Haberler

Ryzen 3000 Serisi İşlemcilerinin Bilgileri Sızdı

AMD 3 Nesil İşlemcileri İle Piyasayı Kasıp Kavuracak !

Advanced Micro Devices, yani bilinen adıyla AMDMatisse isimli yeni Ryzen 3000 serisi işlemcileri hakkında bilgi vermek için acele etmemekte. Fakat gerçek bilgilerin sızıntısı mı yoksa sadece dedikodu mu olduğu belli olmayan duyumlara göre, 8 Ocak’ta başlayacak olan CES 2019‘da 7 nanometre Zen2 mimarili Ryzen 3000 serisinin anons edilme ihtimali oldukça yüksek. Yeni nesil işlemcilerinin amiral gemisi Ryzen 9 3800X 16 çekirdek, 32 iş parçacı olarak gelmesi bekleniyor. Bu da Ryzen 7 2700X’in tam olarak iki katı çekirdeğe sahip olduğu anlamına geliyor. TDP değeri ise 125W olarak gösterilmekte. Eğer Ryzen 9 3800X 4.7GHz turbo hızına ulaşırsa, Intel’in tek çekirdek performansını yakalayarak oyun performansı konusundaki hegemonyasına bir son verebilir.

Ryzen 3000 serisi

RYZEN 7, 5 VE 3 SERİLERİ YENİLENDİ

Ayrıca sızan haberlere göre yeni Ryzen 5 3000 serisi işlemciler, Ryzen 7 2000 serisinin seviyesine yükseltilerek 8 çekirdek edinecekler. Yeni Ryzen 7 serisi ise 8 çekirdek 16 iş parçacığından, 12 çekirdek ve 24 iş parçacığına yükseltilecek.

Ryzen 7 3700X ise gelen bilgilerdeki gibi 5.0GHz turbo hızına ulaşırsa, bu hız frekanslarına ulaşan ilk ZEN mimarili işlemci olarak, yine Intel işlemcilere ben işlemci pazarı kurallarını değiştirmeye geliyorum diyebilir.

Yeni Ryzen 3 serileri ise 6 çekirdek 12 iş parçacığı yükseltmesi alacak ve Ryzen 3 3300X turbo frekanslarında 4.3 GHz’ye ulaşacak.

SIZINTI KAYNAKLARI GÜVENİLİR GÖZÜKMEKTE

Sızan bilgilerin kaynakları ise güvenilir internet portalları ve bloggerlar olarak gösterilse de, E-Katalog gibi en ucuz fiyatı bulmaya yarayan ağ kaynaklarında da Ryzen 3000 serisi bu işlemciler boy göstermeye başladılar. Ve bu kaynaklardaki bilgiler Aralık ayında sızan bilgilerle tamamen uyuşmaktalar.

E-Katalog

Hatırlatırız ki, uzun yıllar boyunca işlemci piyasasında Intel hegemonyası sürüldü. AMD işlemcileri daha uygun fiyatlar sunsalar da, performans bakımından Intel‘in gerisinde kaldılar. Ryzen ailesinin gelmesi ile AMD büyük bir atılım yaptı. Fakat çoklu işlemci gerektiren uygulamalarda Intel‘i geride bırakmayı başarırken, tek işlemci frekansının daha önemli olduğu PC oyunları gibi alanlarda Intel‘in gerisinde kalmaktan kurtulamadı.

Eğer bu bilgiler doğruysa AMD, Ryzen 3000 serisi işlemcileriyle Intel’in pazar payının önemli bir kısmını kazanabilir. Yeni AMD Ryzen serisi işlemcilerinin 2019 yılında çıkacağı bilinse de kesin çıkış tarihi için resmi anonsu beklemek durumundayız.

Ana Sayfa’ya Dönmek İçin Tıklayınız…
Youtube Kanalımıza Gitmek İçin Tıklayınız…

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu