Haberler

Valorant Oyunun Yeni Rank Sistemi Nasıl ?

Valorant’ta kaç oyun sıralanır? Valorant rütbeleri nelerdir? Valorant’ın yeni Rekabetçi modu nasıl çalışır?

Valorant’ın sıralamadaki Rekabetçi modu, kapalı beta sürümüne erişimi olan herkes için tüm hafta sonu yayınlandı. Riot’s Legends League veya Valve’in Counter-Strike: Global Offensive gibi diğer rekabetçi, takım tabanlı oyunlara benzer şekilde, Valorant’ın da etkisi var, yeni rekabetçi mod, sıradan “Derecelendirilmemiş” modunun yanı sıra kullanılabilir. Rekabetçi modun kilidini açtıktan sonra, belirli sayıda yerleşim maçı oynamanız size ilk derecenizi kazandırır, bu da beceri seviyenizin bir yansımasıdır ve Valorant’ın çöpçatanlık sisteminin sizi sıralamalı oyunda diğer oyuncularla nasıl eşleştireceğini etkiler. Ancak Valorant’ın Rekabetçi sıralama modu nasıl çalışır? Rekabetçi kilidini açmadan önce kaç Derecelendirilmemiş maç oynamanız gerekir ve ilk Rekabetçi rütbenizi nasıl kazanırsınız? Ve yine de Valorant dereceleri nedir?

Bu kılavuzda, Valorant’ın sıralama sistemi hakkındaki tüm sorularınızı, Riot’un resmi blogunda açıklandığı gibi sizlere lanse edeceğiz, bu yüzden ilk kez Rekabetçi moda girerken ne bekleyeceğinizi bilmiş olacaksınız.

Valorant Derecesi Elde Etmek İçin Kaç Oyun Girmelisiniz ?

Resmi olarak Rekabetçi mod olarak adlandırılan Valorant’ın sıralama modunun kilidini açmak için 20 Derecelendirilmemiş maçı tamamlamanız gerekir.

Kaç Yerleşim Eşleşmesi Sıralanır ?

Rekabetçi sıralamalı oyunda ilk rütbenizi almak için toplam beş maçı tamamlamanız gerekir. Bu maçlardaki performansınız rekabetçi rütbenizi belirler. Olası rütbeler ve yetenek rozetleri listesini ve Valorant’ın sıralama sisteminin nasıl çalıştığına dair daha derin bir açıklamayı aşağıda bulabilirsiniz.

Valorant’ın Kaç Rekabetçi Değeri Var ?

Valorant’ta toplam sekiz rütbe vardır. Mümkün olan en üst sıradaki Valorant dışında her birinin üç katmanı var. Bu, toplam 22 olası beceri rozeti sağlar. Riot, aşağıda görebileceğiniz katmanlı sıralama sistemini gösteren kullanışlı bir grafik sağladı. Rütbeler ve karşılık gelen beceri seviyesi rozetleri aşağıdaki gibidir:

 • Iron 1
 • Iron 2
 • Iron 3
 • Bronze 1
 • Bronze 2
 • Bronze 3
 • Silver 1
 • Silver 2
 • Silver 3
 • Gold 1
 • Gold 2
 • Gold 3
 • Platinum 1
 • Platinum 2
 • Platinum 3
 • Diamond 1
 • Diamond 2
 • Diamond 3
 • Immortal 1
 • Immortal 2
 • Immortal 3
 • Valorant

Valorant

Değerlendirme Sıralaması Nasıl Çalışır ?

Riot’a göre, “kazanan oyunlar rütbe kazanmada en önemli faktördür”, ancak kişisel performansınız da bu konuda büyük rol oynamaktadır. “İstisnai olarak iyi” performans sergilemek daha hızlı sıralamanıza yardımcı olurken, önceki maçlarda olduğundan daha kötü performans göstermeniz rekabetçi sıralamanıza zarar verebilir. Yine de biraz daha karmaşık bir hal alıyor. Riot’un açıkladığı gibi, Valorant’ın erken rütbenizi belirleme şekli kişisel performansınızı çok daha fazla inceliyor, ancak nihayetinde kazanan maçlar daha önemli belirleyici faktör haline geliyor. Valorant rekabetçi rütbenizi aldıktan sonra, yalnızca iki rütbeniz deki oyuncularla eşleştirileceksiniz.

Riot’a göre, sıralama modunun çoğu çalışma şekli, smurflere karşı mücadele etmek, rütbe arttırmak ve tüm rekabetçi oyuncular için dengeli maçlar sağlamak için üretildi. Ancak dikkat edin – sıralama modu, Valorant beta’nın tam bir ay bile yayınlanmadığı Nisan ayı sonlarında yayınlandı.

Bir Süredir Oynarsam Sıralamam Sıfırlanacak mı ?

Hayır. Bir süredir oynamadıysanız Valorant’daki sıralamanız sıfırlanmaz, ancak 14 gün boyunca hareketsiz kalırsanız, bir sonraki maçta geçici olarak “gizlenir”. Bu, kaybolduğu veya çürüdüğü anlamına gelmez, sadece kendiniz tekrar aktif bir oyuncu oluncaya kadar diğer oyuncular için görüntülenmeyeceği anlamına gelir.

Riot, “Başkaları sıralamanızı gördüğünde, yeteneğinizin doğru bir yansıması olduğundan emin olmak istiyoruz.”

Beta Sonrası Rekabetçi Sıralamam Devam Edecek mi ?

Hayır. Valorant beta sona erdikten ve oyun resmi olarak başlatıldıktan sonra tüm rekabetçi dereceler sıfırlanacaktır. O zaman kurallara dayanarak yeni bir rekabetçi rütbe elde etmek için Riot’un talimatlarını takip etmeniz gerekecek. Rekabetçi sıralama sisteminin lansmandan önce nasıl değişebileceğini bilmiyoruz, bu yüzden bundan daha fazlasını söyleyemeyiz.

Rekabetçi ve Derecelendirilmemiş mod farklılıkları

Valorant’ın yeni Rekabetçi modu, 0.49 yaması çıktıktan kısa bir süre sonra piyasaya sürüldü ve şu anda sadece AB ve NA bölgelerinde kullanılabiliyor. Oynanış açısından, Derecelendirilmemiş moddan farklı değil. Hala aynı haritalarda, aynı hedefleri ve kazanma koşullarıyla belirlenen 5v5 takım tabanlı maçlar. Hala tam beş kişilik bir parti ile sıraya girebilir veya sıraya girebilirsiniz. Tek fark, Rekabetçi modun derecelendirilmiş bir sisteme sahip olmasıdır, yani birkaç tur uncanked oynadıktan sonra, ilk sıradaki rozetinizi alırsınız ve daha sonra sadece benzer seviyelere sahip diğer oyuncularla eşleştirilirsiniz. Maçlar kazanmak sıralamanızı yükseltebilir ve kaybetmek sıralamanızı düşürebilir. Bu aynı zamanda bir partiye kuyruk tutuyorsanız, hepinizin birbirinin iki safhasında olması gerektiği anlamına gelir.

Valorant hala kapalı beta aşamasındadır, bu yüzden derecelendirilmiş sisteminin dengesi değişecektir. Gelecekteki yamalar ve sıralanan sistemdeki diğer düzenlemeler de dahil olmak üzere Riot’un Valorant güncellemelerinde sizi güncel tutacağız.

Google News Haberlerimize Abone Olmak İçin Tıklayınız…

Anasayfa’ya Dönmek İçin Tıklayınız…

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu