıyoruz. Verileri sıkıştırmak için veri merkezinde tasarladığımız çok özel bir teknolojiyi kullanıyoruz – ancak bunu inanılmaz bir kalite ve deneyim sağlayacak şekilde yapın.
Sony, Microsoft ve Nintendo’ya karşı heyecanlı mısın?
Hayır, heyecan verici. Yani, iş olmadan burada olmazdık ve bizden önce gelen diğer platformların inanılmaz başarısı. Ancak, sektörü bir üst seviyeye çıkarmak istiyoruz, mümkün olan en geniş sayıda insan için oyunu mümkün kılmak ve normal olarak evlerinde en son donanıma sahip olamayacak olan insanlara oyun deneyimleri sunmak istiyoruz. Ve bu heyecan verici bir ihtimal. Bir gecede yapmayacağız. Ama biz buna çok, çok adanmışız.
Google’ın, bir hizmetten sıkılma ya da çok iyi gitmemesi durumunda, yalnızca onu kapatma alışkanlığı vardır. İnsanlara Stadia oyunlarına para harcarlarsa, gelecek yıllarda onlara erişebileceklerinden emin olabilir misiniz?
Soruyu tamamen anlıyorum. Sanırım buna cevap verebileceğim birkaç şey var. Birincisi, bu işe olan bağlılığımız olağanüstü. Oyun listesine ve en önemlisi, Stadia’yı destekleyen oyun şirketlerinin listesine bakarsanız, ilgi ve destek seviyesini görebilirsiniz. Google’ın uzun vadede buna bağlı olduğunu, bu konuda çok önemli finansal yatırımlar yaptık. Ve Stadia’yı gerçeğe dönüştürmeye yardımcı olan inanılmaz derecede özel bir ekibimiz var.
Evde bir konsolu olan herkesin bize aşırı ücretli Google veri merkezlerinde oynaması daha fazla enerji verimli mi olacak?
Google’ın veri merkezlerinin tümü yeşil enerji eşleştirmesiyle desteklenmektedir. Şu anda her bir veri merkezi yeşil enerji kullanmıyor, ancak bir veri merkezine koyduğumuz her vatı dünyanın başka yerlerinde bulunan eşdeğer yeşil enerji üretimiyle dengeliyoruz. Bu yüzden yeşil enerjiye kararlıyız ve birkaç yıl boyunca halka açık bir şekilde bağlıyız.
Sektördeki bazı devleri ele alıyorsunuz. Başarı sizin için yolda bir iki yıl gibi görünecek?
Çok basit, mutlu oyuncular – Stadia’da oynamayı seven, arkadaşlarını getiren ve harika bir deneyime sahip olan ve evindeki o eski donanımdan kurtulmanın nasıl bir şey olduğunu hissetmeye başlayan ve sadece en yeni, en iyi oyunları oynayan insanlar Bugün oyun oynama ile gelen herhangi bir yönetim olmadan.

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu