Haberler

Windows 10 bilgisayarında bir web sitesi 2 farklı şekilde nasıl engellenir

  • Microsoft Edge tarayıcısını kullanarak bir Windows 10 bilgisayarında bir web sitesini engelleyebilirsiniz.
  • Siteleri Microsoft Edge aracılığıyla engellemek için Microsoft’un Aile Güvenliği sitesine gidin ve yetişkin Microsoft hesabınızla oturum açın.
  • Yetişkin Microsoft hesapları web sitelerini engelleyemez, bu nedenle bir çocuk hesabı oluşturmanız gerekir.
  • Aile Güvenliği uygulamasını kullanarak Windows 10, Xbox One ve Android cihazlarda web sitelerinin tümünü aynı anda engelleyebilirsiniz.
  • Daha fazla hikaye için Business Insider’ın Teknik Referans kitaplığını ziyaret edin .

Windows 10 , istenmeyen web sitelerini Microsoft Edge web tarayıcısı aracılığıyla engellemek için kullanabileceğiniz yerleşik ebeveyn denetimlerine sahiptir. Bu, çocuklarınızın bilgisayarınızı denetimsiz olarak kullandıklarında güvende olmalarına yardımcı olabilir.

Ancak web sitelerini engellemek için, çocuğunuzun kendi Windows kullanıcı hesabına sahip olması ve kendi başına oturum açması gerekecektir – yetişkin hesaplarında web sitelerini engelleyemediğiniz için hesabınızı kullanamazlar.

Çocuklarınız için bir Windows hesabı nasıl kuracağınız ve onu Windows 10’da web sitelerini engellemek için nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır . Bunu herhangi bir internet tarayıcısını kullanarak kurabileceğinizi unutmayın, ancak bunu yaptığınızda siteler yalnızca Microsoft Edge’de engellenecektir. diğer tarayıcı etkilenmeyecektir.

Bu makalede bahsedilen ürünlere göz atın:

Pencereler 10

Acer Chromebook 15 (Walmart’ta 179,99 ABD Dolarından başlayan fiyatlarla)

Samsung Galaxy S10 (Walmart’ta 699,99 $ ‘dan itibaren)

Xbox One S (Amazon’da 389,95 $ ‘dan itibaren)

Windows 10’da web siteleri nasıl engellenir

Çocuklar için bir Windows hesabı oluşturun

Çocuğunuz zaten kendi hesabıyla Windows 10’unuzda oturum açabiliyorsa, sonraki bölüme geçin. Değilse, Windows’un ne zaman oturum açtıklarını bilmesi için PC’nize bir çocuk hesabı ekleyerek başlamanız gerekir.

1. Çocuğunuz için bir outlook.com e-posta adresi oluşturun. Hesap oluşturulduktan ve çocuğunuz e-postasını kontrol etmek için nasıl oturum açacağını öğrendikten sonra, çocuğunuzun hesabını Windows 10 PC’nize ekleyin. Başlat düğmesine tıklayıp dişli şeklindeki Ayarlar simgesini seçerek başlayın.

2. “Hesaplar” ı ve ardından “Aile ve diğer kullanıcılar” ı tıklayın.

3. “Aile üyesi ekle” yi tıklayın ve “üye ekleme” yönergelerini izleyin ve çocuğunuzun e-posta adresini girin.

4. Çocuğunuzun hesabını ekledikten sonra, Aile ve diğer kullanıcılar sayfasında hesabı ve ardından “Giriş yapabilir” seçeneğini tıklayın.

Windows 10'da bir web sitesi nasıl engellenir 1
Çocuğunuzun kendi Microsoft hesabını kullanarak bilgisayarınızda oturum açmasına izin verin. 
Dave Johnson / Business Insider

Microsoft’un web sitesi aracılığıyla web sitelerini engelleyin

1. Bir web tarayıcısında family.microsoft.com adresine gidin ve yetişkin Microsoft hesabınızla oturum açın.

2. “Aileniz” sayfasında çocuğunuzun hesabını bulun. Adlarının altında, “Diğer seçenekler” i ve ardından “İçerik kısıtlamaları” nı tıklayın.

Windows 10 2'de bir web sitesi nasıl engellenir
“İçerik kısıtlamaları” sayfasından web sitesine erişimi kontrol edin. 
Dave Johnson / Business Insider

3. “Web’e göz atma” etiketli bölümde, anahtarı sağa kaydırarak “Uygunsuz web sitelerini engelle” seçeneğini açın. Artık belirli web sitelerini engellemek ve bunlara izin vermek için kontroller görmelisiniz.

4. Bir web sitesini engellemek için, “Engellemek istediğiniz web sitesini ekleyin” i tıklayın ve ardından URL’yi yazın veya yapıştırın. Metin kutusunun altındaki listede göründüğünü görmelisiniz.

Tercih ederseniz, özellikle onayladığınız birkaç site dışında tüm siteleri engellemeyi seçebilirsiniz. Bunu yapmak için, “Yalnızca bu web sitelerine izin ver” seçeneğini tıklayın ve izin vermek istediğiniz siteleri “İzin vermek istediğiniz web sitesini ekleyin” etiketli metin kutusuna teker teker girin.

Windows 10 3'te bir web sitesi nasıl engellenir
Engellemek istediğiniz her siteyi birer birer ekleyin. 
Dave Johnson / Business Insider

Windows 10, Xbox One ve Android cihazlarda web siteleri nasıl engellenir

Microsoft, Windows 10, Xbox One veya Android telefon kullandıkları sürece, çocuğunuz nerede olursa olsun istenmeyen web sitelerini engellemenin bir yolunu sunar.

Microsoft’un Aile Güvenliği uygulaması, çocuklarınızın cihazlarında erişebilecekleri içeriği filtrelemek için kullanabileceğiniz bir Android uygulamasıdır.

1. Başlamak için, Android telefonunuza Aile Güvenliği’ni yükleyin ve yetişkin Microsoft hesabınızla oturum açın.

Windows 10 4'te bir web sitesi nasıl engellenir
Başlamak için ana sayfada çocuğunuzun hesabına dokunun. 
Dave Johnson / Business Insider

2. Ana ekranda, çocuğunuzun adına ve ardından “İçerik filtreleri” ne dokunun.

3. “Web ve ara” ya dokunun.

4. Bir siteyi engellemek için, “Hiçbir zaman izin verilmeyen” bölümündeki “Web sitesi ekle” alanına bir URL yazın veya yapıştırın. “Hiçbir zaman izin verilmeyenler” bölümündeki listede görünecektir.

5. Ekranın sağ üst kısmındaki “Kaydet” e dokunun.

Ayrıca, özellikle onayladığınız birkaç site dışında tüm siteleri engellemeyi seçebilirsiniz. Bunu yapmak için, düğmeyi sağa kaydırıp ardından izin vermek istediğiniz siteleri “Web sitesi ekle” alanına tek tek girerek “Yalnızca izin verilen web sitelerini kullanmalarına izin ver” seçeneğini açın.

Windows 10 5'te bir web sitesi nasıl engellenir

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu