Haberler

İngiltere’deki Şirketiniz İçin Muhasebe Desteği Almak İçin 10 Neden

Birleşik Krallık’ta muhasebe, bir işletmenin başarısında hayati bir rol oynayabilir. Birçok küçük şirket günlük muhasebe takibini kendileri yapmayı tercih etse de, dış kaynak kullanımı ve muhasebe desteğinden yararlanmak Birleşik Krallık şirketlerine çeşitli avantajlar sunar.

Bu blog yazısında, Birleşik Krallık’ta muhasebe işlemlerinin, özellikle limited şirketiniz için neden muhasebeciler tarafından yapılması gerektiği ve bu tür bir destek kullanmanın faydaları ele alınacaktır.

1. Zaman Tasarrufu

Birleşik Krallık, genel muhasebe takibinin yanı sıra, limited şirketlerin yıllık hesaplarının dondurulması ve vergi beyannamelerinin hazırlanması gibi muhasebeyle ilgili çok çeşitli yükümlülükler gerektirmektedir.

Tüm bu yükümlülükler zaman alan ve gerekli özeni gerektiren işlemlerdir. İşinizin diğer alanlarında daha kazançlı bir şekilde harcayabileceğiniz zamanı tüketirler. Dahası, muhasebeciler bu tür görevleri düzenli olarak yerine getirir ve genellikle herhangi bir hata yapmadan işi daha hızlı tamamlarlar. Böylece size zaman kazandırırlar.

2. Vergi Açısından Verimli

Birleşik Krallık’ta genel vergi yüklerinin azaltılması, muhasebe işlemleriyle ilgili olarak dış kaynak danışmanlığı alınmasının başlıca nedenleri arasındadır. Birleşik Krallık’taki muhasebeciler sahip oldukları bilgi birikimiyle, uygulanabilecek çeşitli vergi indirimlerini (örneğin, giderler, sermaye indirimi ve diğer kurumlar vergisi indirimleri) öngörebilir ve gereksiz vergilendirmeleri azaltmak için en iyi kâr yönetimi planını hazırlayabilirler. Bunlar bir şirketin mali sağlığı için çok değerli olabilir.

Muhasebeciler, şirketlerin yasal vergi yükümlülüklerine uymalarını sağlarken, net kârın optimizasyonunu destekleyen her türlü haktan yararlanmalarına da yardımcı olabilir. Böylece optimize edilmiş bir vergi ödeme planı ve verimlilik sağlar.

3. Hesapların ve Vergi Beyannamelerinin Hazırlanması

Tüm Birleşik Krallık limited şirketlerinin yıllık olarak HM Revenue & Customs’a (HMRC) teslim edilmesi gereken hesapları vardır. Belirli dönemler ve yöntemlerle doldurulması gereken bu hesaplar, Kâr ve Zarar Tablosunu (P&L) ve şirket beyannamesini içermelidir.

Yıllık hesapların yanı sıra, şirketler yılda bir kez şirket vergi beyannamesi sunmalıdır. Bu beyanname, kurumlar vergisi için bir kâr ve zarar hesaplaması içerir ve yıllık hesaplar için hazırlanan K&Z’den farklıdır. Kurumlar vergisini doldurmak ve ödemek için de farklı süreler vardır.

Daha önce yıllık iade olarak bilinen onay beyanı, teslim edilmesi gereken bir diğer yıllık belgedir. Belge, bir Birleşik Krallık şirketinin kayıtlı ayrıntılarını (mevcut kayıtlı ofis, atanmış yöneticiler, ihraç edilen menkul kıymetler vb.) Böylece, Şirketler Evi kamu sicilindeki en son verilere sahip olabilir.

Şirket yöneticilerinin çoğunun da yılda bir kez öz değerlendirme vergi beyannamesi vermesi gerekir. Temettünün yanı sıra maaş alıyorlarsa, ilgili tüm gelirleri hesaplamak ve çeşitli formları doldurmak zor olabilir.
Birleşik Krallık muhasebe müşavirlikleri, zorunlu başvurular ve vergi beyannameleri gibi bu zorlu görevleri üstlenecek, bunları doğru bir şekilde tamamlayacak ve zamanında dosyalayacaktır. Birleşik Krallık muhasebe işlemlerini bu uzmanlara devretmek zaman ve emek tasarrufu sağlar, işletme sahiplerinin işlerini yönetmelerine ve verimliliklerini artırmalarına olanak tanır.

4. Vergi Kesintileri

Birleşik Krallık’ta, bir limited şirketin genel vergi yükünü azaltmaya ve kârı en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olabilecek birçok gider, sermaye indirimi ve diğer kurumlar vergisi indirim fırsatları vardır.

Şirket hesaplarını hazırlarken, indirilemeyen maliyetleri anlamak, kârı mahsup etmek için kullanılanları bilmek kadar önemlidir. Bu nedenle, hata yapmak para cezaları da dahil olmak üzere cezai suçlamalara yol açabilir. Bir muhasebeci, izin verilen tüm kesintilerin en son kural ve düzenlemelere göre yapılmasını sağlayabilir. Bu nedenle, Birleşik Krallık muhasebe işlemlerinizin verimli bir şekilde tamamlandığından emin olabilirsiniz.

5. Vergi incelemelerinden kaçınma

HMRC her yıl şirketlerin vergi ile ilgili işlemlerine ilişkin Vergi Uyum Kontrolleri adı altında binlerce inceleme gerçekleştirmektedir. Bunların bir kısmının rastgele kontroller olduğu bilinse de, önemli çelişkiler, bariz yanlış rakamlar ve iadelerin geç yapılması bile bu kontrollerin çoğunu tetikleyebiliyor.
İngiltere’de muhasebe işlemleriyle ilgilenenler, şirketlerin dosyalarına hakim olmalarına ve hesaplarının doğru olmasını sağlamalarına yardımcı olurlar. HMRC’nin bir uygunluk kontrolü yapma olasılığı daha düşük olduğundan, bir denetimin formaliteleriyle işbirliği yapmak için gereken zaman ve çabayı ortadan kaldırır.

Ayrıca, yerinde bir kontrol kapsamlı bir inceleme gerektiriyorsa, bir muhasebecinin defterleri düzenli olarak tuttuğunu bilmek ek bir gönül rahatlığı sağlayacaktır.

6. Cezai Olarak Cezalandırılabilir Suçlardan Kaçınma

Geç veya yanlış vergi beyanları şirketin tasfiyesine, yöneticilerin hak mahrumiyetine ve hatta para cezaları da dahil olmak üzere cezai suçlamalara yol açabilir.

Bir muhasebecinin en önemli sorumluluklarından biri de vergi ile ilgili konularda mevzuata uygunluğu sağlamaktır. Böylece ihmal, hata veya yıllık dosyaların gecikmesi gibi nedenlerle şirketlerin ve yöneticilerin mali durumlarının ve hatta itibar kayıplarının önüne geçilebilir.

7. Kayıt tutma ve yazılım

Önemli işlemlere sahip daha küçük işletmeler, muhasebe yazılımı kullanarak kayıt tutmakta zorlanabilirler. Özel yazılım maliyetinin yanı sıra, yazılımın nasıl kullanılacağını öğrenmek için bir öğrenme eğrisi de vardır ve bu da muhasebe paketlerini verimli bir şekilde kullanmak için zaman harcar.

Şirket kayıtlarının, muhasebe yazılımlarına yetkin bir şekilde erişim sağlayacak ve etkin bir şekilde kullanacak muhasebecilere tahsis edilmesi, genellikle Birleşik Krallık’ta muhasebe işlemlerinin gerçekleştirilmesini kolaylaştırır.

8. İş planlaması

Finansal pozisyonları değerlendirmek ve bir sonraki iş stratejisini planlamak, günlük baskılarla uğraşan işletme sahipleri için genellikle zordur.

Yetenekli bir muhasebeci, çeşitli finansal verileri kullanarak şirket yöneticilerinin mevcut durumlarını değerlendirmelerine, mevsimsel eğilimleri analiz etmelerine ve bir avantajdan mümkün olan en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olabilir.

Muhasebeciler ayrıca doğru zamanda doğru kararlar alabilmek için nakit akışlarını tahmin etmede yöneticilere yardımcı olabilirler.

9. Değişen Düzenlemelere Her Zaman Uyumlu Olun

Vergi kanunları sürekli olarak revize edilmekte ve güncellenmektedir. Kurumsal hesap dosyalama ile ilgili daha temel kurallar bile değişebilir. Yasal bir değişikliği veya yeni bir düzenlemeyi gözden kaçırmak son derece kolaydır. Bu nedenle, para cezaları da dahil olmak üzere ağır cezai suçlara yol açabilir.

Muhasebeciler en son düzenlemeleri ve vergi değişikliklerini takip eder ve limited şirketlerin yeni uyum süreçleri hakkında bilgilendirilmesine yardımcı olur.

10. İçiniz Rahat Olsun

İşletme sahipleri genellikle birçok farklı görevi üstlenmek zorundadır. Ancak genellikle son dakikada gerçekleştirilen muhasebe, önemli rutin görevler arasında yer alır ve tedirginlik hissine neden olur.

Profesyonel bir muhasebecinin çeşitli dosyalama gerekliliklerini göz önünde bulundurduğunu ve şirketin son başvuru tarihlerini karşıladığını bilmek paha biçilemez bir rahatlık sunar.

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu