Haberler

iPadOS tanıtıldı! İşte özellikleri!

Apple, WWDC 2019 etkinliğinde sürprizlerine devam ediyor. Apple Geliştirici Programı Lisans Sözleşmesi’nde etkinlikten önce adı görünen iPadOS tanıtıldı. Etkinlikle birlikte yeni iPadOS özellikleri belli oldu.

iPadOS

iPadOS özellikleri

Apple, iPadOS’a yeni referanslar eklemek için lisans sözleşmesini güncelleyerek, iPad’in bu yıl WWDC’de iOS işletim sisteminden ayrılacağı kesinleşti. Değişiklik ilk olarak Steve Moser tarafından etkinlikten kısa bir süre önce Twitter’da görüldü.

WWDC 2019 etkinliğinde iPad’de yapılan büyük değişiklikler açıklandı. iPad nihayet çoklu pencereleri destekleme özelliğine kavuştu. Bu sayede aynı uygulamanın birden fazla penceresi açık şekilde kullanılabilecek. Pencereler istenen konuma sabitlenebilir ve boyutu ayarlanabilir olacak.

iOS 12’de gördüğümüz ana ekran düğmesi bulunmayan iPhone modellerinden aşina olduğumuz ekranın altında yer alan imleç, iPadOS ile yeni yeteneklere kavuştu. Uygulamalar arası geçiş, çoklu görev ekranına geçiş, ana ekrana geçme gibi yeni erişilebilirlik yetenekleri artık iPad kullanıcıları için daha pratik olacak.

iPad resmi olarak USB bellekler ile SD kartlar ile çalışmaya uygun hale geldi. Böylece yedekleme, düzenleme ve taşıma işlemleri için bulut servis zorunluluğu kalkmış oldu.

iPad ana ekran düzeni geliştirilirken, yeni sistemin erişilebilirlik özelliği olarak fare kullanımına destek sunacak. Ayrıca, iPad’in macOS 10.15 ile gelen Sidecarkod adı verilen yeni bir masaüstü uzantısı ile MacBook’lar için harici bir ekran olarak kullanılmasını sağlayacak.

Otel ve araç girişi için kullanılacak yeni PassKit ile Apple Wallet özelliklerinin otel odalarına ve uyumlu araçlara erişmenizi sağlıyor.

iPad için Siri

iPhone, Apple Watch ve MacBook cihazlarda kullanılabilen Siri, yeni işletim sistemiyle beraber iPad modellerine geldi. Bilindiği üzere iOS 12 ile beraber iPhone modellerinde, kilit tuşuna uzun basıldığında Siri aktif edilebiliyordu. iPad’in boyutundan dolayı fiziksel tuş yerine macOS yazılımındaki gibi iPad için Siri, Dock üzerinden aktif edilebilecek.

iPad için Yeni Dock

Yeni Dock tasarımında çoklu görev ekranında herhangi bir içeriği, örneğin Haritalar içerisinden bulunduğunuz konumu Dock üzerine sabitleyebileceksiniz. iOS 12 özelinde dock üzerinde sadece uygulamalar değiştirilip sabitlenebiliyordu.

 

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu