Haberler

iOS 14: Mesajlar uygulamasında yeni olan her şey

Birçok yönden, Mesajlar iPhone’daki en önemli uygulamadır. Açıkçası, metin göndermek ve almak akıllı telefonlar için en popüler kullanımlardan biridir ve birçok iki faktörlü kimlik doğrulama kurulumunun gerekli bir parçasıdır. Ancak iMessage – iOS 5’te tanıtılan mavi köpüklü internet mesajlaşma platformu – Apple ekosisteminin kritik bir parçasıdır. Kritik bir zamanda mesajlaşma ile ilgili birçok sorunu çözdü ve Apple’ın “mavi balonu” mümkün olduğunca anlamlı hale getirmeye devam etmesi önemlidir.

İOS’un her yeni sürümünde Apple, Mesajlar’da bazı iyileştirmeler yapıyor. Bu yıl, iOS 14, insanların bugün nasıl kullandığını tanıyan birkaç hoş geldiniz yeni özelliği getirecek. Odak noktası, giderek daha büyük bir ileti listesi düzenlemek ve grup konuşmalarını daha net bir şekilde sürdürmek. Bu sonbaharda iOS 14’e yükselttiğinizde (veya iOS 14 beta sürümüne katıldığınızda) bunlar bulacaksınız.

Daha iyi mesaj filtreleme

İOS 13’te, Ayarlar> Mesajlar’a gidip Bilinmeyen Gönderenlere Filtre Uygula’yı açarak bilinmeyen gönderenlerden gelen İletileri filtreleyebilirsiniz. Bu, kişilerinizde olmayan kişilerden gelen iMessage’ları ayrı bir sekmeye yerleştirir ve onlardan bildirim almanızı engeller. Kişilerinizden birinden gelen herhangi bir SMS mesajı veya iMessage ayrı bir sekmeye gider ve yine de mesaj oluşturur.

İOS 14 ile Apple bunun için mantığı ve arayüzü geliştirir. Bilinmeyen Gönderenlere Filtre etkinken, Mesajlar ekranının sol üst köşesinde bir Filtre seçimi görürsünüz. Buna dokunun ve üç görünüm arasında geçiş yapabilirsiniz: Tüm Mesajlar, Bilinen Gönderenler ve Bilinmeyen Gönderenler.

Bilinen Gönderenler, Kişilerinizdeki kişilerden gelen iMessage’ların ve SMS mesajlarının yanı sıra kısa süre önce ilk aradığınız veya ilk metni gönderdiğiniz numaralardan oluşan bir listedir. Eğer onları ararsanız ve daha sonra bir metin alırsanız, tesisatçınızı kişilerinize eklemenize gerek yoktur.

Bilinmeyen Gönderenler, tüm bu SMS doğrulama kodları ve spam metinleri dahil olmak üzere diğer her şeyi içerir.

Sabitlenmiş görüşmeler

Bugünlerde o kadar çok mesaj alıyoruz ki en çok ulaşmak istediğimiz kişilerle yaptığımız konuşmalar genellikle birkaç ekrana gömüldü. En önemli sohbetleriniz için avlanmak yerine, onları sabitleyebilirsiniz.

Bir görüşmeyi sabitlemek için sağa kaydırabilir veya uzun basıp Sabitle seçeneğini belirleyebilirsiniz. Dokuz adede kadar ileti dizisini sabitleyebilirsiniz; bunlar ekranınızın üst kısmındaki çevrelerde görünür. Sabitlemesini kaldırmak için birine uzun basın.

Sabitlenmiş görüşmeler iPhone, iPad ve macOS arasında (Big Sur güncellemesinden sonra) senkronize edilir.

Satır içi yanıtlar

Grup iletilerindeki yanıtları takip etmek veya birisinin görüşmenizde daha önce gönderdiği bir iletiyi yanıtlamak zor olabilir.

İOS 14’te, herhangi bir mesaja uzun süre basabilir ve satır içi veya “dişli” bir yanıt oluşturmak için “yanıtla” yı seçebilirsiniz. Normalde olduğu gibi en son mesaj olarak görünecektir, ancak iOS 14’teki kullanıcılar orijinal mesajı da görecek, küçük bir braket bağlayarak ve iş parçacığında kaç yanıtın bir listesini görecek.

Tüm satır içi ileti dizisini görmek ve okumak için bunlara dokunabilirsiniz.

Bunun için arayüz ve tasarım biraz kafa karıştırıcı olabilir ve Apple yayınlanmadan önce hala biraz parlatabilir, ancak altı kişilik bir grup mesajında ​​herkesin ne hakkında konuştuğunu izlemeye çalışmaktan daha az kafa karıştırıcıdır.

Mansiyonlar

Çoğu grup sohbet yazılımının önemli bir parçası, bir kişinin dikkatini “söz” veya “namecheck” ile yakalama yeteneğidir. Şimdi iMessages bunu da yapabilir.

Mesajdaki herhangi birinin adını yazdığınızda mesaj gri olur. Küçük bir ad simgesi görmek için dokunun ve adlarını Mansiyon’a dönüştürmek için bunu seçin. Süslü bir animasyonla mavi renkte yanacaktır.

Ayrıca @name yazmanız yeterlidir ve hemen Mansiyon olur.

Amaç ne? Grup metinleri gerçekten bildirimlerinizi havaya uçurabilir. İnsanların bir grup mesajı görüşmesine uzun süre basmaları ve “uyarıları gizle” yi seçmeleri veya sağdan sola kaydırmaları ve zil simgesine dokunmaları nadir değildir. Mentions ile sohbetler için bildirimleri gizleme (Ayarlar> Mesajlar> Bana Bildir) seçeneğine sahipsiniz, ancak yine de yalnızca sizden bahsedildiğinde bir tane alabilirsiniz.

Özelleştirilmiş gruplar

Grupların artık ileti dizisi listenizde bir ad dizesi olarak bulunması gerekmez; iOS 14’te bunları adlandırabilirsiniz!

Bir grup metni açın, üstteki yuvarlak simgeye dokunun ve Bilgi’yi seçin. Bilgi sayfasından bir fotoğraf, kalın metin veya emoji ve not kullanarak sohbet grubunuzun adını ve fotoğrafını değiştirme seçeneğiniz olacaktır. Ad ve resim gruptaki diğer herkes için güncellenir.

Gruptaki kişiler sohbet ettiğinde, görüntüleri grup simgesinin kenarında görünür, en son kişi biraz daha büyük konuşur ve hatta mesajlarının bir önizlemesini gösterir. Etkinleştirilmiş bildirimler olmadığında ve sürekli kontrol etmediğinde grup etkinliğinin görsel bir göstergesini almanın iyi bir yoludur.

Emoji arama

Özellikle bir Mesajlar öğesi olmasa da, iOS 14’teki iPhone klavyesi, Mesajlarda muhtemelen diğer uygulamalardan daha fazla kullanılacak bir özellik ekler: emoji seçici için bir arama çubuğu.

Evet, emoji seçicinin üstte bir arama çubuğu nasıl bulunur, bu nedenle metninize bir kelime yazmanız ve ardından istediğiniz emojinin tahminli metin satırında görünmesini veya başka küçük sarı yüzlerin sayfalarında gezinmesini ummazsınız. aradığınızı bulmak için.

Ayrıca oldukça akıllı: Sadece belirli bir isim aramıyor, aynı zamanda tüm ilgili emojileri ortaya çıkarıyor. “Doğum günü” gibi bir arama terimi doğum günü pastası ve doğum günü yüzünü değil, aynı zamanda balon, hediye, konfeti vb.

Ana Sayfaya Dönmek İçin

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu