Haberler

MediaTek Helio G85 Duyuruldu!

MediaTek’in Helio G serisi akıllı telefon yonga seti serisine bugün yeni bir üye katıldı. Helio G85 adı verilen yeni işlemci ilk çıkışını Redmi Note 9 ile yaptı. Peki bu yeni oyun yongaseti hangi özellikleri getiriyor?

Helio G85 işlemci, Helio G80 duyurulduktan yaklaşık üç ay sonra duyuruldu. G80, ilk kez Realme 6i akıllı telefonda kullanıldı.

12nm Helio G85  , 2 + 6 çekirdek düzenine sadık kalıyor . Yani 2.0GHz 2 tane Cortex-A75 çekirdeği ve saat hızı bilinmeyen 6x Cortex-A55 çekirdeğine sahip. Bu, Helio G80 ile aynı çekirdek düzenlemesi ve saat hızıdır. Peki asıl fark ne?

GPU’nun saat hızı tek fark gibi görünüyor. Redmi Note 9’un resmi teknik özelliklerine dayanarak, Helio G85’in Mali G52 MC2’si 1000MHz iken, Helio G80 için teknik özellikler sayfası  GPU’nun 950MHz’de olduğunu söylüyor. Bu yüzden Helio G80’inkinden sadece 50MHz’lik bir artışımız var.

Xiaomi tarafından ürün lansmanı sırasında gösterilen kıyaslama sonuçlarına göre, Helio G85, Exynos 9611 ve Snapdragon 665 işlemcilerini küçük bir farkla yeniyor.

Yukarıdaki verilere dayanarak, Helio G85, Redmi Not 8’e güç veren Snapdragon 665’e kıyasla performansta bir artış getiriyor.

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu