Haberler

İntel Anakartlar Aslında Daha Uzun Ömürlü Olabilir !

Intel anakartlar, şirketin farklı CPU nesillerinde sık sık yapılan soket değişiklikleri göz önüne alındığında uzun ömürleri ile bilinmemektedir. Ancak en son söylentiler, Intel ‘Alder Lake-S’ anakartlarının (‘Rocket Lake-S’ yi geçmesi gerekiyor, bu da yaklaşmakta olan ‘Comet Lake-S’ için bir halef olacak) üçe kadar uyumlu olacağını gösteriyor.

Her yeni Intel platform yinelemesinin yeni bir soket ve aynı mimariyi tanıttığını ve her yeni AMD platform yinelemesinin yeni bir mimari ve aynı soketi tanıttığını söylüyor. Bu kesinlikle doğru değil aslında, yakın zamanda duyurulan Comet Lake-S anakartlar, Gigabyte’ın (VideoCardz aracılığıyla) Z490 anakartlarının CPU üretimi. Ancak temel nokta şu: Intel anakartlar genellikle çok ileri uyumlu değil.

Ancak şimdi bu değişiyor gibi görünüyor. Chiphell’deki bir video (VideoCardz aracılığıyla), LGA 1700 soketinin “3 nesle kadar süreceği” söylentisi bulunduğunu söylüyor. Intel’in 10nm, büyük LITTLE Alder Lake-S CPU’larının bu soket üzerinde çalıştığı söyleniyor, yani (Rocket Lake-S’den sonra) sadece yeni bir mimariye sahip olmakla kalmayıp aynı zamanda önyükleme yapmak için bazı platform ömrüne sahip bir Intel CPU nesli olabilir.

Şimdi, söylentilere çok fazla güvenmek istemiyorum, ama bu şimdiye kadar duyduğumuzla uyuşacaktır esas olarak Intel Alder Lake-S, mimarisinde birkaç şey değiştirebilirdi.

Bu işlemciler, ARM’nin büyük yapısına benzer yeni bir çekirdek düzeni kullanabilirler. LITTLE çekirdek yapısı şaşırtıcı bir şekilde büyük ve küçük çekirdeklerin bir karışımı eşleşmesi. Tiger Lake işlemcilerinin ardılları olarak, daha küçük çekirdekler için 10nm’lik bir işlem düğümünden çok uzun süre kullanılan yinelemeli 14nm üretim sürecinden uzaklaşabilirler.

Bu, Intel’in LGA 1200 platformuyla zaten uzun ömürlülük peşinde olduğu gerçeğiyle birleştiğinde, uzun ömürlü bir Alder Lake-S platformunun çok fazla rüya görmediği anlamına geliyor. Ve eğer bu CPU’lar büyük mimari ve süreç değişiklikleri getiriyorsa, LGA 1700’ün bir süre sadık kalması mantıklı olacaktır. Yine de umut ediyoruz.

Google News Haberlerimize Abone Olmak İçin Tıklayınız…

Anasayfa’ya Dönmek İçin Tıklayınız…

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu