Haberler

​Ukrayna’da Kurulacak Bayraktar Fabrikasının Yeri Belirlendi !

95 milyon dolar değerindeki anlaşma, devam eden savaşa rağmen gerçeğe dönüşme yolunda bir adım daha atıyor

Ukrayna Savunma Bakanlığı yatırımcılarla görüşerek insansız hava araçları üretiminde uzmanlaşmış bir Türk şirketi olan Baykar Makina için kurulacak fabrikanın yerini onayladı. Ürünlerinden biri olan Bayraktar TB2 taarruz drone’u Rusya Federasyonu’na karşı savaşta etkileyici sonuçlar gösterdi ve Ukrayna kendi topraklarında bunları üretmek için bir tesis inşa etme planlarından vazgeçmiyor.

Özellikle Ukrayna Savunma Bakanlığı temsilcileri Türk ortaklarıyla bir araya gelerek Bayraktar İHA’larının bakım, onarım, modernizasyon ve personel eğitim merkezinin yerini belirledi. Bu insansız hava aracı serisi TB2, Akıncı ve Kızılelma modellerinin yanı sıra birkaç küçük keşif İHA’sını da içeriyor.

Baykar Makina Ukrayna Fabrikasının İç Dizayn Tasarımı
Baykar Makina Ukrayna Fabrikasının İç Dizayn Tasarımı

ArmyInform’un aktardığına göre Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın arazi ve finansman konularından sorumlu yetkilisi Borys Zakutnii şunları söyledi: “Son zamanlarda yatırımcılarla ve ilgili tüm taraflarla bir dizi toplantı yaptık ve bu toplantılar sırasında Merkezin yeri konusunda anlaşmaya vardık ve araziyi nasıl temin edeceğimize ve bir havaalanının ortak kullanımına ilişkin konuları nasıl yöneteceğimize dair bir Yol Haritası projesi geliştirdik.”

Projeye yapılması planlanan yatırım miktarı Ukrayna Bakanlar Kurulu tarafından önümüzdeki 10 yıl içinde 95.5 milyon ABD doları olarak tahmin edilirken, tesisin ilk ürünlerinin 2025 yılında montaj hatlarından çıkması bekleniyor. Baykar daha önce yaptığı bir açıklamada tesisin Kiev’de inşa edilmesinin beklendiğini belirtmişti. Şehirde uçak üretimi ve testlerini kolaylaştıracak yeterli altyapı da mevcut.

Baykar Makina tarafından üretilen insansız savaş jeti KIZILELMA
Baykar Makina tarafından üretilen insansız savaş jeti KIZILELMA

Savunma Bakanlığı tarafından paylaşılan bir mesajda belirtildiği üzere, tesisin inşası, Ukrayna’nın Rusya ile savaş halinde olduğu gerçeğine atıfta bulunarak, “yüksek teknolojinin transferini, uygulamada etkinliği kanıtlanmış son teknoloji insansız hava araçlarının üretiminin yerelleştirilmesini” gerektirecektir.

Bu adım, Baykar Makina, Ukrayna ve Türkiye arasında imzalanan ve Rusya’nın topyekûn saldırısından çok önce başlayıp sonrasında da devam eden bir dizi anlaşma ve anlaşmanın ardından geldi.

Kaynak: defence.ua

Diğer İçeriklerimize Göz Atmak İster Misiniz?

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu