Haberler

Xbox Series X: Bilmeniz gereken her şey ( Yeni oyunlar duyuruldu!)

2019 Oyun Ödülleri’nde Microsoft nihayet yaklaşan konsollarını tanıttı – Xbox Series X. Daha önce sadece Project Scarlett olarak bilinen yeni nesil konsol, önceki modellerden oldukça uzak. Yeni tasarımı ve gelişmiş donanımı ile şirketin henüz piyasaya sürdüğü en güçlü konsol olmayı vaat ediyor. Aynı zamanda Microsoft’un yeni nesil serisinde sadece bir konsol, bu da toplu olarak sadece XboxX olarak bilinecek.

Konsolla ilgili resmi bilgiler hala dikkat çekiyor, ancak bu noktada yeni XboxXkonsolunun ne hakkında olacağı konusunda oldukça iyi bir fikrimiz var. Hala kesin bir fiyatı veya çıkış tarihi yok, ancak hemen hemen her şey zaten açıklandıxbox

Lansman oyunlarından yeni konsol ve kontrolör tasarımlarına kadar, Xbox Series X hakkında bilmeniz gereken her şeyi topladık ve analiz ettik.

Xbox Series X özelliklerinin Xbox One’ın üzerinde bir adım olmasını beklemek doğaldır ve Microsoft maça çıktı. Redmond devi, konsolun selefinden dört kata kadar daha güçlü olacağını belirtti.

Kaputun altında, X Serisi AMD’nin Zen 2 CPU’su, 16GB RAM ve özel yapım AMD Navi tabanlı 12 teraflop GPU’ya sahip olacak. Yeni Xbox konsolunda ayrıca saniyede 2 GB’a varan spekülasyon okuma hızları ile özel bir 1 TB NVMe SSD de bulunacak .

Ek depolama için konsolun arkasında, aynı inanılmaz hızları sağlamak için doğrudan anakarta takılan bir genişletme yuvası da var. Amaç, yükleme sürelerini en aza indirgemek ve ultra hızlı çevre işleme sağlamaktır.

Yeni iç kısımların üstünde X Serisi ayrıca bir Blu-ray disk okuyucusuna sahip olacak. 4K, HDR10 ve Dolby Vision teknolojisini destekleyen oyunlar ve filmler oynayabilir.

Oyunlara gelince, yeni nesil konsol 120 fps ve 8K çözünürlüğe kadar destek vaat ediyor, ancak her ikisini de aynı anda başarması pek mümkün değil. Amaç, Xbox One X ve PlayStation 4 Pro gibi mevcut gen konsollarının bazı durumlarda 1080p’de bile elde etmek için mücadele ettiği 4K’da tutarlı bir 60 fps sağlamaktır .

Microsoft ayrıca 2020 Xbox’ta ışık ve gölgelerin gerçek zamanlı oluşturulmasını geliştirecek donanım hızlandırmalı ışın izleme özelliğini de sunuyor. PC’lerde ışın izleme, yalnızca yeni bir oyun konsolundan daha pahalıya mal olabilen Nvidia RTX 2080 serisi gibi üst düzey GPU’lar ile sınırlıdır . Xbox Series X’in harika görsellerinden yararlanmak için TV veya yüksek yenileme hızına ve yüksek çözünürlüğe sahip bir monitöre de ihtiyacınız olacak .

Tüm bu güçlü yeni Xbox donanımını barındırmak için konsolun fiziksel boyutu önemli ölçüde arttı. Xbox X Serisi , tabanda yaklaşık 6 inç x 6 inç ve 18 inç yüksekliğinde küçük bir PC kulesine benziyor . Ayrıca, içinde güçlü (ama sessiz) bir fan bulunan delikli bir üste sahiptir. Microsoft’a göre, boyutu ve yüksek düzeyde tasarlanmış hava akışı tasarımı, oyun oynarken minimum gürültüyü garanti edecek.

 

Yeni Xbox Series X özellikleri

XBOXANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN 

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu