Haberler

Türkiye’de 5G’ye karşı dava açıldı!

5G, şu an telefonlarımızda kullandığımız 2G, 3G ve 4G’nin yeni ve güçlü hali. 5G, 4G’ye göre 20 kata varan yüksek hızlı internet bağlantısı ve 30 kata kadar daha düşük gecikme sürelerini hedefliyor.

5G konusunda insanların kafası oldukça karışık ancak birçok kurum 5G hakkında zararlı olmadığına dair açıklamalar yapmakta. Açıklamaları dinlemeden 5G teknolojisini suçlayan büyük bir kitle ise hala bulunuyor. Ülkemizdeki bir vatandaşın 5G çalışmaları nedeniyle Microsoft ve Huawei’ye dava açması ise çok şaşırttı.

Sözcü Gazetesinin haberine göre Antalya’da yaşayan Muammer Karabulut, 5G teknolojisinin anlatıldığı yayınlarının durdurulması ve dava sonuna kadar 5G ile çalışan tüm araç ve gereçlerin satışının yasaklanması talebi ile Mahkemeye başvurdu.

İlk duruşma için 1 Haziran belirlendiği iddia edilirken, söz konusu vatandaş konu hakkında açıklamalarda bulundu;

“Teknolojiye karşı değilim. Ama teknoloji de insan sağlığına tehdit etmemelidir. Artık tüm kullandığımız araç ve gereçlerin kullanım kılavuzlarında, özellikle insan sağlını ilişkin açıklamalara yer veriliyor. Microsoft’un destek verdiği ürünler ile Huawei’nin 5G ile çalışan tüm araç ve gereçleri ile 5G antenleri de dahil, insan sağlığı açısından yan etkileri olmadığını kanıtlasınlar, Dünya Sağlık Örgütü haricinde, kendilerine bağımlı olmayan bir heyetin imzası ile yayınlasınlar”

Tüm bunların yanında Dünya Sağlık Örgütü gibi kurumlar 5G’nin zararsız olduğunu belirtiyor. 5G’nin zararlı olup olmadığını ele alan bir yazıya göz atmak isterseniz buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu