Haberler

ITIN: ABD Bireysel Vergi Mükellefi Kimlik Numarası

Bir ABD şirketi kurulurken veya kuruluş sürecinden sonra herkes ITIN ile karşılaşır. Bu numara, ABD İç Gelir Servisi (IRS) tarafından şirketlere verilen bir vergi numarasının kısaltmasıdır. Bu blog yazısında ITIN’in ne olduğunu, kimlerin ihtiyacı olduğunu ve nasıl alınacağını tartışacağız.

ITIN nedir?

ITIN, bireysel vergi mükellefi kimlik numarasıdır. Vergi işlemleriniz için IRS tarafından verilen, 9 rakamıyla başlayan dokuz haneli bir numaradır.

Sosyal Güvenlik numarası (SSN) olmayan ve almaya uygun olmayan ABD vergi mükelleflerine verilir. Göçmenlik statüsüne bakılmaksızın verilir çünkü hem yerleşik hem de yerleşik olmayan yabancıların ABD vergi yükümlülükleri olabilir.

Bunu elde etmek için, bireylerin vergi yükümlülükleri ve federal gelir vergisi beyannamesi verme zorunluluğu olmalıdır.

ITIN ne için kullanılır?

ITIN yalnızca federal vergi raporlaması için kullanılır. ABD’de IRS, Sosyal Güvenlik Numarası olmayanlara verir. Amaç, bireylerin ABD vergi yasalarına uymalarına yardımcı olmaktır.

Kimler ITIN’e ihtiyaç duyar?

IRS, federal gelir vergisi beyannamesi verme zorunluluğu olan ancak Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) olmayan yabancı ve diğer vatandaşlara bir ITIN sunmaktadır. Örneğin, ABD’de yerleşik olarak yaşıyorsanız, kazancınız üzerinden vergi ödemeniz gerekir. Bu durumda, ABD’de vergi mükellefi olan yerleşik bir yabancı olarak, vergi dairesinden yararlanmak için bunu almanız gerekir.

ITIN’e ihtiyaç duyanlar aşağıdaki gibidir:

  • ABD vergi beyannamesi vermesi gereken yerleşik olmayan yabancılar,
  • ABD’de ikamet eden ve (ABD’de bulunduğu günlere göre) ABD vergi beyannamesi vermesi gereken yabancı,
  • ABD vatandaşı/yerleşik bir yabancının aile üyeleri,
  • Yerleşik olmayan yabancı vize sahibinin aile üyeleri,
  • PayPal ve Stripe gibi ödeme sistemlerine ihtiyaç duyan bireyler.

ITIN nasıl alınır?

ITIN almak için, belirtilen düzenlemelere göre IRS aracılığıyla W-7 Formunu doldurmanız gerekir. Ardından, IRS yetkililerine hitaben kendinizi ve şirketinizi tanıtan bir mektup yazmalı, pasaportunuzun bir kopyasını notere onaylatmalı ve orijinal damga versiyonunun aslına uygun bir kopyasını diğer belgelerle birlikte IRS’e sunmalısınız.

Başvurunuzun onaylanmasını takiben, numaranızı içeren bir bildirim IRS tarafından ortalama 12 hafta içinde size ulaştırılacaktır. ITIN almak biraz karmaşık bir süreçtir. Profesyonel ekibimiz bu süreci sizin için kolayca tamamlayabilir. Şirket kuruluşunuzu takiben başvurmanız halinde, süreci anında başlatıyor ve numaranızı 10-14 hafta içinde dijital olarak size teslim ediyoruz. ITIN numaranızı almak ve diğer birçok konuda hizmet almak için bizimle iletişime geçin.

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu