Haberler

OpenAI ChatGPT ve Microsoft ve Ortaklığı !

Microsoft’un Bing arama motoru, OpenAI’nin ChatGPT sohbet robotu teknolojisinin entegrasyonu ile güçlenmeye hazırlanıyor.

  • Microsoft, arama sonuçlarını iyileştirmek için Bing arama motorunu OpenAI’nin ChatGPT sohbet robotundan alınan yapay zeka ile güncellemeyi planlıyor.
  • Yeni özelliğin Mart ayı sonunda kullanıma sunulması ve Microsoft’a Google karşısında rekabet avantajı sağlaması bekleniyor.
  • Microsoft 2019 yılında OpenAI’ye 1 milyar dolarlık bir yatırım yaptı ve iki şirket o zamandan beri GPT’yi Bing’e entegre etmek için işbirliği yapıyor.

Microsoft’un Bing arama motorunu OpenAI’nin ChatGPT sohbet robotunun yapay zekasını içerecek şekilde güncellemeyi planladığı ve bu sayede arama sorgularını bir bağlantı listesi sunmak yerine tam cümlelerle yanıtlayabileceği bildiriliyor.

Mart ayı sonuna kadar kullanıma sunulması beklenen yeni özelliğin Microsoft’a, ana arama rakibi Google karşısında rekabet avantajı sağlaması amaçlanıyor.

Microsoft ayrıca 2019’da OpenAI’ye yaptığı 1 milyar dolarlık yatırımın geri dönüşünü de arayacak.

Bing’in OpenAI’nin yazılımını nasıl entegre edeceği şu anda bilinmiyor.

Microsoft ve OpenAI arasındaki ortaklık ve yazılımın Bing arama deneyimini potansiyel olarak nasıl geliştirebileceği hakkında bildiğimiz her şeyi burada bulabilirsiniz.

Microsoft ve OpenAI Ortaklığı

Microsoft ve OpenAI arasındaki ortaklık, özellikle Ekim 2022’de Microsoft’un yapay zeka işine ikinci bir on milyarlarca dolarlık yatırım yapmak için görüşmelerde bulunduğuna dair haberlerin çıkmasının ardından teknoloji camiasında büyük ilgi gördü.

Microsoft’un 2019’da OpenAI’ye yaptığı ilk yatırım, GPT’nin bazı unsurlarını Bing’e entegre etmek için bir anlaşma içeriyordu.

O zamandan beri Microsoft ve OpenAI, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için GPT’yi Bing’e entegre etmenin yolları üzerinde işbirliği yapıyor, ancak GPT’nin mevcut sürümünün hizmete güç verip vermeyeceği belli değil.

OpenAI 2021 yılında GPT-3’ü piyasaya sürmüş ve ChatGPT aracında GPT-3.5 adlı güncellenmiş bir sürümünü kullanmıştı. Şirket, daha gelişmiş bir sürüm olan GPT-4’ün geliştirilmekte olduğunu söyledi, ancak bir çıkış tarihi belirtmedi.

Microsoft Şu Anda OpenAI Teknolojisini Nasıl Kullanıyor?

Microsoft şu anda OpenAI’nin bulut hizmetlerini, kullanıcıların basit talimatlar kullanarak metin, kod ve görüntü oluşturmasına ve internet verilerini kullanarak makine öğrenimi modellerini eğitmesine olanak tanıyan araçlarda kullanıyor.

Microsoft’un kurumsal müşteri uygulamalarından bazıları OpenAI’nin teknolojileriyle entegre edilmiştir. Şirket ayrıca GPT-3 ve Dall-E 2’yi Azure sunucu ve bilgisayar gücü kiralama işinin bir parçası olarak kurumsal müşterilerin kullanımına sunuyor.

Haziran 2022’de Microsoft, yazılım mühendislerine otomatik olarak kod oluşturmada yardımcı olmak için OpenAI’nin araçlarını kullanan bir abonelik hizmeti olan Copilot’u tanıttı.

OpenAI ve Microsoft arasındaki ortaklığın bir sonraki aşaması Bing ile entegrasyon olacak gibi görünüyor, bu da bu modellerin zaman zaman saldırgan veya yanlış sonuçlar üretebilmesi nedeniyle bazı endişeleri gündeme getiriyor.

Yapay zeka alanındaki tüm gelişmelerine rağmen Google bile ChatGPT gibi bir sohbet robotu sunma konusunda tereddüt ediyor. Microsoft’u ChatGPT’yi Bing aramasına tüketici güvenini ve itibarını riske atmadan entegre edebileceğinden bu kadar emin kılan nedir?

Microsoft, olası hataları nasıl azaltacağını ya da 2016’da Tay sohbet robotunda olduğu gibi sakıncalı içerikle ilgili sorunları nasıl durduracağını açıklamadı.

Microsoft sözcüleri bu makaleyle ilgili yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

OpenAI’nin gelecekte, metin üreten botlar oluşturmak için GPT kullanan programcılardan aldığı ücretler gibi ChatGPT için de ücret almayı planladığını belirtmek gerekir. Bu da Bing’in GPT’ye tek ücretsiz erişim noktalarından biri haline gelebileceği anlamına geliyor.

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu