Haberler

iOS 14 ve macOS Big Sur, Apple’ın Google’daki son çekimlerini sergiliyor

Apple , en büyük rakiplerinin çoğuna karşı garip bir konumda. Şirket geçmişte dünyanın en önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan IBM, Microsoft, Intel’i rakip olarak saymış olsa da, son yıllarda bu rakipleri müttefik haline getirme konusunda stratejik olarak anlayışlıydı.

Bu da şirketin hala güçlü düşmanları olmadığı anlamına gelmiyor. Ancak bugün teknoloji endüstrisinin doğası, bu şirketlerin hiçbirinin boşlukta bulunmamasıdır; en yüksek seviyelerde o kadar az insan var ki, sonuçta hepsi müttefik ve düşman arasında liminal bir durumda var. Ve Apple için, hiçbir şirket bu frenemy bölgesinde Google’dan daha önemli değil

Ancak geçen ayki WWDC’de tanıtılan yazılım platformlarındaki en son güncellemelerle Apple, Google’da bir kez daha Mountain View’un kendi teklifleriyle rekabet eden özellikler sunarken, şirketlerin çalışmaya devam ettiği yerleri ustalıkla yönlendirdi. birlikte.

Çeviri bulundu

Apple’ın bu yıl üstleneceği yeni girişimlerdeki belki de en büyük sürprizlerden biri çeviriye odaklanma. Bu, şirketin daha önce sadece daha önce uğraştığı bir şey, Siri’nin diğer dillerden bazı temel kelimeler araması yapabilmesini sağlıyor.

Ancak bu yılki platform güncellemelerinde çeviri ön planda ve merkezde. Sadece Apple’ın çeviri için özel, cihaz üzerindeki doğasını vurguladığı kendi uygulaması değil, aynı zamanda sörfçülerin bir web sayfasını anında çevirmesine izin veren doğrudan Safari’de yerleşik olarak bulunur.

Google Çeviri, yıllardır web’de fiili çeviri standardı olmuştur ve şirket, dünya dillerinin çoğunu içerecek şekilde sürekli olarak genişletti ve aynı zamanda sadece yazılan ve konuşulan, el yazısı ve hatta resimlere yapılan çevirilerin ötesine geçti.

Karşılaştırıldığında, Apple’ın geçerli çeviri özelliği yetersizdir. Google Çeviri tarafından sunulan 100’den fazla dil yerine, şu anda yalnızca birkaç dili desteklemektedir. Ancak Apple – yine Google’ın oyun kitabından bir sayfa alarak – çeviri özelliğini şimdiye kadar bir “beta” olarak faturalandırdı ve şirketin bu yoldan yeni başladığı fikrini güçlendirdi. Apple’ın Google’ın web çevirisi konusunda sahip olduğu tuhaflığa meydan okuyabileceği muhtemel görünmüyor, ancak cihazdaki özelliğini geliştirmeye devam ederse, kendi platformlarının kullanıcıları için varsayılan konumu ele geçirebilir.

Haritada

2012 yılında Apple, iPhone’un yerleşik harita uygulaması için Google ile olan ilişkisini kesmeyi seçtiğinde genç mobil platformunda yapılan en büyük değişikliklerden birini yaptı ve bunun yerine kendi yerini aldı.

Şimdi bile, neredeyse sekiz yıl sonra, şirket, Google’ın kendi teklifine kıyasla kesinlikle düşük bir çözüm olduğu için aldığı geri tepmeyi tamamen silmedi. Ancak bu süre zarfında Apple, haritalama ürününü geliştirmek, verileri sıfırdan yeniden oluşturmak, iç mekan haritalama ve Etrafına Bakış gibi yeni özellikler eklemek ve bu yıl uzun süredir eksik olan bir yeteneği entegre etmek için çok fazla enerji harcadı: bisikletle yol tarifleri.

Apple gibi devasa ve kârlı bir şirketin alabileceği stratejiyi simgeliyor: yavaş yavaş ve istikrarlı bir şekilde tüm sistemi sıfırdan inşa etmek ve yıllar içinde yavaş yavaş geliştirmek. Apple’ın başladığı dezavantaj göz önüne alındığında, sekiz yıl önce Google ile doğrudan rekabet edecek bir Google Haritalar hizmetini sunmak temel olarak imkansız olurdu. Ancak uzun vadeli strateji, Apple’ın şirketin çeviri konusunda yapması muhtemel olduğu gibi Google’ın kullanımını kendi platformunda aşınmasına izin verdi.

Özel gözler

Apple ve Google arasındaki rekabet ekseni her zaman düz bir çizgi değildir. Bazen Apple, çeviri ve haritalarda olduğu gibi rakip ürünler inşa eder, ancak diğer zamanlarda yaklaşımının taban tabana zıt olması, ikisi arasındaki farkları keskin bir rahatlama haline getirir.

Apple’ın gizlilik konusundaki tutumu ve özellikle son zamanlarda iOS 14, iPadOS 14 ve macOS Big Sur’daki Safari’de Gizlilik Raporu özelliğini eklemesi söz konusudur. Cupertino, siteler arası izlemeyi engellemek gibi yenilikler aracılığıyla gizliliğe olan bağlılığı konusunda uzun zamandır övünürken, kullanıcılara çeşitli web sayfalarında engellediği tüm izleyicileri göstererek bu ön ve merkezini en son platformlara koyuyor.

Bu önemlidir, çünkü web’de bulacağınız en önemli izleyicilerin çoğu Google’dır. (Çok bilimsel değil, ancak iOS 14 beta ile ilgili kendi Gizlilik Raporuma bakarsam, bana en çok iletişim kurulan ilk beş izleyicinin hepsi Google’ın olduğunu söyler.)

Reklamcılık, Google’ın iş modelinin çekirdeğini oluşturmaya devam ediyor ve bu doğrudan şirketin yayında bir başka çekim. Ve Mountain View’u batırmak yeterli olmasa da, özellikle diğer tarayıcılar uygunsa, web tabanlı reklamcılığın yavaş düşüşünü hızlandıracaktır.

Başka bir şey yoksa, Google’ı ayak parmaklarında tutmaya yardımcı olur ve sonuçta endişelenen bir Google, Apple ile kafa kafaya gitme olasılığı olan diğer alanlarda daha savunmasız olabilir

Ana Sayfaya Dönmek İçin

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu