Haberler

Teknoloji Devi Toshiba Satılıyor !

Toshiba, Japon teknoloji devi olarak uzun bir geçmişe sahip olsa da son dönemde zorlu bir süreçten geçti. Şirket, bellek yongası üreticisi Kioxia Holdings’in yüzde 40 hissesine sahip olsa da muhasebe yanlışlıklarıyla karşılaştı ve finansal açıdan zor bir duruma düştü. Bu durum, Toshiba’nın satışa çıkmasına neden oldu.

Sonuç olarak, Japan Industrial Partners (JIP) şirketin satın alımı için 15,2 milyar dolarlık bir teklif sundu. Toshiba, mali zorluklar nedeniyle JIP’in teklifini kabul etmek zorunda kaldı ve anlaşma imzalandı. Böylece, 147 yıllık teknoloji devi artık JIP bünyesinde yer alacak.

JIP, Orix, Chubu Electric Power ve Rohm gibi çeşitli sektörlerden firmalara sahip bir şirkettir. JIP, Japonya’da sıkıntı yaşayan birçok şirketi satın alarak kendi bünyesinde işletmeye devam ediyor.

Toshiba’nın bu duruma nasıl geldiği merak konusu. Aslında, işin temeli 2017 yılına dayanıyor. O yıl, Toshiba ABD’de bir nükleer santral ihalesi aldı ve çalışmalara başladı. Ancak işin sonucu başarısız oldu ve Toshiba bu başarısızlıktan sorumlu tutuldu. Bu durum, şirket üzerinde mali bir yük oluşturdu ve şirketi iflasa doğru sürükledi.

Ardından, şirketin en büyük gizli hissedarı Effissimo Capital Management fonu da Toshiba üzerinde ciddi bir baskı yapmaya başladı. Bu baskılar ve mali yükler karşısında Toshiba, 2022 ilkbaharından itibaren satın alma teklifleri almaya başladı. Ancak, JIP dışındaki birçok firma gerçek dışı ve kabul edilemez teklifler sunarak, şirketin satışını engelledi. JIP ise en iyi teklifi yaparak, Toshiba’nın satışını gerçekleştirdi.

Toshiba’nın son çeyrek raporları pek iç açıcı olmadı. Ancak, JIP’in bu satın alma ile ilgili planları henüz açıklanmadı. Şirketin teknoloji üretmeye devam edeceği düşünülüyor. Ancak, satın alma sonrasında ne gibi değişiklikler olacağı merak konusu.

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu