Haberler

Windows tweak GPU yeniliği için zemin hazırlıyor!

Tarihsel olarak, Windows Ekran Sürücüsü Modeli (WDDM) için GPU zamanlayıcı “CPU üzerinde çalışan ve çeşitli uygulamalar tarafından gönderilen işi koordine eden, önceliklendiren ve zamanlayan yüksek öncelikli bir iş parçacığına” dayanıyordu. Windows Grafik Çekirdeği. Ancak CPU, kullanıcı girişlerini GPU oluşturmadan önce bir çerçeve kaydettiğinden doğal bir gecikme getirir. Yeni donanım hızlandırmalı GPU zamanlama özelliği, GPU zamanlama görevlerinin çoğunu bunun yerine özel bir GPU tabanlı zamanlama işlemcisine verir ve grafik kartınızın kendi belleğini yönetmesine izin verir.

Pronovost, “Yeni GPU zamanlayıcı, sürücü modelinde önemli ve köklü bir değişikliktir” diyor. “Zamanlayıcıyı değiştirmek, hala içinde yaşarken bir evin temelini yeniden inşa etmeye benziyor. Sorunsuz bir geçiş sağlamak için yeni zamanlayıcıyı erken benimseyen, katılma özelliği olarak sunuyoruz. ”

Donanım hızlandırmalı GPU zamanlamasını etkinleştirmek için dört şeye ihtiyacınız vardır. İlk olarak, görev zamanlamasını yönetmek için gereken donanımı içeren nispeten yeni bir GPU’ya ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca grafik kartınızın üreticisi tarafından WDDM 2.7 sürümünü destekleyen sürücülere de ihtiyacınız olacak. (Radeon desteği Radeon RX 5600 ve 5700 serisi GPU’larla sınırlı olmasına rağmen, yukarıda bağlanan Nvidia ve AMD sürücüleri özelliği etkinleştirir.)

Windows cephesinde, 2004 sürümü olarak da bilinen Windows 10 Mayıs 2020 Güncellemesine ihtiyacınız olacak. Donanım uyumluluğunu sağlamak için şu anda sunuluyor, ancak yavaş yavaş, bu nedenle Windows’un tam olarak çalıştığından emin değilseniz bugüne kadar (Başlat> Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Windows Update) PC’niz için kullanılabilir olmasını beklemeniz gerekebilir.

Tüm bu parçalar yerleştirildikten sonra, Başlat> Ayarlar> Sistem> Ekran> Grafik Ayarları’na gidip özelliğe çevirerek donanım hızlandırmalı GPU zamanlamasını etkinleştirebilirsiniz. Yalnızca diğer tüm gereksinimleri karşılıyorsanız görünür.

Performans değişiklikleri

Ancak bu “temel değişikliğin” şu anda görsel uygulamalarınızın veya oyunlarınızın performansını temelden değiştirmesini beklemeyin. Provonost “Kullanıcılar önemli bir değişiklik fark etmemelidir” diyor. “Yeni zamanlayıcı GPU zamanlama yükünü azaltmasına rağmen, çoğu uygulama arabelleğe alma yoluyla zamanlama maliyetlerini gizlemek için tasarlanmıştır.”

Bu, donanım hızlandırmalı GPU zamanlaması etkinleştirilmiş ve Nvidia’nın yeni sürücüsünde birkaç oyunu kıyaslayan Tom’un Hardware tarafından yürütülen testlerde geçerli ve farkı “çoğunlukla hiçbir şey için çok fazla” olarak adlandırdı. Bazı oyunlar özellik etkinleştirildiğinde birkaç kare kaybetti ve bazıları birkaç kare kazandı, ancak oyun performansı söz konusu olduğunda aslında tahtada bir yıkama oldu.

Nvidia’nın yayın notları özellikle video oynatımı olarak adlandırıldı ve “donanım planlaması API’dan (DirectX, Vulkan, OpenGL) bağımsız olarak çalışıyor, böylece Filmler ve TV uygulaması, Netflix, ve oyunlar. ” Daha fazla kaynak kısıtlamalı PC, belki de yeni özellikten daha fazla yükselme görebilir, ancak bu sadece spekülasyon.

AMD’nin sürücü notları konunun özüne inerek “bu özelliğin gelecekte GPU iş yükü yönetiminde ek yeniliklere izin verme potansiyeline sahip olduğunu” belirtiyor. Donanım hızlandırmalı GPU zamanlaması bir temel oluşturmakla ilgilidir.

Ana Sayfaya Dönmek İçin

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu