Haberler

Google Veri İhlali Nedeniyle AnTuTu’yu Engelledi!

Geliştiricilerin Cheetah Mobile ile olan ilişkisi nedeniyle AnTuTu’nun Play Store’dan kaldırıldıktan  sonra  Google, AnTuTu’nun kullanılar için büyük bir risk oluşturduğuna dikkat çekiyor . Bu bildiri, Google hizmetlerine sahip bir Android telefona  son sürüm AnTuTu  yüklediğiniz anda Play Protect tarafından yapılıyor.

Herhangi bir cep telefonu tarafından saklanan veriler, özellikle reklam şirketleri olmak üzere çok sayıda şirket için muazzam bir değere sahiptir. Cep telefonuna hangi uygulamaları yükledik, kişi listesi, telefon  veya tarayıcı çerezlerini nasıl kullanıyoruz , tüm bu bilgilere uygulama izinlerini kötüye kullanan herhangi bir uygulama tarafından erişilebilir.Aylardır bu durumdan şüphelenilen bir kıyaslama uygulaması olan AnTuTu’da olduğu gibi.

Söylediğimiz gibi, Google uzun zaman önce, uygulamanın yarattığı gizlilik riskleri nedeniyle AnTuTu’ya odaklanmıştı. Google , Cheetah Mobile uygulamalarını reklamı kötüye kullanımdan  kovduktan sonra , ilişki doğrudan görünmese de aynı şirkete ait oldukları için AnTuTu uygulamalarını da Play Store’dan kaldırdı  . AnTuTu, hizmetini APK biçiminde sunmaya devam etti, hatta güncelledi. Ve Google, bu uygulamaların yüklenmesini engellemek için çalışmalara devam ediyor.

Google Play Protect, AnTuTu  APK dosyasının kurulumunu engellemeye başladı . Dosyayı açmaya çalışırken, çarpıcı bir bildirim AnTuTu’nun gizlilik eksikliğini bildirerek uygulamanın kullanıcı etkinliğini izlediğini bildiriyor. Şu anda Play Protect, uygulamayı yükleme seçeneğini de sunuyor.

AnTuTu, uygulamanın en son sürümlerini yüklemeye çalışanlar Play Protect tarafından uyarılıyor ( 8.3.5 ve 8.3.9 sürümünde doğruladık   ). Uygulama virüs ve kötü amaçlı yazılım içermiyor,en azından VirusTotal gizemli bir şey tanımlamıyor. Ayrıca, yalnızca Google kurulumunu engeller: uygulama Apple App Store’da mevcut ve hatta Samsung Galaxy Store’dan  ‘3D Bench’i  indirebilirsiniz.

Bu Haberi Beğenebilirsiniz

 

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu