Haberler

WordPress’te Özel Sayfa Nasıl Oluşturulur

WordPress’te özel sayfa oluşturmak ister misin?

Özel bir sayfa, WordPress’teki normal sayfalarınızdan farklı bir düzen kullanmanıza izin verir. Birçok WordPress sitesinin satış sayfaları, açılış sayfaları, web semineri sayfaları ve daha fazlası için özel sayfa düzenleri vardır.

Bu yazıda, WordPress’te nasıl kolayca özel bir sayfa oluşturacağınızı adım adım göstereceğiz.

WordPress’te Özel Sayfaları Anlamak

WordPress, varsayılan olarak yazı ve sayfa oluşturmanıza izin verir .

WordPress temanız, sayfalarınızın görünümünü adlı bir şablon dosyası kullanarak kontrol eder page.php. Bu şablon dosyası, WordPress’te oluşturduğunuz tüm tek sayfaları etkiler.

Ancak bazen normal web sitesi sayfalarınızdan oldukça farklı görünen bir açılış sayfası oluşturmak isteyebilirsiniz .

Geçmişte, WordPress’te kendi özel şablonunuzu oluşturmak, HTML, CSS ve PHP kullanarak kodlamak anlamına geliyordu. Bu yöntemi ele alacağız, ancak yeni başlayanlar için önermiyoruz.

Bunun yerine, özel sayfanızı oluşturmak için SeedProd veya başka bir sayfa oluşturucu eklentisini kullanmanızı öneririz .

WordPress’te Özel Bir Sayfa Oluşturmak için SeedProd’u Kullanma

SeedProd, WordPress için en iyi sürükle ve bırak sayfa oluşturucusudur. Sayfanızın temeli olarak kullanabileceğiniz 100’den fazla profesyonelce tasarlanmış şablonla birlikte gelir.

Alternatif olarak, sürükle ve bırak oluşturucusunu kullanarak herhangi bir kod yazmadan tamamen özel bir WordPress sayfası oluşturabilirsiniz.

SeedProd, yeni başlayanlar için bile kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak, ziyaretçilerinizin ilgisini çekmek ve dönüşümleri artırmak için görsel olarak çarpıcı sayfalar oluşturmanıza olanak tanıyan gelişmiş seçeneklere de sahiptir.

Öncelikle, SeedProd eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir.

Not: SeedProd ücretsiz sürümü de kullanılabilir. Ancak örneğimizde, birçok özelliğe sahip olduğu için Pro sürümünü kullanacağız.

Aktivasyon sayfasını görmektesiniz. Lisans anahtarınızı buraya girmeniz ve ‘Anahtarı doğrula’ düğmesini tıklamanız gerekir. Lisans anahtarınızı SeedProd web sitesinde hesap alanınızda bulabilirsiniz.

Ardından, WordPress yöneticinizdeki SeedProd »Sayfalarına gidin. Ardından, ‘Yeni Açılış Sayfası Oluştur’ düğmesini tıklamanız yeterlidir.

yeni açılış sayfası oluştur
yeni açılış sayfası oluştur

Ardından, bir şablon seçmeniz istenecektir. Oluşturmakta olduğunuz sayfa türü için şablonlar bulmak üzere bunları filtreleyebilirsiniz. Sıfırdan başlamayı tercih ederseniz, boş şablonu kullanmanız yeterlidir.

Web Sitesi Tasarla
Web Sitesi Tasarla

Bu eğitim için, bir ‘Fitness Sales Page’ şablonunu kullanacağız.

Sayfanıza bir ad vermeniz ve URL’yi ayarlamanız istenecektir. Bunu yaptıktan sonra devam edin ve ‘Kaydet ve Sayfayı Düzenlemeye Başla’ düğmesini tıklayın.

Web Sitesi Tasarımı Yapma
Web Sitesi Tasarımı Yapma

Seçtiğiniz şablon şimdi SeedProd sayfa oluşturucuya yüklenecektir.

Web sitesi nasıl tasarlanır ?
Web sitesi nasıl tasarlanır ?

Şablondaki herhangi bir şeyi değiştirmek için üzerine tıklamanız yeterlidir. Metni doğrudan sayfa oluşturucunda değiştirmek kolaydır. Örneğin, burada sayfa başlığını düzenliyoruz.

Sayfa Başlığı Değiştirme
Sayfa Başlığı Değiştirme

Metninizi biçimlendirebilir, hizalamayı değiştirebilir, bağlantılar ekleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

SeedProd sayfa oluşturucuyu kullanarak görüntüleri düzenlemek de kolaydır. Değiştirmek istediğiniz resme tıklamanız yeterlidir.

Bu örnekte, sayfanın üst kısmındaki varsayılan resmi kendi resmimizle değiştirdik.

Resim Değiştirme
Resim Değiştirme

Devam edin ve istediğiniz herhangi bir şeyi sadece üzerine tıklayarak değiştirin. Bu, sayfanın sol tarafındaki düzenleme bölmesini açacaktır.

Sayfanıza yeni bloklar (öğeler) eklemek için, sayfanın üst kısmındaki Tasarım sekmesine tıklamanız yeterlidir. Herhangi bir Standart veya Gelişmiş bloğu seçin ve sayfanızdaki yerine sürükleyip bırakın.

Site Tasarımı Yapma
Site Tasarımı Yapma

Bir blok ekledikten sonra, düzenlemek için üzerine tıklamanız yeterlidir. Burada sayfamıza bir liste bloğu ekledik.

Herhangi bir noktada hata yaparsanız veya fikrinizi değiştirirseniz endişelenmeyin. Yaptıklarınızı tersine çevirmek için sayfanın altındaki ‘Geri Al’ düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Geri al butonu
Geri al butonu

Ayrıca yeniden yap düğmesini, revizyon geçmişini, yerleşimde gezinmeyi, mobil ön izlemeyi ve sayfanız için genel ayarları burada bulacaksınız.

Özel sayfanızdan memnun olduğunuzda, onu ön izleme veya yayınlama zamanı. Sayfayı yayınlamak için önce ekranın üst kısmındaki Kaydet düğmesinin yanında bulunan açılır oku tıklayın. Ardından Yayınla seçeneğini seçin.

Tasarım Yap
Tasarım Yap

Sayfanızın yayınlandığını bildiren bir mesaj göreceksiniz. Hemen kontrol etmek için, ‘Canlı Sayfayı Gör’ düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Canlı İzle
Canlı İzle

Gelecekte herhangi bir noktada özel sayfanızı düzenlemek için , WordPress yöneticinizdeki SeedProd »Sayfalar’a gidin .

Kayıtlı sayfanızı açılış sayfaları listesinde görmelisiniz. Düzenlemek için başlığa tıklamanız yeterlidir.

Peges Ayarı
Peges Ayarı

SeedProd’u WordPress’teki diğer herhangi bir sayfa oluşturucuya göre kullanmanın avantajı, sitenizi yavaşlatmamasıdır. SeedProd en hızlı sayfa oluşturucudur ve tema tasarımınızdan bağımsız, tamamen özel sayfa düzenleri oluşturmanıza olanak tanır.

WordPress’te Özel Bir Sayfa Oluşturmak için Beaver Builder’ı Kullanma

Beaver Builder, WordPress için popüler ve köklü bir sürükle ve bırak sayfa oluşturucusudur.

Web sitenizde veya blogunuzda kolayca özel sayfalar oluşturmak için kullanabilirsiniz. Beaver Builder’ın tam sürümünü kullanmanızı öneririz. Sınırlı özelliklere sahip ücretsiz bir Beaver Builder sürümü de mevcuttur.

Öncelikle, Beaver Builder eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir.

Aktivasyon üzerine, Beaver Builder karşılama ekranını göreceksiniz. Lisans anahtarınızı girmek için Lisans sekmesine tıklamanız yeterlidir. Bunu, Beaver Builder web sitesindeki hesap alanınızda bulacaksınız.

Lisans anahtarınızı kaydetmek için ‘Lisans Anahtarını Kaydet’ düğmesine tıklamayı unutmayın.

Beaver Builder Kullanımı
Beaver Builder Kullanımı

Beaver Builder’ı kullanmak için, yeni bir sayfa oluşturmak üzere WordPress yöneticinizde Sayfalar »Yeni Ekle’ye gidin . Ardından, ‘Beaver Builder’ı Başlat’ düğmesini tıklayın.

Beaver Builder Nasıl Kullanılır ?
Beaver Builder Nasıl Kullanılır ?

Beaver Builder editörü daha sonra açılacaktır. Sayfanızı oluşturmak için satırlar ve modüller eklemeniz gerekir. Kullanmak istediğiniz öğeye tıklayın ve sayfanıza sürükleyin.

Blog Tasarımı
Blog Tasarımı

Alternatif olarak, bir şablonla başlayabilirsiniz. Devam edin ve Şablonlar sekmesini tıklayın, ardından kullanmak için bir şablon seçin.

Blog Hazırlama
Blog Hazırlama

Daha sonra değiştirmek için şablonun herhangi bir bölümünü tıklayabilirsiniz. Örneğin, metni, resimleri, renkleri ve daha fazlasını değiştirebilirsiniz.

Burada sayfanın başlığını düzenliyoruz. Beaver Builder’ın düzenleme süreci, metni ayrı bir açılır kutuya yazmanız gerektiğinden, SeedProd’ınki kadar pürüzsüz değildir.

Sayfanızda değişiklik yapmayı bitirdikten sonra, sağ üstteki Bitti düğmesini tıklamanız yeterlidir. Daha sonra yayınınızı kaydedebilecek veya yayınlayabileceksiniz.

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu