Haberler

Microsoft’un Değeri TikTok’u Alma Planından Sonra Arttı

Teknoloji devi Microsoft , geçtiğimiz günlerde TikTok ile viral uygulamanın ABD ve diğer ülkelerdeki potansiyel satın alma işlemleri hakkında konuştuğunu doğruladı ve bu, şirketin hisse senedi fiyatında ve toplam değerinde önemli bir artışa yol açtı.

Business Insider, haberlerin ardından Microsoft’un hisse fiyatının yüzde 5’ten fazla arttığını açıkladı ve bu, Microsoft’un toplam piyasa değerinde yaklaşık 77 milyar dolarlık bir artışa yol açtı. Şirketin değeri şu anda 1,6 trilyon dolardan fazla.

Microsoft, TikTok’un sahibi ByteDance ile satın alma görüşmelerini 15 Eylül’e kadar tamamlamayı planlıyor. Sosyal medya platformu Twitter’ın da TikTok’un ABD operasyonlarını satın almakla ilgilendiği bildiriliyor. Apple, Google ve Facebook’un da TikTok satın almakla ilgilendiklerini iddia ettiler. Ne olursa olsun, Facebook’un Instagram uygulaması TikTok’un temeline benzer “Reels” adlı yeni bir özellik ekledi.

Microsoft

CNBC, anlaşmanın nasıl değiştiğine ve Microsoft şirketinin ne kadarını üstlenebileceğine bağlı olarak, Microsoft’un TikTok’un ABD operasyonlarını satın almak için 10 milyar ila 30 milyar dolar arasında ödeme yapabileceğini bildirdi. Bu, Microsoft’un satın alma fiyatına göre tarihindeki en büyük satın alımlarından biri olmasını sağlayacak. Karşılaştırma için Microsoft, LinkedIn’i satın almak için 26,2 milyar dolar öderken, şirket Skype satın almak için 8,5 milyar dolar ve Minecraft ve geliştirici Mojang’ı satın almak için 2,5 milyar dolar harcadı.

ABD Başkanı Donald Trump, TikTok’u ve Çin merkezli ana şirketi ByteDance’i çağırdı. Başkan, bir Amerikan şirketi ABD’deki faaliyetlerini 15 Eylül’e kadar satın almazsa, ABD’de TikTok’u yasaklamayı deneyebileceğini öne sürdü.

Kaynak

Ana Sayfa

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu