Haberler

İngiltere’de şirket türleri nelerdir?

Birleşik Krallık ‘ta bir işletme sahibi olmak için birincil yasal gerekliliklere uymanız gerekir. Şirketinizi kurmak ve işletme sahibi olmak için Birleşik Krallık şirket türlerinden birini seçmeniz gerekir. Uygulanan yasal yükümlülüklerin tanımlanması açısından Birleşik Krallık şirket türünün doğru seçilmesi çok önemlidir. Peki, Ingiltere ‘de nasıl şirket kurabilirsiniz? Avantajları nelerdir?

Birleşik Krallık ‘ta iş kurmak için gerekenler nelerdir?

Bir şirket kurmak için belirli gereksinimleri karşılamanız gerekir. Mevcut veya gelecekte Birleşik Krallık ‘ta ikamet edecek vatandaşlar şirketlerini Birleşik Krallık’ta kurabilirler. Bir iş adresi ve yönetici bilgileri ile bir şirket kurabilirsiniz. Ayrıca, işletme sahibinin Birleşik Krallık vatandaşı olması gerekmez. Şirket ortağı da yönetici olabilir.

Birleşik Krallık ‘ta şirket kurmanın avantajları nelerdir?

İngiltere ‘de şirket kurmak, uluslararası ticaretin merkezi olması nedeniyle birçok avantaj sunar. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yeni bir proje başlatmak veya mevcut olanları uygulamak istiyorsanız, Birleşik Krallık’ta diğer ülkelere kıyasla daha az kısıtlama vardır. Bu nedenle yeni bir fikir bulmak ve bunu uygulamak daha kolaydır.
 • Vergiler yönetilebilir bir sisteme dahil edilmiştir. Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında vergi sistemi de oldukça basittir.
 • İngiltere ‘de bir işletme kurmanız halinde kolaylıkla PayPal hesabı açabilir ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Şirket yapısına dahil edilecek işçiler kalifiye personeldir. İngiltere yüksek vasıflı iş gücüne sahip bir ülkedir. Ayrıca düşük işçilik maliyetleri sunar. Böylelikle bu da işverenler için daha düşük gider anlamına geliyor.
 • İş yapmak için sağlam bir altyapıya sahiptir. İşlerin büyümesi için altyapı büyük önem taşıyor.
 • Bir ülke, ülkenin ihtiyaçlarına göre hukuk, vergi, finans gibi alanlarda düzenlemelerini yenileyebilir. Böylelikle her ülke ile farklı maddelerin oluşturulduğu anlaşmalar yapabilir.
 • Birleşik Krallık’ta artan esneklik sayesinde gelecekte iyi konumlanmış bir şirkete sahip olabilirsiniz. Küresel olaylara veya pazar değişikliklerine hızlı tepki verebilir ve buna göre önlemler alabilirsiniz.
 • Birleşik Krallık’ta şirket kurmanın avantajlarından biri de %19’luk kurumlar vergisi oranıdır.
 • Birleşik Krallık’ın Hollanda, Polonya, Kanada ve Almanya gibi birçok ülkeyle çifte vergilendirme anlaşması vardır ve bu da yatırımcılar için büyük avantajlar yaratır.
  Limited şirket kurmak için asgari bir sermaye miktarı gerekmez.

Bir iş kurmak için birçok nedenin yanı sıra, çeşitli Birleşik Krallık şirket türleri de vardır. Eğer bir girişiminiz, fikriniz ve birikiminiz varsa, zaman kaybetmeden şirketinizi kurmak en doğrusudur.

Birleşik Krallık ‘ta kurabileceğiniz şirket türleri nelerdir?

Birleşik Krallık ‘ta dört standart şirket türü vardır. Bunlar;

1) Tek Tüccar İşletmesi

Birleşik Krallık ‘ta bir işletme kurmanın en kolay yolu tek tüccar olmaktır. Bir tek tüccar, bir birey olarak kendi işinin sahibidir ve onu yönetir. Ayrıca, bir tek tüccar işletmesinin sahibinden ayrı herhangi bir yasal kimliği yoktur. Şirketin tüm karı tek tüccara aittir. Bununla birlikte, tek tüccarlar kendi gelirlerini kullanarak gelir vergisi ve ulusal sigorta ödemeleri yapmalıdır. Yasal kimliği olmayan bir tek tüccar işletmesi olduğu için, meydana gelen zararlardan yalnızca işletme sahibi sorumludur.

2) Ortaklıklar

Ortaklık, iki veya daha fazla ortağın bir iş kurduğu bir şirket türüdür. Kurucu ortaklar şirketin gelirini, riskini, yükümlülüklerini, kârını ve zararını paylaşırlar. Ayrıca elde edilen gelirin yanı sıra ödenecek vergiler de kar payı üzerinden ortaklar arasında paylaştırılır.

3) Sınırlı Sorumluluk Ortaklığı (LLP)

Sınırlı sorumlu ortaklık, ortaklık türündeki bir şirkete benzer. Ancak, bir fark vardır. İki veya daha fazla ortağın ticari yükümlülükleri, şirketin kuruluşuna yatırdıkları sermaye ile sınırlıdır. Ortakların elde ettikleri gelir, ortakların karlarından kendi paylarına düşen kısım üzerinden ödenecek vergi tutarı ile hesaplanır.

4) Limited Şirket

Birleşik Krallık ‘taki en yaygın şirket türü olan limited şirketler, hissedarlar ve yöneticiler de dahil olmak üzere genel bir yapıya sahiptir. Hissedarlar şirket hisselerine sahipken, yöneticiler şirketin yönetiminden sorumludur. Ancak istenirse, bir hissedar da yönetici olabilir.

Limited şirket tüzel kişiliktir. Bu nedenle, vergiler ödendiği takdirde bir şirketin karı kendisine aittir. Elde edilen kâr hissedarlar ve paydaşlar arasında paylaştırılır.

Daha fazla kurumsal haberlere ulaşmak için tıklayınız.

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu