Haberler

Radeon VII Ekran Kartı Resmi Olarak Sunuldu!

AMD’den Yeni Atak Var !

DÜNYA’NIN İLK 7 NANOMETRELİK EKRAN KARTI

AMD firması genel müdürü Lisa Su, CES 2019 fuarında yeni amiral gemisi ekran kartı Radeon VII’yi resmi olarak tanıttı. Vega mimarili bu yeni çözüm, dünyanın ilk 7 nanometre işlemcili ekran kartı olacak. Ayrıca Radeon VII 16GB, 1 TB/s bant genişliğine sahip ve çok katmanlı HBM2 video belleklerini kullanacak.

amd radeon vii

Radeon VII’nin detaylı özelliklerinin en yakın zamanda açıklanması bekleniyor. Şu an için açıklanan bilgilere göre, 1,4GHz çalışma frekansına sahip ekran kartı, 3840 akış işlemcisi içermekte ve brüt hesaplama gücü 13.8 TFlops’a ulaşmakta. Referans tasarımında Radeon VII 3 vantilatörlü devasa bir soğutma sistemi kullanmakta ve 2 adet 8-pin ek güç adaptörü ile beslenmekte.

RADEON VII İLK TESTLERDE RTX 2080’İ GERİDE BIRAKIYOR

AMD’nin belirttiğine göre, yeni Radeon VII, Radeon RX Vega 64’e oranla oyununa bağlı olarak %25 ila %42 arasında daha fazla performans vermekte. Pazarın yeni oyuncusunun rakibi ise RTX 2080 olarak gösteriliyor. Fakat AMD Radeon VII, rakibi NVIDIA RTX 2080 gibi Ray Tracing teknolojisine sahip değil.

amd radeon vii

RTX 2080’e oranla yapılan testlerde 4K çözünürlükte Battlefield V ve Farcry 5 oyunlarında AMD Radeon VII 1-2 FPS ile rakibini geride bırakmakta. Sunumda AMD Radeon VII’nın yeteneklerini göstermek için henüz piyasaya çıkmamış Devil May Cry 5 de kullandı. Bu oyunda yeni erkan kartı 4K çözünürlükte stabil olarak 60 FPS vererek bu görevin üstesinden gelmeyi başardı.

ÇIKIŞ TARİHİ VE FİYATI

AMD’nin yeni üst segment ekran kartı çözümü Radeon VII’un TDP ve ısı değerleri hakkında bir bilgi olmasa da, bu değerlerin yüksek olacağı tahmin ediliyor. Yeni ekran kartı 7 Şubat’ta mağazalardaki yerini alacak. Radeon VII‘nin AMD tarafından tavsiye edilen fiyatı ise 699 dolar olarak belirledi. Kullanıcıları sevindirecek diğer bir haber ise erkan kartı paketine hediye olarak Resident Evil 2, Devil May Cry 5 ve Tom Clancy’s The Division kopyalarından biri dahil olacak.

amd radeon vii

Görünüşe göre AMD firması üst segmette bende varım demek istiyor. Fakat pazarın en güçlü oyuncu ekran kartı çözümleri RTX 2080 TI ve Titan RTX gibi kartlarla halen NVIDIA‘nın elinde bulunmakta.

Ana Sayfa’ya Dönmek İçin Tıklayınız…
Youtube Kanalımıza Gitmek İçin Tıklayınız…

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu