Girişim ve StartupHaberler

Halka Arz’lara talep neden bu kadar arttı?

Son günlerde özellikle sosyal medya ve arkadaş çevrelerinde konuşulan halka arza talep neden bu kadar yüksek? Halka arz nedir ve halka arzın gidişatı nedir? Gelin hepsini yetkilisinden dinleyelim.

Borsa İstanbul’da 2023 içinde 36 şirket 50.3 milyar TL değerinde halka arz gerçekleştirdi. Bu yıl gerçekleşen halka arzlar 2010 ve 2022 yılları arasında gerçekleşen bütün 229 arz’ın toplam değerine ulaştı.

Son günlerde yapılan EBebek 3.9 milyonluk taleple halka arz rekorunu kırdı ve daha sonrasında yapılan Reeder’in halka arzı da EBebek’in rekorunu 4.2 milyon talep ile yakın zaman içerisinde kırdı.

NTV yayınında konuşan Colendi Menkul Değerler Genel Müdürü Tuna Çetinkaya ve spiker bu konunun gidişatını ve arzın ne olduğuna dair birtakım söyleşide bulundu.

Colendi Menkul Değerler Genel Müdürü Tuna Çetinkaya:
Halka arz tamamen yeni yatırımcının borsa ile tanışmasına kapı oldu.
Borsaya yeni gelen şirketlerin fiyatlarının işleme başladığı andan itibaren sürekli yükseliş göstermesi insanlara çok cazip geldi ve kendi değerlerinin çok daha üstünde önceki senelerde yapılan halka arz büyüklerine neredeyse dörtte biri kadar şirketin bir anda o rakamlara geldiğini görüyoruz.”

Spiker:
10 gün üst üste ya da birkaç gün üst üste tavan tavan tavan gitmesi bir hissenin yeni halka arz olmuş bir şirketin ne kadar rasyonel?”

Colendi Menkul Değerler Genel Müdürü Tuna Çetinkaya:
Çok rasyonel değil bu bir rüzgar biz maalesef biraz toplumsal reformlara refleks mi diyelim, bunun da biraz suyunu kaçırmış durumdayız çünkü halka arzlar bir iskontolu ortaklıktır.
Bir şirketin değeri belirlenir 10 liradır, bu şirket der ki ben 10 lira ediyorum ama gelin buyurun 8 liraya ortak olun der, halka arzın mantığı budur, sizde 8 lira verirsiniz ortak olursunuz.
Sonra da o para kazanmaya çalışır temettü dağıtır sizin de takip edeceğiniz şey bu yatırım yaptığım şirket işini iyi yapıyor mu kar payı veriyor mu?
Ama şimdiki fiyat yatırımcılığı dediğimiz tamamen yükseliş rüzgarına kapılma algısının bir süredir devam ettiğini görüyoruz, bundan sonra da biraz daha devam edebilir ancak bir gün geldiğinde bu artık daha çok değer yatırımcılığına ve normalleşmeye dönecek.”

Sizlerin de okuduğu gibi halka arz bir nevi ortaklık demek. Aslında insanların düşünerek girmesi gereken bir yatırım olduğu halde son zamanlarda her yerde paylaşılması ve kesin kar düşüncesiyle herkes bu yatırıma girmiş durumda.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Halka arz bu şekilde devam edecek mi?

Alperen Karaoğlu

Teknoloji, arabalar ve denizcilik! Ben Alperen, Eskişehirli bir gencim. Teknoloji bağımlısıyım diyebilirim, bunun yanında özellikle japon araçları ve elektrikli araç teknolojileri olmak üzere arabalara da çok büyük ilgim var. İki Deniz, Tek Vatan; Mavi Vatan!
Başa dön tuşu