Haberler

İKİNCİ EL EKRAN KARTI ALIMI REHBERİ!

İkinci El Ekran Kartı Almayı Düşünüyorsan Tam Yerindesin !

İKİNCİ EL EKRAN KARTI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

UYARI : İkinci el ekran kartı her koşulda riskler içerir ve hiçbir koşulda 100% memnuniyet garantisi vermez. Bu yazımızla alacağınız bu riskleri minimum indirmeye çalışacağız.

MİNİMUM RİSK İLE SATIN ALIM NASIL YAPILIR?

Buradaki tavsiyelerimiz sadece NVIDIA 10xx ve 20xx serisi, AMD RX 5xx ve VEGA gibi son seriler için geçerlidir. Bunun sebebi ise bu kartların ikinci ellerini piyasadan garantili olarak bulmak mümkün olmasıdır. Minimum risk içeren bir alım olmasını amaçladığımızdan garantisiz kartları dahil etmiyoruz.

TELEFONLA ÖN BİLGİ ALMA

Öncelikle herhangi bir al sat sitesi veya forumdan istediğimiz model ekran kartını bulduktan sonra satıcıyı arıyor ve şu soruları soruyoruz.

  1. Ekran kartı belirtildiği gibi garanti kapsamında mı?
  2. Kart garantisi mağaza garantisi mi yoksa üretici garantisi mi?
  3. Garanti süresinin bitmesine en az 2-3 ay var mı?
  4. Ürün fişi satıcının elinde mi?

İkinci el ekran kartı alırken üstte belirttiğimiz ilk dört kural olmazsa olmaz olarak kabul edilmesini tavsiye ederiz.

Ekran kartının 2-3 ay garantili olması sizin kartı satın aldıktan sonraki test sürecinde bir sorunla karşılaşırsanız, ürünü sorunsuz bir şeklide değiştirmenizi sağlayacaktır.

Fakat ekran kartının garantisi üretici değil de, mağaza garantisi olması büyük riskler taşır. Ekran kartında sorun çıktığında mağaza çoktan kapanmış olabilir ve kartınız otomatik olarak garanti kapsamı dışında kalmış olacaktır. Veya serviste tamir olmayan kartlar için size değişim yapmamak için türlü bahanelerle sıkıntılar yaratacaklardır.  Bu yüzden karta üretici garantisi veren bir mağazadan alınmış olmasına dikkat ediniz. Ve mümkünse sizin bulunduğunuz şehirde olan veya şubesi olan bir mağaza olmalı.

FİZİKSEL İNCELEME

Eğer üstte belirttiğimiz konularda sorun yoksa, kartı fiziksel olarak incelemeye başlıyoruz ve şu konulara dikkat ediyoruz :

  1. Ekran kartının arka tarafındaki mührün açılmamış olmasına dikkat ediniz. Aksi taktirde kart açılmış, temizleme veya tamir görmüştür. Ayrıca mühür açıldığından kart Garanti kapsamı dışında kalmış demektir.
  2. Kartın arka tarafında bulunan etiketteki model ile, size satılan kartın ve mağaza satış fişinin uyuştuğunu kontrol ediniz.
  3. Kartta vuruk, kırık ve çizikler gibi mekanik kusurlar olmamalı.
  4. İşlemcinin arka tarafına denk gelen kartın arka tarafındaki transistörlerin, diğer bileşenlere göre sararmış veya kararmış olmamasına dikkat ediniz.
  5. Kartın pervanelerin aşağı ve yukarı doğru boşluk verip saklanmadığına dikkat ediniz.

kart arka kısmı

TESTLER

Satıcı kesinlikle kartı test imkanı vermeli. Mümkünse kartı kendi bilgisayarınız üzerinde test edin. Eğer buna imkan yoksa GPU-Z veya Furmark programlarını flash hafıza ile yanınızda getirin.

GPU-Z kartın tüm özelliklerini görmenizi sağlayacaktır. GPU-Z’den aldığınız bilgileri İnternet üzerinden o kartın özellikleriyle uyuşup uyuşmadığını kontrol ediniz. İndirme linki

gpu z

Furmark programıyla ise ekran kartını en az 20-30 dk boyunca çalıştırarak kartın hiçbir oyunun yüklenmeyeceği kadar yüklenecek stres altında nasıl çalıştığını görebilirsiniz. Eğer kart kapanıp hata veriyor veya ekranda 3D grafiklerinde bozulmalar oluyorsa kart sorunlu demektir. İndirme linki.

furmark

Bunun haricinde 3D Mark programı ile ekran kartını test edebilir ve yapacağınız testlerin verdiği sonuçları 3D Mark’ın sitesindeki aynı kartların sonuçları ile karşılaştırıp kartın performansı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Programı Steam‘den ücretsiz bir şekilde edinebilirsiniz.3d mark

Tüm bu işlemler sırasında ekran kartının tüm pervaneleri çalışıyor olmalı ve ıslığa benzer veya bobin gürültüsü gibi garip sesler çıkarmamalı.

Tabi sonradan bir sürpriz yaşamamanız için ideal olan ise ekran karınızı kendi sisteminizde test etmeniz ve üstte belirttiğimiz testlere oynadığınız veya oynamak istediğiniz oyunları da eklemeniz olur.

MINING (SANAL MADENCİLİK) YAPILMIŞ KARTLAR

SANAL MADENCİLİKSanal madencilik’ten çıkmış kartlar konusuna geldiğimizde ise, sanılanın aksine bu kartların satın alınması sakıncalı değildir. Konu tamamen kartın durumuna bağlıdır.

Öncelikle 2 yıldan fazla mining yapılmış kartları tavsiye etmiyoruz. Sanal madencilik esnasında hasar gören genellikle GPU değil, vantilatör sistemleri ve güç üniteleridir. Yani kaliteli bileşenler ve iyi bir soğutma sistemi içeren bir kart modelinde sorun yaşama ihtimalimiz çok daha düşüktür. Sanal madencilik çiftliği sahipleri ısı ve voltaj değerlerine dikkat ettilerse, genellikle 1 yıl civarında mining yapılan kartlarda sorun yaşanmaz. İyi durumda olan bir ekran kartı mining’den sonra bile yıllarca servis verebilir. Sanal madencilik görmüş kartlara göre sadece oyun için kullanılmış kartların daha uzun ömürlü olduğuna dair bir istatistik de bulunmamaktadır.

Eğer ikinci el ekran kart yukarıda belirttiğimiz tüm kriterlere uyuyorsa sanal madencilik yapılmış bir ekran kartını satın almanızda bir problem yoktur.

SONUÇ

Sonuç olarak, ikinci el ekran kartı alımı rehberimiz riskleri minimuma indirmek için yapılmıştır. Kart, yukarıdaki tüm koşullara uyuyor olsa da bu bile size 100% memnuniyet garantisi vermez ve kartınız zaman içerisinde daha önce kartta bulunmayan bir hata ile karışılabilir. İşte bu sebeple en az 2 ay garanti süresi önem taşımaktadır.

Ana Sayfa’ya Dönmek İçin Tıklayınız…
Youtube Kanalımıza Gitmek İçin Tıklayınız…

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu